Magnus Carlsen Mistrzem Świata!
Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych - Wrocław 2018
Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych - Wrocław 2018
Dumni z Polski - Wadowice Górne
DMP Ekstraliga Juniorów - Kudowa Zdrój 2018
II Liga Juniorów - Szczyrk 2018
II Liga Juniorów - Szczyrk 2018
II Liga Seniorów - Jastrzębia Góra 2018
II Liga Seniorów - Jastrzębia Góra 2018
III TSz o Puchar Prezesa Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu - Kolbuszowa 2018
Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów - Szczyrk 2018
Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów - Szczyrk 2018
Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek do lat 16 i 18 - Ustroń (11-19 marzec 2017 r.)
VII Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego - Sędziszów Małopolski (18 marzec 2017 r.)
Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 10 - Karpacz (25 luty - 5 marzec 2017 r.). Brązowy medal Izabela TOKARZ KSz Gambit Przeworsk
joomla extensions

NA PODKARPACKICH SZACHOWNICACH

RUsza Podkarpacka Akademia Szachowa

Clipboard01

Zapraszamy do udziału w Podkarpackiej Akademii Szachowej Online! Akademia przeznaczona jest dla juniorów do 18 roku życia reprezentujących Podkarpacie
Termin zgłoszeń do niedzieli 24maja, start w poniedziałek 1 czerwca!

 Podkarpacka Akademia Szachowa to przede wszystkim:
36 godzin szkoleń, spotkania 2 razy w tygodniu po 2 godziny,
4 grupy szkoleniowe dopasowane do poziomu uczestników,
4 doświadczonych wykładowców,
Dodatkowe materiały i zadania domowe,
Cotygodniowe turnieje dla członków Akademii, liczone do Grand Prix PASz z nagrodami dla najlepszych,
Przede wszystkim miła atmosfera i spora dawka szachów,
Jak się zarejestrować? Szczegóły na www.pkzszach.pl
Do zobaczenia 

   

W KRAJU

Izabela Tokarz - Wicemistrzynią Polski Juniorek do lat 16 w szachach klasycznych


W dniach 11-19 marca w Jastrzębiej Górze (woj. pomorskie) odbyły się Finały MistrzIMG 20230319 145512 scaledostw Polski Juniorów do lat 16 i 18 w szachach klasycznych.

16-letnia Izabela Tokarz reprezentująca barwy KSz Gambit Przeworsk, zdobyła Wicemistrzostwo Polski Juniorek do lat 16.  To kolejny medal zawodniczki KSz Gambit Przeworsk w Finałach Mistrzostw Polski Juniorek.

Czytaj więcej ...

   

OGŁOSZENIA I KOMUNIKATY

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Podkarpacie-Małopolska

Serdecznie zapraszamy młodych zawodników z Województwa Podkarpackiego i Małopolskiego do zgłaszania udziału w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, które odbędą się w dniach 22-24.05.2023 w Centrum Wypoczynku Bystre w Bystrym (Bieszczady). Prawo udziału w Mistrzostwach mają zawodnicy z rocznika 2013-2015 z klubów reprezentujących Województwo Podkarpackie i Małopolskie.

mmm2023
 
 
   

Clipboard01

   

 

 

 

 

MSJ 2015 logo

 

youth posterW niedzielę 25 października rozpoczną się – rozgrywane w greckim mieście Porto Carras – Mistrzostwa Świata Juniorów. Zawody rozegrane zostaną w 12 grupach wiekowych – od 8 do 18 lat – na dystansie 11 rund, a zakończą się 6 listopada.

Spodziewać się można dużej frekwencji, także z Polski, którą reprezentować będzie 16 chłopców i 11 dziewcząt. Większość z nich nie należy do faworytów, ale jak zwykle wicemistrzyni świata Oliwia Kiołbasa, Mikołaj Tomczak, czy nieźle ostatnio gający Igor Janik mają szansę na dobry wynik. Liczymy też na reprezentantkę Podkarpacia, Joannę ŚWIĘCH (LKSz GCKiP Czarna).

Zdaniem Andrzeja Modzelana – wiceprezesa ds. młodzieżowych Polskiego Związku Szachowego: „Poziom sportowy bardzo się wyrównał i ogromnie rozwinął. Będziemy cieszyć się z każdego medalu i każdego miejsca w czołowej dziesiątce. Największe szanse na walkę o czołowe lokaty mają: Oliwia Kiołbasa (srebrna medalistka MŚJ do lat 14 w roku 2014), Mariola Woźniak, Alicja Śliwicka, siostry Ewa i Magdalena Harazińskie oraz Anna Kubicka. W gronie chłopców o miłe niespodzianki mogą się pokusić Oskar Ogłaza, Daniel Sanz Wawer, Bartosz Fiszer oraz Igor Janik. Wszystkim naszym reprezentantom życzymy udanego występu i trzymamy kciuki!".

foto 002Podobnego zdania jest Piotr Murdzia – szef wyszkolenia i sekretarz generalny w Polskim Związku Szachowym: „Kierowanie się numerami startowymi daje niepełny obraz naszych perspektyw. Pamiętajmy, że w zawodach tej rangi rankingi z reguły nie grają, a decydującą rolę odgrywa ambicja, determinacja, waleczność, odporność psychiczna i wreszcie szczęście. Nasza młodzież jest bardzo zdolna, o czym przekonaliśmy się podczas ostatnio zakończonych MEJ w Poreč. Wywalczyliśmy tam 2 medale (Ewa Harazińska i Julia Antolak), pomimo że obie nasze medalistki były rozstawione dość daleko. W klasyfikacji według punktacji olimpijskiej uplasowaliśmy się na 2. miejscu, po Rosji, a to oznacza ogromny potencjał naszej młodzieży. Myślę, że i w Porto Karras Polacy będą walczyć o medale. Najwięcej szans upatruję u Ewy Harazińskiej, Oliwii Kiołbasy, Mikołaja Tomczaka, Oskara Ogłazy, Bartosza Fiszera, Marioli Woźniak i Alicji Śliwickiej. Na jeden medal możemy śmiało liczyć".

foto 001Swoimi refleksjami podzielił się także Michał Bartel, który już trzykrotnie był kapitanem polskiej ekipy na MŚJ: „Azja (Chiny, Indie) oraz USA zasilone Azjatami uciekają światu coraz bardziej i każdy medal Europejczyka, a tym bardziej Polaka będzie wielkim sukcesem. Polacy nieźle wypadli w Poreč i liczymy na miłe niespodzianki w Grecji. Tegoroczne MŚJ będą ostatnimi w takiej formule – za rok podzielone zostaną na MŚ Kadetów 8-12 (Batumi) oraz MŚ Juniorów 14-18 (Chanty-Mansyjsk). Do Porto Karras przyjedzie ponad 2000 osób, a może i 3000 (ciężko oszacować, ile będzie osób towarzyszących), co sprawia, że jest to jedna z największych imprez sportowych na świecie. Ponad 200 osób w niektórych grupach sprawia, że aby liczyć się w walce o medal, trzeba uzyskać wynik w graniach 9 punktów z 11 partii”.

 

Reprezentacja Polski

foto 008 

 

Oficjalna Strona Mistrzostw

Galeria zdjęć - PZSzach

Galeria zdjęć - ze strony mistrzostw

 

Tabele z wynikami
                                               
CHŁOPCY   DZIEWCZĘTA
                                         
18 lat       16 lat       14 lat       18 lat       16 lat       14 lat
                                         
12 lat       10 lat       8 lat       12 lat       10 lat       8 lat
                                         

 

Kojarzenia i wyniki polskich zawodników

 

Runda 1 - 2015.10.25 

foto 003Mimo kilku porażek, to start Mistrzostw Świata nasi zawodnicy mogą uznać za udany. Poza niespodziewanym remisem Oskara Ogłazy, nasi faworyci odnieśli zwycięstwa. W grupie panów wygrali m.in. Mikołaj Tomczak, Bartosz Fiszer, czy Łukasz Jarmuła. W sumie panowie zdobyli 10,5 pkt z 16 partii. Dziewczęta zdobyły 7oczek” z 11 gier, a wygrały gładko Oliwia Kiołbasa, Ewa Harazińska, Mariola Woźniak, czy Alicja Śliwicka. Katarzyna Jędrocha miała okazję zmierzyć się, w grupie do lat 18, z jedną z najsilniejszych obecnie zawodniczek najmłodszego pokolenia – 11-letnią Bibisarą Assaubayevą z Kazachstanu, która postanowiła wystartować w najstarszej grupie wiekowej. Joanna ŚWIĘCH pierwszą swoją partie przegrała z wyżej notowaną Hinduską Agrawal Vantika. Tak więc start mamy niezły, ale teraz należy włączyć już drugi bieg.bo niektórzy już wpadli na wysokie szachownice. 

 

Kierownik polskiej ekipy Anna Harazińska przesyła pierwsze wrażenia z pobytu i opowiada o kłopotach, z którymi borykają się organizatorzy przy tak olbrzymiej liczbie uczestników:

foto 004"Przyjechaliśmy – wszyscy w komplecie. Ostatnie osoby zameldowały się w hotelu przed drugą w nocy. Na szczęście, dzięki zmianie czasu spaliśmy godzinę dłużej. Warunki w hotelu są bardzo dobre… Jak zwykle rozwiązywaliśmy problemy związane z brakiem prądu, małżeńskimi łóżkami, brakiem wody. Z pewnością największym problemem jest jednak brak Internetu. Niektórym udało się otrzymać kable i jakoś to działa, wi-fi to zupełne nieporozumienie. Jedzenie jest bardzo dobre, stołówka serwuje dania różnych kuchni – europejskie, amerykańskie, hinduskie i oczywiście dania włoskie! Na obiad jemy makarony, na kolacje - świeżo przygotowane pizze. Nie brakuje sałat i owoców. Są też lody do każdego posiłku.

Od strony organizacyjnej nie jest już tak dobrze. Gramy na czterech różnych salach – w Olimpic Hall zmieściło się tylko 970 osób, następne 700 podzielono na trzy sale – dwie w hotelu Militon, jedna w hotelu Sithonia – tu śpimy, a grają tylko chłopcy do 8 lat. Organizatorzy bardzo się starają, ale do tych mniejszych sal dostępu nie ma nikt, jest foto 005po prostu za ciasno. Zdjęcia robimy przed rundą, a do wszystkich nie sposób dotrzeć, taki ścisk między rzędami stolików. Transmitowane są partie na dziesięciu pierwszych stołach we wszystkich grupach oprócz grup 8-latków. Osoby towarzyszące nie są mile widziane – siedzimy na podłogach, ale może jutro uda się organizatorom przygotować nam miejsca do siedzenia na korytarzu. Mamy nadzieję, że mimo wszystkich przeciwności uda się dziś wszystkim wygrać!" – zakończyła Anna Harazińska.

W pierwszej rundzie wygrali: Łukasz Jarmuła, Mikołaj Tomczak, Igor Janik, Patryk Chylewski, Daniel Sanz Wawer, Gracjan Grzesik, Sebastian Półtorak, Bartosz Fiszer, Piotr Kejna, Mariola Woźniak, Ewa Harazińska, Oliwia Kiołbasa, Alicja Śliwicka, Weronika Zabrzańska i Magdalena Pawicka. Cieszą pewne zwycięstwa naszych najlepszych rankingowo juniorów i juniorek. Zremisowali: Antoni Szustakowski, Oskar Ogłaza (jeden z polskich faworytów do medalu, w grupie do lat 10), Filip Łuczak, Magdalena Harazińska i Oliwia Jarocka. Przegrali zaś: Mikołaj Winiarski, Patryk Mike, Hubert Meers, Dariusz Dziewoński, Katarzyna Jędrocha, Anna Kubicka i Joanna Święch.

Łaczny rezultat reprezentantów Polski wynosi zatem dzisiaj: +15, =5, -7.

 
 

Runda 2 - 2015.10.26  

foto 006Druga runda nie należała do najgorszych, ale też i do najlepszych, w wykonaniu naszych reprezentantów. Najładniejszą partię dnia rozegrał Łukasz Jarmuła, który w miniaturze pokonał dużo wyżej notowanego Hiszpana Garrigę (2422). Komplet punktów po dwóch rundach ma 6 chłopców oraz 3 dziewczyny, w tym Ewa Harazińska, która sprawiła jedną z największych niespodzianek tych mistrzostw pokonując faworyzowaną Rosjankę Styazhkinę (2318) i Oliwia Kiołbasa. Bardzo dobrze równiez wystartowali najmłodsi chłopcy Bartosz Fischer oraz Piotr Kejna. Niestety przegrali swoje pojedynki Mariola Woźniak oraz Mikołaj Tomczak. To dobrze, bo przed nimi jeszcze najtrudniejsze rundy, w których trzeba będzie się wykazać mocnymi nerwami. Joanna ŚWIĘCH remisuje z Meksykanką Christiną Robles Ortiz.

 

 

 

Drugi dzień wg kierownika reprezentacji Anny Harazińskiej: 

foto 007„Drugi dzień wstał słoneczny i ciepły. Nasza reprezentacja zaczęła przygotowania do drugiej rundy. Niektórzy dotleniają się na sportowo – poszli na spacery brzegiem morza, wykąpali się w morzu i pograli w ping-ponga. Opiekunowie planują zajęcia na wolny dzień - możemy pójść brzegiem morza do najbliższego miasteczka, popłynąć stateczkiem lub skorzystać z wycieczki do Salonik. Zawodnicy poszli na drugą rundę bojowo nastawieni. Ci, którzy wczoraj przegrali, mają dziś odrobić straty. Do dużej sali gry – Olimpic Hall – podwozi nas czasami ciuchcia, ale zdecydowanie jeździ zbyt rzadko. Niestety, warunki do gry nie zmieniły się. Nadal siedzimy na podłodze w hotelu Militon. Reprezentacja walczy, a my przyzwyczajamy się do pozycji horyzontalnej w oczekiwaniu na zawodników.

Polało się trochę łez w najmłodszych grupach. Zawsze szkoda przegranej w partii, która była wygrana. Ale nic to, jutro jest szansa na odrobienie strat! Trenerzy, opiekunowie i rodzice mają teraz pole do popisu, jeśli chodzi o motywację.

Dzisiaj reprezentanci Polski uzyskali wynik: +16, =3, -8. Po dwóch rundach komplet punktów mają: Łukasz Jarmuła, Igor Janik, Patryk Chylewski, Daniel Sanz Wawer, Bartosz Fiszer, Piotr Kejna, Ewa Harazińska, Oliwia Kiołbasa i Alicja Śliwicka. Niestety, przegrali jedni z naszych liderów drużyny: Mikołaj Tomczak i Mariola Woźniak.

Liczymy na więcej punktów jutro.

Pozdrawiam,
Anna Harazinska”. 

 

Runda 3 - 2015.10.27  

foto 009Jak to zwykle bywa z rundy na rundę kurczy się liczba zawodników z kompletem punktów. W naszej drużynie została ich dwójka - Daniel Sanz Wawer, który w grupie do lat 12 pokonał wyżej notowanego Jakoba Leona Pajekena (2118) z Niemiec oraz Ewa Harazińska, która nie dała szans Irinie Barchuk (2180) z Ukrainy. Na I szachownicy w kategorii do lat 16 grał Igor Janik, a jego rywalem był jeden z bohaterów Mistrzostw Świata do lat 20 Włoch Francesco Rambaldi (2547). Tym razem nie doczekaliśmy się powtórki z partii z Jankiem Dudą i Polak niestety przegrał. 2,5 pkt mają Łukasz Jarmuła, Patryk Chylewski, Oskar Ogłaza, Bartosz Fiszer oraz Oliwia Kiołbasa. Joanna ŚWIĘCH wygrywa z Izraelką Noa Munte, i ma 1,5 pkt. z 3 partii, zajmując na razie 71 pozycję.. Pozostali zawodnicy grali ze zmiennym szczęściem, ale przed nimi jeszcze dużo gry i wszystko może się zdarzyć. 

 

 

Anna Harazińska o kolejnym dniu w Porto Karras: 

foto 010„Dzień trzeci – piękny, słoneczny, a nasi zawodnicy myślą o przygotowaniu i wygranych partiach. Jak zwykle, do południa trwały zajęcia z trenerami, potem trochę spacerów i „moczenia nóg” w morzu. Starsi reprezentanci rozegrali również mecz w piłkę siatkową. Wszyscy obiecywali, że dziś wygrają! Zgodnie z ustaleniami, każdy zawodnik ma teraz obowiązek zameldowania się u kierownika przed wyjściem na rundę. Jutro wszyscy staniemy do grupowego zdjęcia w naszych koszulkach z napisem „POLSKA”.

Największą bolączką wciąż jest uzyskanie od arbitrów grup do 8 lat zapisów partii. Cały czas walczymy o to z organizatorami” – zakończyła A. Harazińska – mama naszej medalistki Mistrzostw Europy i liderki grupy dziewcząt do lat 18.

Jeżeli chodzi o wyniki reprezentantów Polski, to dzisiaj uzyskali oni trochę mniej punktów niż w pierwszych dwóch dniach: +12, =6, -9. Po trzech rundach komplet zwycięstw mają tylko: Ewa Harazińska, która przewodzi w grupie do lat 18 (!) i Daniel Sanz Wawer, ale gorszą wartościowością dodatkową znajduje się on jeszcze poza pierwszą dziesiątką w grupie do 12 lat. Wysoko są również Łukasz Jarmuła (8. miejsce w C-18), który dziś zremisował i ma 2,5 pkt., Bartosz Fiszer, który z podobnym wynikiem punktowym zajmuje 12. miejsce, a także Oliwia Kiołbasa, której 2,5 pkt. daje w tym momencie 8. miejsce.

 

Runda 4 - 2015.10.28 

foto 011Środowa runda była bardzo udana dla naszych reprezentantów. Ewa Harazińska kontynuuje swoja serię zwycięstw, tym razem rozprawiając się z reprezentującą Bułgarię Simonetą Ivanovą (2121) i jako jedyna ma w naszej drużynie komplet punktów. Daniel Sanz Wawer zmierzył się z dużo wyżej notowanym Hiszpanem Lance Hendersonem de la Fuente (2180) i osiągnął w niej korzystny remis czarnymi. Swoje partie wygrali Łukasz Jarmułą, Bartosz Fiszer i Oliwia Kiołbasa i mają oni po 3,5 punktu. 3 punkty ma 8 zawodników. Joanna ŚWIĘCH wygrywa po raz drugi z rzędu, tym razem z Peruwianką Izabellą Mostacero Velarde, i po czterech rundach, mając 2,5 pkt, zajmuje 47 lokatę. Tak więc cały czas wielu naszych graczy ma szansę na zajęcie dobrego miejsca, ale przed nimi jeszcze 7 rund i wiele może się wydarzyć.

 

Komentarz do partii: Piotr Fałatowicz

 

 

Tradycyjnie krótkie migawki z kolejnego dnia Mistrzostw Świata Juniorów przesyła Anna Harazińska:  

foto 012„Już od rana obserwowaliśmy, jak zmienia się pogoda. Powiało, uciekły chmury, ale wcale nie zrobiło się dużo cieplej. Tym bardziej większość zawodników została w hotelu na przygotowaniu, nad morze wychodziliśmy na krótko. Cała reprezentacja stawiła się w komplecie gotowa do zdjęcia grupowego.

Od strony organizacyjnej nic się nie zmieniło - nie mamy partii z grup 8-latków, osoby towarzyszące leżą na podłodze w hotelu Meliton, a pod Olimpic Hall (tam gra 970 osób) rodzice wkładają wieczorem zimowe czapki z pomponami i stoją na zewnątrz. Na sali gry jest natomiast bardzo ciepło i duszno. Już się powoli przyzwyczajamy i uczulamy wszystkich, by zabierali ciepłe bluzy i kurtki.

Codziennie „zamawiamy” u naszych zawodników całe punkty, a oni dzielnie walczą!”.

Dzisiaj reprezentanci Polski uzyskali wynik: +15, =5, -7. Wygrała rewelacyjnie spisująca się w Porto Karras Ewa Harazińska, która z kompletem punktów przewodzi w grupie do lat 18. Świetnie grają także mający po 3,5 pkt.: Łukasz Jarmuła (4. m. do lat 18), Daniel Sanz Wawer (7. m. do lat 12), Bartosz Fiszer (8. m. do lat 8), Oliwia Kiołbasa (4. m. do lat 16).

 

Runda 5 - 2015.10.29 

foto 013Niestety Ewa Harazińska nie poradziła sobie w pojedynku z reprezentantką Indii V Varshini (2105), ale ciągle jest w czołówce grupu do lat 18. Dołączyła do niej Mariola Woźniak, która pokonała Denise Trippold (1982) z Austrii. Obie panie mają po 4 pkt, tak samo jak Łukasz Jarmuła, Patryk Chylewski, Oskar Ogłaza, Bartosz Fiszer i Magda Harazińska. A 4,5 punktu mają Daniel Sanz Wawer, który okazał się lepszy od amerykanina Davida Penga (2231) oraz Oliwia Kiołbasa, kóra wygrała z amerykanką Agatą Bykovtsevą (2117). Joanna ŚWIĘCH, po dwóch kolejnych wygranych, remisuje dzisiaj z Francuską Amelie Imperor, i z dorobkiem 3 punktów zajmuje aktualnie 50 lokatę. Tak więc całkiem spora grupa naszych reprezentantów ciągle pozostaje w grze, ale przed nimi jeszcze 6 rund i wiele może się wydarzyć. 

 

 

Zaczynamy od zwyczajowej relacji kierownika reprezentacji, Anny Harazińskiej: 

foto 014Dzień wstał cieplejszy, ale „przyjechały” chmury i słońca brak. Procedury zostały dotrzymane – śniadanie, przygotowanie, sport, spacery, obiad, ostatnie powtórzenia i na rundę. Trochę musimy uważać na to, co jemy. Dwie osoby doświadczyły nieprzyjemności po zjedzeniu kiepsko umytych owoców, ale wszystko zostało opanowane jeszcze przed rundą. Jutro nareszcie odpoczywamy. Planów na wolny dzień jest dużo – śpimy dłużej, idziemy brzegiem morza do San Marmaras (podobno tam są sklepy), wracamy łódką. Inni jadą na wycieczkę (odpłatną) oferowaną przez organizatora – do Salonik.  Część osób zostaje w hotelu i oddaje się przyjemnościom typu ping-pong, siatkówka, spacery. Najważniejsze to dobry odpoczynek i solidne przygotowanie na następną rundę. Oby tylko pogoda dopisała!”.

Dzisiaj reprezentanci Polski uzyskali rezultat: +13, =4, -10. Niestety, przegrała po raz pierwszy Ewa Harazińska, która wspólnie z Mariolą Woźniak dzieli 3. miejsce w grupie do lat 18. Na liderów reprezentacji wyrośli teraz Oliwia Kiołbasa (2. m. w grupie D-16) i Daniel Sanz Wawer (4. m. w C-12) , którzy mają po 4,5 pkt. Po 4 z 5 mają jeszcze Łukasz Jarmuła (C-18), Patryk Chylewski (C-14), Oskar Ogłaza (C-10), Bartosz Fiszer (C-8) i Magdalena Harazińska (D-12). Wszyscy oni mają jeszcze realne szanse na włączenie się do walki o medale i w tym momencie znajdują się w pierwszej lub drugiej dziesiątce w swoich grupach turniejowych.

 

 

         
foto 028   foto 029   foto 017
         
foto 016   foto 018   foto 024
         
foto 021   foto 019   foto 020
         
foto 022   foto 015   foto 025
         
foto 026   foto 027   foto 023
         

 

 

Runda 6 - 2015.10.31

foto 030Szkoda Ewy Harazińskiej, która miała już „na widelcu” reprezentantkę Mongolii Uurtsaikh Uuriituyę (2237). Niestety w niedoczasie obydwu zawodniczek dała się złapać na pułapkę, która zmusiła ją do przyjęcia remisu. Także remisem zakończył się pojedynek Oliwii Kiołbasy z prowadzącą reprezentantką Uzbekistanu Bakhorą Abdusattorovą (2120). Do czołówki dołaczył Oskar Ogłaza, który dziś okazał się lepszy od Rumuna Dragosa-Adreja Antonicy (1866), a także Magda Harazińska, która pokonała Rosjankę Elizavetę Solozhenkinę (2062). Ta trójka ma po 5 punktów, a Ewa Harazińska, Mariola Woźniak, Daniel Sanz Wawer i Bartosz Fiszer mają po 4,5 pkt. Nadal trwa dobra passa Joanny ŚWIĘCH, która dzisiaj wygrała z Amerykanką Joanną Liu, awansując na 31 miejsce w tabeli z 4 pkt. z 6 partii. Oby tak dalej. Wszyscy ci zawodnicy są w ścisłej czołówce, ale także spora grupa graczy z 4 punktami ciągle liczą się w grze o najwyższą stawkę. 

 

Siódmy w dzień w Porto Karras relacjonuje Anna Harazińska: 

foto 031„Dziś mija tydzień naszego pobytu w Porto Karras. Po dniu wolnym reprezentanci przystąpili do szóstej rundy w dobrych nastrojach. Opiekunowie korzystali z cieplejszego dnia (choć wiało intensywnie) i podziwiali śródziemnomorską przyrodę. Bardzo ładnie wyglądają trawniki, na których rosną zioła (u nas o tej porze roku wyłącznie w doniczkach) – oregano, szałwia i rozmaryn. Dosłownie wszędzie rosną drzewa oliwne, ale nie wiemy, kiedy oliwki będą dojrzałe.

Pod główną salą gry stoiska rozłożyli przedstawiciele sklepów szachowych i na brak klientów nie narzekali.

Wszyscy się denerwujemy i czekamy na naszych zawodników pod salami. Oby dziś udało się przynieść więcej wygranych niż remisów i przegranych”.

Reprezentanci Polski w siódmej rundzie uzyskali: +11, =7, -9. Przegrali m.in. Łukasz Jarmuła i Daniel Sanz Wawer, którzy byli w czołówkach swoich grup. Najwyżej z Polaków plasuje się na razie Oliwia Kiołbasa, która jest na trzecim miejscu. Piąte miejsce zajmuje Mariola Woźniak, a na szóstych pozycjach znajdują się: Ewa Harazińska, Magda Harazińska (po czwartym zwycięstwie z rzędu!) i Oskar Ogłaza. Bartosz Fiszer w najmłodszej grupie – do 8 lat – jest dziewiąty.

 

Runda 7 - 2015.11.01 

foto 033Trzecie pod rząd zwycięstwo – tym razem nad Amerykaninem Benjaminem Mediną (1826) odniósł Oskar Ogłaza i razem z Oliwią Kiołbasą, która zwyciężyła Estonkę Maję Narvę (2203) mają po 6 punktów i przewodza wśród naszych reprezentantów. 5,5 punktu ma Bartosz Fiszer, który dziś okazał się lepszy od Hindusa Vishnu Suryi Vanapalliego. Z 5-punktowym dorobkiem po tej rundzie mamy siostry Harazińskie, Łukasza Jarmułę oraz Alicję Śliwicką, która – podobnie, jak Ogłaza – wygrała już 3 partie z rzędu. I wydaje się, że wśród tych zawodników będziemy upatrywac naszych szans na medale, choc przed uczestnikami jeszcze 4 rundy i może zobaczymy jeszcze szarżę kogos z pozostałych reprezentantów Polski. Joanna ŚWIĘCH dzisiaj niestety przegrywa z wyżej notowaną Rosjanką Aleksandrą Maltsevskayą. Po siedmiu rundach, z dorobkiem 4 pkt. zajmuje 48 pozycję.

 

Ósmy dzień Mistrzostw Świata Juniorów w Porto Karras oczami kierownika ekipy Anny Harazińskiej:

foto 032„Mimo że w Polsce święto, u nas praca wre na normalnych zasadach – nic się nie zmienia i zawodnicy tradycyjnie przygotowują się do partii, a o 14:30 meldują się przed wyjściem na rundę. Potem oddają się przyjemnościom królewskiej gry. Niewątpliwie maskotkami mistrzostw są małe kocięta (aż 6 sztuk!), które okupują krzaczki przy jedynym tutaj sklepie spożywczym. Przed południem ustawia się kolejka dzieci do głaskania, przenoszenia, karmienia kociąt. Na brak pokarmu nie narzekają.

Opiekunowie czekają pod salami, a trenerzy oglądają transmisję i analizują partie. Transmisja jest opóźniona ponad 30 minut (aby zniwelować ryzyko podpowiedzi), więc wieczorem zawodnicy już są w hotelu z wynikiem, a ich partia jeszcze „trwa” w Internecie! Oby dziś przybyło nam punktów”.

Łączny wynik reprezentantów Polski w 7. rundzie to: +12, =8, -7. Ważne zwycięstwo odniosło dzisiaj Oliwia Kiołbasa, która zajmuje drugie miejsce do lat 16. Jutro gra ona czarnymi z dobrze znaną na polskim podwórku Veroniką Gazikovą, która reprezentuje barwy Słowacji, ale często gra w polskich rozgrywkach szachowych. Wygrali również Oskar Ogłaza – czwarty do lat 10, Bartos Fiszer – ósmy do lat 8 i Łukasz Jarmuła – ósmy do 18 lat. Zremisowała Ewa Harazińska (na razie siódma w D-18), a jej siostra Magda (D-12) dziś przegrała i spadła na 10. miejsce. Przegrała również Mariola Woźniak – obecnie 14. w D-18. Alicja Śliwicka (D-14) wygrała trzecią partię z rzędu i awansowała na 18. miejsce. Ci juniorzy mogą się jeszcze liczyć w walce o medale. Liczymy na udany finisz w wykonaniu wszystkich naszych młodych reprezentantów!

 

Runda 8 - 2015.11.02 

foto 034Nie wiadomo od kogo zacząć dzisiejsza relację. Byliśmy dziś świadkami świetnej gry naszych reprezentantów na najwyższych szachownicach w pojedynkach, które mogły już decydować o medalach. Oliwia Kiołbasa spotkała się w prestiżowym pojedynku z Veroniką Gazikovą (2190), która w połowie ma „polską krew„. Świetne przygotowanie debiutowe naszej zawodniczko spowodowało, że już po kilkunastu posunięciach Słowaczka popadła w tarapaty, z których się już nie wydostała. Instynkt zabójcy mięliśmy okazję za to dziś zobaczyć w partii Oskara Ogłazy, który jak walec drogowy rozjechał prowadzącego w grupie do lat 10 Hindusa R Praggnanandhaa(2077). Młody Polak pokazał, że mimo tylko 10 lat potrafi realizować końcówkę, która niejednemu starszemu zawodnikowi sprawiłaby kłopoty. W najmłodszej grupie Bartosz Fiszer pokonał wyżej notowanego Francuza Rajata Makkara (1674), co pozwoliło mu znowu pojawić się w strefie medalowej. W pierwszej dziesiątce w grupie do lat 18 są Mariola Woźniak [wygrała z Martiną Fuskową (2050)] z Czech oraz Ewa Harazińska [remis z Serbką Adelą Velikić (2363)]. Niestety w IX rundzie spotkają się ze sobą. Joanna ŚWIĘCH po porażce w poprzedniej rundzie odzyskuje "wigor" i wygrywa z Czeszką Zuzanną Gresovą. Teoretyczne szanse na walkę o medale mają Agata Kubicka oraz Alicja Śliwicka, które zajmują miejsca w pierwszej połowie drugiej dziesiątki. Tak więc nasi do tej pory nie zawodzą, ale takie turnieje rozgrywają się w ostatnich rundach, a karty rozdaje silna psychika. Póki co nasi są w tym dobrzy. 

 

Kolejny dzień MŚJ w relacji Anny Harazińskiej: 

foto 035„Pogoda dziś przywitała nas bezchmurnym niebem i jaskrawym słońcem. Zawodnicy wyglądają już na zmęczonych codziennymi obowiązkami, ale chcą walczyć do końca. Tym bardziej, że już zostały tylko 3 rundy i... będziemy wracać. Jedną z naszych przyjemności jest celebrowanie posiłków! Stołówka jest duża, a wybór dań bardzo ciekawy. Każdy znajdzie coś dla siebie, a my często szukamy czegoś nowego i za każdym razem znajdujemy. Ciekawe są potrawy greckie - nadziewane pomidory i papryki, sałatki z soczewicy i bakłażanów, ser grecki z oliwkami. Dzieci cieszą się zawsze wieloma potrawami na  słodko – ciasta pomarańczowe, czekoladowe, tartinki, babeczki, ciastka francuskie z polewami czekoladowymi, galaretki, torty budyniowe. Nie brakuje owoców. No i najważniejsze - jest automat do lodów! Miejmy nadzieję, że na takim wikcie wytrzymamy te trudy walki i dobrniemy szczęśliwi do końca mistrzostw”.

Dzisiejsze wyniki Polaków: +13, =8, -6. Szczególnie cieszą zwycięstwa Oliwii Kiołbasy, Oskara Ogłazy i Bartosza Fiszera. Zawodnicy ci spisują się jak dotychczas na Mistrzostwach Świata rewelacyjnie.
Oliwia w D-16 prowadzi, a jutro gra arcyważny pojedynek białymi z Niemką Fioną Sieber – obie zawodniczki mają po 7 punktów i o cały punkt wyprzedzają grupę pościgową z miejsc 3.-9. Dzisiaj Kiołbasa ograła gładko Veronikę Gazikową. Przeciwniczka praktycznie nie wyszła z debiutu, a Oliwia wyczekała z wykonaniem roszady i przypuściła szturm figurowy na skrzydło królewskie swojej oponentki.
Oskar natomiast „wydusił” przeciwnika w końcówce z rożnopolowymi gońcami, którą nigdy nie jest łatwo wygrać, nawet z jednym lub dwoma pionami więcej, choć podparty wolny pion na f6 z pewnością dopomógł w całosci. Oskar jest na razie drugi w C-10, a Bartosz Fiszer w najmłodszej grupie do lat 8 lokuje się na medalowym trzecim miejscu.

W pierwszej dziesiątce w D-18 są jeszcze Mariola Woźniak (7.) i Ewa Harazińska (9.), które również mają szanse na włączenie się do walki o medale w ostatnich rundach. Oby Polacy pokazali klasę w końcówce mistrzostw!

 

Runda 9 - 2015.11.03 

foto 036Emocje sięgają zenitu! Nasi zawodnicy cały czas nie zawodzą i dalej prezentują się wyśmienicie. Dziś prym wiedli chłopcy z młodszych grup. Oskar Ogłaza wykazał się mocnymi nerwami i – mimo praktycznie przegranej pozycji z Amerykaninem Justinem Wangiem (2046) – na tyle zaostrzył grę, że szala zwycięstwa przechyliła się na jego stronę i zainkasował punkt, który dał mu prowadzenie w tabeli do lat 10. W grupie 8-latków trzecią partię pod rząd wygrał Bartosz Fiszer, a tym razem odprawił „z kwitkiem” innego reprezentanta USA Aghilana Nachiappana. Oliwia Kiołbasa przeważała w pojedynku z Niemką Fioną Sieber (2180), ale rywalka wybroniła się i panie podzieliły punkt. Także remisem zakończył się pojedynek Ewy Harazińskiej z Mariolą Woźniak, co jeszcze daje obydwu zawodniczkom teoretyczne szanse na włączenie się do walki o medale. W dziesiątce jest jeszcze Alicja Śliwicka w grupie do lat 14 po zwycięstwie nad Węgierką Judit Kovacs (1950). I to spośród tej szóstki Polaków mogą wyłonić się medaliści. Jednak przed nimi najtrudniejsze dwie ostatnie rundy, które wymagają pełnej koncentracji i zaangażowania. A sił coraz mniej… Joanna ŚWIĘCH niestety znów przegrywa, tym razem z Włoszką Marią Palma, i po dziewięciu rundach z dorobkiem 5 pkt. zajmuje 38 miejsce

 

Anna Harazińska: 

foto 037"Następny dzień w Grecji to typowo letnia pogoda – niebo bezchmurne, ciepło – 19 stopni, morze bez fal! Niektórzy z ekipy kąpali się dziś w morzu i opalali na plaży i balkonach. Jak zwykle, przygotowania do rundy były bardzo ważne, walczymy przecież o medale i jak najlepsze miejsca! Nasi zawodnicy zyskują nowych przyjaciół – polskojęzyczni reprezentanci z Kanady i Holandii stali się towarzyszami zabaw.

Na dwie rundy do końca nastroje są coraz bardziej bojowe zarówno u najmłodszych, jak i starszych – nie damy sobie wydrzeć sukcesów!".

Wyniki Polaków w dziewiątej rundzie: +11, =7, -9.
Piąte zwycięstwo z rzędu odnotował Oskar Ogłaza, który wyszedł teraz na prowadzenie w grupie C-10! Jutro gra białymi z Ilją Makowiejewem z Rosji, który ma pół punktu straty. Bardzo liczymy na wygraną naszego utalentowanego juniora, która już przed ostatnią rundą może dać mu medal, ale Oskar będzie z pewnością walczył o całą stawkę i tytuł mistrza świata! Dzisiaj, w partii pełnej emocji, stracił jakość w debiucie, jednak agresywna, nastawiona na inicjatywę gra spowodowała, iż przeciwnik zaczął się cofać, mylić i w końcu poległ.

Oliwia Kiołbasa miała swoje małe szanse w potyczce ze współliderującą Fioną Sieber z Niemiec, jednak nie była w stanie „wycisnąć” przeciwniczki w grze pozycyjnej. Jutro czeka ja ciężkie zadanie w partii granej czarnymi z Greczynką Stavroulą Tsolakidou.

Trzecią partię z rzędu wygrał Bartosz Fiszer w C-8, który wyszedł na drugie miejsce, jednak w tej grupie jeszcze wszystko może się wydarzyć, a ścisk w czołówce tabeli jest bardzo duży. Liczymy, że nasz najmłodszy reprezentant utrzyma swą świetną dyspozycję.

W grupie dziewcząt do lat 18 zremisowały dzisiaj ze sobą Mariola Woźniak i Ewa Harazińska i tylko dwa zwycięstwa w ostatnich rundach dają im w tym momencie szanse na wejście do pierwszej trójki.
4,5 punktu w ostatnich 5 rundach wywalczyła Alicja Śliwicka w D-14 i wskoczyła już na 9. pozycję. Wymienieni zawodnicy mają jeszcze szanse na medale Mistrzostw Świata Juniorów.

 

Runda 10 - 2015.11.04 

foto 038Horror – niestety bez happy-endu – zafundowali nam dziś Oliwka i Oskar. Ta pierwsza spotkała się z byłą Mistrzynią Świata do lat 14 reprezentantką Grecji Stavorulą Tsolakidou (2279). Do 38 posunięcia Polka grała bez zastrzeżeń zdobywając niewielka przewagę, jednak tuz przed kontrola rozpoczęła serię błędów, które doprowadziły ją do pierwszej w tym turnieju porażki. Oskar zmierzył się z wielką nadzieją szachów rosyjskich najmłodszego pokolenia Iliją Makoveevem (1982) i niestety „nadział się” na przygotowanie debiutowe rywala, który wygrał partię bez historii. Ale to był koniec złych wiadomości swoją partię zremisował Bartosz Fischer, a zwycięstwa odniosły Mariola Woźniak i Alicja Śliwicka. To oznacza, że o medale zagrają w ostatniej rundzie – Kiołbasa, Woźniak oraz Śliwicka w kategoriach dziewczęcych oraz Ogłaza i Fiszer wśród chłopców. Całkiem sporo realnych szans i jutro wszyscy trzymamy kciuki za naszą „piątkę wspaniałych”. Joanna ŚWIĘCH dzisiaj pokonała Amerykankę Vicki Yung i z 6 punktami zajmuje 30 lokatę.

 

Kierownik polskiej drużyny, Anna Harazińska, przysyła tradycyjne sprawozdanie z kolejnego dnia w Porto Karras

foto 039„W Grecji prawdziwa letnia pogoda, ale daje się we znaki zmęczenie i niepokój, czy wszystko przebiegnie zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Mimo wszystko zawodnicy przed lub po przygotowaniu do rundy wykorzystali aurę i odpoczywali, pływając w morzu i opalając się na plaży. Zrobiliśmy sobie jeszcze jedno zdjęcie z zawodnikami, których wcześniej zabrakło. Jutro już wszystko będzie jasne, ale dziś trzeba się przygotować, wyspać, bo jutro runda o 10 rano czasu greckiego, czyli o 9 czasu polskiego. Trzymajcie kciuki za naszych reprezentantów!”.

Dzisiaj czarny dzień reprezentantów Polski, przynajmniej jeśli chodzi o naszych głównych faworytów do medali. Przegrał po raz pierwszy Oskar Ogłaza. Praktycznie nie wyszedł on z debiutu i już w 10. ruchu popełnił błąd, który zadecydował o dalszym przebiegu partii. Po raz pierwszy przegrała także Oliwia Kiołbasa, która mogła w grze środkowej wziąć pionka, ale zdecydowała się na lawirowanie figurami. Przeciwniczka przypuściła szturm pionowy na skrzydle hetmańskim, a Oliwia w niedoczasie się pogubiła i musiała znieść gorycz porażki. Trzeci z Polaków, który był do tego momentu na medalowej pozycji, Bartosz Fiszer w grupie C-8, zremisował.

Oskar spadł na samodzielne trzecie miejsce, Oliwia na piąte, a Bartosz jest również trzeci, ale dzieli to miejsce z kilkoma innymi zawodnikami. Ten ostatni gra jutro czarnymi z liderującym Hindusem Subramaniyamem. Oliwia będzie walczyć białymi z kolejną Greczynką Avramidou i nawet wygrana może jej nie dać medalu (może decydować dodatkowe wartościowanie). Oskar Ogłaza przy jutrzejszej wygranej, w każdym wypadku musi mieć medal, pytanie tylko jakiego koloru?

Świetnie finiszuje Alicja Śliwicka, która jest już piąta, jednak będzie jej trudno wskoczyć na podium - musi liczyć na korzystne rozstrzygnięcie w dwóch pozostałych parach i - oczywiście - własną wygraną.

Ostatnia z naszych szans medalowych to Mariola Woźniak w D-18, która dzisiaj wygrała i wskoczyła już na czwarte miejsce. Jeśli Mariola jutra wygra ze znajdującą się na 2. miejscu Hinduską Varshini, to powinno jej to dać miejsce w pierwszej trójce, ponieważ ma ona bardzo dobre wartościowanie dodatkowe, chociaż pewności w tym momencie nie mamy.

To wszystko jednak czyste spekulacje, a jak będzie - dowiemy się już jutro po południu!
Łączny wynik Polaków w 10. rundzie brzmi: +15, =5, - 7. Warto jeszcze odnotować czwartą wygraną z rzędu Mikołaja Tomczaka (C-16) i piąte zwycięstwo z rzędu Hubera Meersa (C-8).

 

Runda 11 - 2015.11.05 

foto 040Z pięciu szans, jakie otrzymaliśmy nasi zawodnicy wykorzystali dwie. W najmłodszej grupie Bartosz Fiszer zremisował z nowym Mistrzem Świata Subramaniyanem Bharathem (1602) z Indii, co dało mu zasłużony brązowy medal. Od kilku imprez widać było, że młodziutki Polak prezentuje się wyśmienicie i pozycja trzeciego szachisty świata do lat 8 jest na pewno wspaniałą nagrodą za jego waleczność i świetną postawę na tych zawodach. 

Drugi medal – ze srebrnego kruszcu – zdobyła doświadczona już była Mistrzyni Europy juniorek do lat 10 z Albeny Alicja Śliwicka, która nie dała szans w ostatniej rundzie Chince Yuxin Du (2053). W ten sposób – zdobywając 8,5 pkt została foto 041wicemistrzynią świata do lat 14 za Hinduską R Vaishali. Dramatem zakończył się pojedynek Oliwii Kiołbasy z Greczynką Anastazją Avramidou (2182). W dużym niedoczasie Polka nie zauważyła wygrywającego wariantu i zgodziła się na remis, który zepchnął ją z podium na piątą pozycję w grupie do lat 16. Oskar Ogłaza nie wytrzymał presji walki o medale i przegrał druga partię z rzędu, co dało mu „tylko” 6 miejsce do lat 10. Magdalena Harazińska po pokonaniu Iranki Anoushy Mahdian (1757) zakończyła zawody w grupie do lat 10 na 9 pozycji, a Mariola Woźniak, która przegrała z Hinduską V Varshini zajęła 10 pozycję do lat 18. Pozostali zawodnicy zajmowali miejsca poza pierwszą dziesiątką. Joanna ŚWIĘCH foto 042ostatnię partię w mistrzostwach przegrała z Rosjanką Anną Afonasievą i z 6 punktami zajęła 42 pozycję.

W sumie start naszych reprezentantów można uznać za udany. Dwa medale, sześć miejsc w pierwszej dziesiątce, bardzo emocjonujące i ciekawe pojedynki, walka do końca. Takie szachy warto oglądać. A konkurencja nie byle jaka, bo widać, że ciśnienie z Azji rośnie. Szczególnie od strony Indii, które zdobyły 11 medali, z czego aż 5 złotych. Mimo zdobycia 4 medali porażką swój start zakończyli Rosjanie, gdyż nie zdobyli żadnego złota. Także 4 medale i także bez złota zdobyli Amerykanie. Dwa medale oprócz Polaków zdobyli Irańczycy i Bułgarzy. Ale oni mają w dorobku po jednym złocie.

 

Alicja Śliwicka w grupie dziewcząt do lat 14 wywalczyła srebrny medal podczas rozgrywanych w Porto Karras Mistrzostw Świata Juniorów w Szachach, a Bartosz Fiszer w najmłodszej grupie do lat 8 zdobył brązowy medal.

foto 043Przedstartowe założenia dotyczące wyników sportowych młodych reprezentantów Polski były bardzo powściągliwe. Każdy medal określany był jako potencjalny sukces naszych kadrowiczów. Polacy nie byli też najwyżej na listach startowych, sortowanych wg rankingu międzynarodowego FIDE. Rzeczywistość okazała się bardziej kolorowa niż przypuszczano. Na rundę przed zakończeniem turnieju szanse na medal miało aż pięcioro reprezentantów Polski. Poza Śliwicką i Fiszerem byli to: Mariola Woźniak w grupie D-18, Oliwia Kiołbasa w D-16 i Oskar Ogłaza w C-10.

Mariola Woźniak (ur. 17 marca 1998 r.) z Polonii Wrocław to m.in. srebrna medalistka Mistrzostw Europy do lat 16 z 2013 r. W 2015 roku zadebiutowała w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kobiet, zajmując czwarte miejsce, co było jej dużym sukcesem. W tym roku razem z Oliwią Kiołbasą zdobyła srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorek do lat 18. W decydującej o medalu dzisiejszej partii przegrała ona z reprezentantką Indii H Varshini.

foto 044Oliwia Kiołbasa (ur. 26 kwietnia 2000 r. w Augustowie) - to reprezentantka klubu MUKS Stoczek 45 Białystok. Na Mistrzostwach Świata miała dopiero dziesiąty numer startowy wg swojego ranking spośród wszystkich uczestniczek, jednak zwycięstwa przeplatane pojedynczymi remisami pozwoliły jej dotrzeć w okolice strefy medalowej, a nawet na pewien moment objąć prowadzenia w tabeli. Szczególnie cenne były wygrane w rundach 7.-8. nad nieco wyżej notowanymi: mistrzynią międzynarodową Mai Narvą z Estonii i mistrzynią FIDE Veroniką Gazikovą ze Słowacji. Bardzo ciężka przeprawa czekała na Oliwię w 10. rundzie, kiedy to zmierzyła się czarnymi bierkami z mistrzynią międzynarodową Stavroulą Tsolakidou z Grecji. Po zaciętej grze przegrała. W ostatniej partii turnieju, kiedy to decydowały się losy medalu, nasza reprezentantka zremisowała, chociaż miała przez pewien moment przewagę z Anastasią Avramidou (również z Grecji). W ostatecznym rozrachunku zajęła ona 5. miejsce (z 10. numerem startowym). Przypomnijmy, że Oliwia Kiołbasa już w 2010 r. została mistrzynią Europy do lat 10. W tym roku wspólnie z Mariolą Woźniak wywalczyła srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorek, a indywidualnie na I szachownicy była trzecia.

foto 046Blisko medalu był również 10-letni Oskar Ogłaza - reprezentant klubu UKS Rodło Opole. Ma on już na swym koncie medale Mistrzostw Europy i Świata w szachach szybkich i błyskawicznych. Jeszcze po 9. rundzie Oskar znajdował się na czele grupy do lat 10, jednak dwie ostatnie partie przegrał i spadł na 6. miejsce.

Brązowy medalista MŚJ Bartosz Fiszer to ośmiolatek. Reprezentuje klub UKS SP 321 Warszawa. W tej chwili to nasz najsilniejszy gracz w najmłodszej kategorii wiekowej. W Porto Karras nie przegrał ani jednej partii. Wygrał sześć pojedynków, a pięć zremisował, w tym partię z ostatniej rundy ze zwycięzcą zawodów, Hindusem Bharathem Subramaniyamem. Miał on dopiero 25. ranking spośród uczestników tej grupy, więc wyprzedził wielu wyżej notowanych konkurentów. W przyszłości możemy mieć jeszcze wiele radości ze startów Fiszera - wszak „szachowe” nazwisko zobowiązuje (patrz: legendarny mistrz świata Robert James Fischer)!

 foto 045Alicja Śliwicka to mistrzyni FIDE ur. w 2001 roku, na co dzień reprezentuje klub UKS OPP Toruń. Na Mistrzostwach Świata grała z ósmym numerem startowym. Pierwsze dwie partie wygrała, jednak porażki w rundach 3. i 4., wydawało się, przekreśliły jej nadzieje na miejsce w pierwszej trójce turnieju. Ostatnie siedem rund to jednak popis waleczności ze strony Polki, która straciła tylko pół punktu, remisując w 8. rundzie, a pozostałe partie wygrała. Korzystne wyniki w pozostałych parach zapewniły jej srebrny medal. Złoto wywalczyła Hinduska Vaishali R., która w sportowej walce pokonała w ostatniej rundzie swoją rodaczkę Wantikę Agrawal, chociaż do zdobycia pierwszego miejsca wystarczał jej remis. Start reprezentantów Polski można uznać za udany. Dwa medale i trzy inne medalowe szanse to bardzo dobry rezultat, zważywszy na stosunkowo niskie miejsca startowe naszych młodych szachistów i szachistek. Pozostali juniorzy z 27-osobowej kadry na MŚJ spisali się na miarę swoich aktualnych możliwości (m.in. 9. była Magdalena Harazińska).

 

Wyniki polskich juniorów

MSJ 2015 wyniki polakow

 

 

   

Kalendarz wydarzeń  

Grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
   

Licznik odwiedzin  

   

Zadanie 1

Zadanie01

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   

Zadanie 2

Zadanie02

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   

Zadanie 3

Zadanie03

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   
© 2017 Podkarpacki Związek Szachowy