Magnus Carlsen Mistrzem Świata!
Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych - Wrocław 2018
Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych - Wrocław 2018
Dumni z Polski - Wadowice Górne
DMP Ekstraliga Juniorów - Kudowa Zdrój 2018
II Liga Juniorów - Szczyrk 2018
II Liga Juniorów - Szczyrk 2018
II Liga Seniorów - Jastrzębia Góra 2018
II Liga Seniorów - Jastrzębia Góra 2018
III TSz o Puchar Prezesa Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu - Kolbuszowa 2018
Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów - Szczyrk 2018
Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów - Szczyrk 2018
Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek do lat 16 i 18 - Ustroń (11-19 marzec 2017 r.)
VII Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego - Sędziszów Małopolski (18 marzec 2017 r.)
Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 10 - Karpacz (25 luty - 5 marzec 2017 r.). Brązowy medal Izabela TOKARZ KSz Gambit Przeworsk
joomla extensions

NA PODKARPACKICH SZACHOWNICACH

RUsza Podkarpacka Akademia Szachowa

Clipboard01

Zapraszamy do udziału w Podkarpackiej Akademii Szachowej Online! Akademia przeznaczona jest dla juniorów do 18 roku życia reprezentujących Podkarpacie
Termin zgłoszeń do niedzieli 24maja, start w poniedziałek 1 czerwca!

 Podkarpacka Akademia Szachowa to przede wszystkim:
36 godzin szkoleń, spotkania 2 razy w tygodniu po 2 godziny,
4 grupy szkoleniowe dopasowane do poziomu uczestników,
4 doświadczonych wykładowców,
Dodatkowe materiały i zadania domowe,
Cotygodniowe turnieje dla członków Akademii, liczone do Grand Prix PASz z nagrodami dla najlepszych,
Przede wszystkim miła atmosfera i spora dawka szachów,
Jak się zarejestrować? Szczegóły na www.pkzszach.pl
Do zobaczenia 

   

W KRAJU

Izabela Tokarz - Wicemistrzynią Polski Juniorek do lat 16 w szachach klasycznych


W dniach 11-19 marca w Jastrzębiej Górze (woj. pomorskie) odbyły się Finały MistrzIMG 20230319 145512 scaledostw Polski Juniorów do lat 16 i 18 w szachach klasycznych.

16-letnia Izabela Tokarz reprezentująca barwy KSz Gambit Przeworsk, zdobyła Wicemistrzostwo Polski Juniorek do lat 16.  To kolejny medal zawodniczki KSz Gambit Przeworsk w Finałach Mistrzostw Polski Juniorek.

Czytaj więcej ...

   

OGŁOSZENIA I KOMUNIKATY

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Podkarpacie-Małopolska

Serdecznie zapraszamy młodych zawodników z Województwa Podkarpackiego i Małopolskiego do zgłaszania udziału w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, które odbędą się w dniach 22-24.05.2023 w Centrum Wypoczynku Bystre w Bystrym (Bieszczady). Prawo udziału w Mistrzostwach mają zawodnicy z rocznika 2013-2015 z klubów reprezentujących Województwo Podkarpackie i Małopolskie.

mmm2023
 
 
   

Clipboard01

   

 

 

 

Qatar 2015 logo

 

Po raz drugi mamy okazję zobaczyć „w grze” czołówkę szachową świata w super openie "Qatar Masters Open", który rozegrany zostanie w dniach 20-29 grudnia 2015 w Doha. Ale po raz pierwszy rywalizował będzie w nim i w ogóle w turnieju otwartym aktualny Mistrz Świata Magnus Carlsen. Od zdobycia tytułu grał tylko w kołówkach, ale tym razem postanowił zmierzyć się z rywalami, z którymi na co dzień nie miał możliwości grać.

foto 001Do turnieju zgłosiło się 141 zawodników, z czego aż 17 ma ranking powyżej 2700. W tym gronie mamy też czołówkę naszej krajowej listy rankingowej, czyli Radka Wojtaszka, Jana-Krzysztofa Dudę, Darka Świercza, Kacpra Pioruna, Mateusza i Martę Bartel.

Wojtaszek rozstawiony jest najwyżej z 14 numerem startowym i będzie miał okazję zatrzeć złe wspomnienia z Reykjaviku. Z 11 na liście znajduje się Yu, który rok temu okazał się niespodziewanie najlepszy. A powyżej niego na liście są takie sławy, jak Kramnik, Giri, So, Karjakin, Li, czy Mamedyarov. Duda ma 25 numer startowy, Świercz 34, Piorun 39, Bartel 44, a jego małżonka 139.

Polacy mają szansę na zrewanżowanie się za zeszłoroczny występ, w którym nic specjalnego nie zwojowali. Rundy rozpoczynać się będą codziennie o godzinie 13:00 czasu polskiego, tylko ostatnia rozpocznie się o 10:00. Dzień wolny zaplanowany jest na pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia.

Zawodnicy mają o co grać, bo do podziału jest 130.000$, z czego zwycięzca weźmie 27.000$.

 

Relacja GM Jacka Tomczaka: Przed rozpoczęciem

W poprzedniej edycji Qatar Masters Open wygrał niespodziewanie młody Chińczyk Yu Yangyi (7,5 punktów z 9 partii) przed Anishem Giri i Władimirem Kramnikiem (obaj 7/9). Cała trójka startuje również w tym roku, więc z pewnością liczy na powtórzenie końcowego sukcesu. W walce o zwycięstwo największe szanse ma jednak urzędujący mistrz świata Magnus Carlsen, który zażegnał kryzys formy dzięki zwycięstwu w London Chess Classic. Do walki włączy się również cała plejada czołowych zawodników, w tym Wesley So, Sergiej Karjakin i Li Chao.

Polscy kibice z pewnością trzymają kciuki za naszych reprezentantów. W Katarze zjawi się ścisła czołówka polskiej listy rankingowej. Jedyny polski zawodnik „2700+” Radosław Wojtaszek (15 numer na liście startowej) będzie miał okazję udowodnić swą przynależność do światowej elity i włączyć się do walki o czołowe lokaty. Na dobry występ liczy z pewnością również reszta polskich zawodników: ciągle progresujący Jan-Krzysztof Duda, Dariusz Świercz, który po pomyślnych występach ligowych wskoczył na trzecie miejsce na polskiej liście rankingowej, Kacper Piorun – zwycięzca niedawno rozegranego openu w Bad Wiessee oraz czterokrotny mistrz Polski Mateusz Bartel.

Qatar Masters Open odbywa się w stolicy kraju, czyli półmilionowej nowoczesnej metropolii Doha. Organizatorzy proponują zawodnikom zakwaterowanie w dwóch pięciogwiazdkowych hotelach, w tym w 300-metrowym wieżowcu The Torch. Fundusz nagród wynosi 130 000 dolarów, a nagroda dla zwycięzcy to 27 tysięcy dolarów.

 

Strona turnieju
Tabela turniejowa
Kojarzenia i wyniki

Transmisja partii na żywo

 

Runda 1  -  20 grudzień 2015 r.

foto 002Już pierwsza runda pokazała, że ten turniej nie będzie taki prosty dla faworytów. Mistrz Świata Magnus Carlsen (2834) nie dał rady białymi przebić się przez zaporę postawioną przez znaną nam z Memoriału Radzikowskiej Nino Batsiashvili (2498) i pierwszy od lat swój start w openie rozpoczął od remisu. Ale niespodzianek i to bardziej nieprzyjemnych dla członków klubu „2700+” było dziś więcej. Najlepszy obecnie junior świata chińczyk Wei (2730) niewiele miał do powiedzenia z Hindusem Gagare (2470), a na szachownicy obok inny reprezentant „kraju środka” Xu(2470) okazał się lepszy od Vitigova (2724). Inny Chińczyk Fang (2438) pokonał Khismatullina (2654), a 12-letni reprezentant Iranu Firouzja (2372) pokonał Tregubova (2589).

Polacy wystartowali nieźle. Duda gładko uporał się, jako pierwszy, z reprezentującym Niemcy Vogelem (2439) wygrywając po 1.d4, co w jego przypadku nie jest standardem. Wojtaszek siłą gry doprowadził do zwycięstwa swój pojedynek z amerykanką Krush (2468). Świercz spotkał się z reprezentantem gospodarzy Nezadem (2425), który w pewnym momencie stanął naprawdę nieźle, jednak zaraz potem rozpoczął serię posunięć, które doprowadziły go do porażki. Swoją passę zwycięstw przedłuża Piorun, który dziś bez problemu pokonał Hindusa Mahummada (2414). W sumie punkt, ale podzielony zdobyło małżeństwo Bartel. Marta zagrał ładna partię i zremisowała z wyżej notowanym Niemcem Shroederem (2511), natomiast Mateusz nie znalazł sposobu na jedną z najlepszych juniorek świata reprezentującą Kazachstan Abdumalik (2390).

 

Relacja GM Jacka Tomczaka: Przed rozpoczęciem

Tradycyjnie pierwsza runda przyniosła kilka niespodzianek. Spośród wyżej rozstawionych graczy przegrał między innymi szesnastoletni Wei Yi (2730) z Shardulem Gagare (2470) oraz Nikita Witiugow (2724) z Xu Yinglun (2470). Spośród czołówki swojej partii nie wygrał Magnus Carlsen (2834). Mistrz świata nie przebił białymi Gruzinki Niny Batsiaszwili (2498), którą podczas DME zwyciężyła Iweta Rajlich. Norweg w swoim stylu zwiększał nacisk podczas nieco lepszej końcówki, co skończyło się zdobyciem pionka. Od tej pory jednak Carlsen zaczął grać nieuważnie i z uwagi na niebezpieczną sytuację jego króla, pozycja szybko się wyrównała.

foto 003Dobrze rozpoczęli turniej Polacy, w większości wygrywając jako rozstawieni zawodnicy. Radosław Wojtaszek (2723) po długim pojedynku pokonał Irinę Krush (2468). Amerykanka grała początkowo sprytnie, odpowiednio upraszczając materiał przy walce z izolowanym pionkiem. Nastąpiła jednak jedna wymiana za dużo – 31.He6?, po czym Polak przejął inicjatywę i stopniowo wykazał przewagę gońca nad skoczkiem w otwartej końcówce. Jan-Krzysztof Duda (2663) wybrał ustawienie Partii katalońskiej. Po kilku wymianach, podobnie jak u Radosława Wojtaszka, przeszło do pozycji z izolowanym pionkiem czarnych w centrum. Roven Vogel (2439) nie umiał wykazać dynamiki i szybko został „spacyfikowany”, po czym stracił pionka i gładko przegrał. Dariusz Świercz (2646) podejmował zawodnika gospodarzy, mistrza międzynarodowego Huseina Aziza Nezada (2425). Niespodziewanie również w tej partii czarne dostały izolowanego pionka w centrum. Gra Katarczyka wyglądała dobrze i ograniczył on możliwości naszego arcymistrza. Jednakże w momencie, gdy doszło do wymiany ciosów, rywal Polaka całkowicie się pogubił i szybko musiał uznać się za pokonanego. Zwycięstwo przypadło również Kacprowi Piorunowi (2637). Po niestandardowym rozegraniu Obrony Caro-Kann, szybko przeszło do nieco lepszej końcówki dla naszego zawodnika. Polski arcymistrz wykazał się dobrą techniką i zainkasował punkt z Shaikhem Mohammadem Nubairshahem (2414). Remisami zakończyli swoje partie małżeństwo Mateusz i Marta Bartel. Czterokrotny mistrz Polski zremisował z Kazaszką, Zhansayą Abdumalik (2390). Po manewrowej grze, charakterystycznej dla zagranej Obrony francuskiej, Mateusz Bartel (2620) ofiarował pionka za inicjatywę. Przeciwniczka grała jednak dokładnie i pozycja całkowicie się wyrównała. Marta Bartel (2271) zremisowała z wyżej rozstawionym, młodym niemieckim arcymistrzem Janem-Christianem Schroederem (2511). Polka po klasycznej pozycyjnej ofierze 34...a5 zastopowała inicjatywę przeciwnika i po kilku posunięciach odebrała jego nadliczbowego pionka, co zwiastowało szybki podział punktu.

W kolejnej rundzie będziemy świadkami niezwykle ekscytującego pojedynku dla polskich kibiców. Kacper Piorun zmierzy się z byłym mistrzem świata, Władimirem Kramnikiem.

 

Wyniki Polaków:

Galeria zdjęć z rundy 1
Video z rundy 1

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Krush Irina 0 - 1 GM  Wojtaszek Radosław
2 GM  Duda Jan Krzysztof 1 - 0 IM  Vogel Roven
3 IM  Nezad Husein Aziz 0 - 1 GM  Świercz Dariusz
4 GM  Piorun Kacper 1 - 0    Mohammad Nubairshah Shaikh
5 WGM  Abdumalik Zhansaya ½ - ½ GM  Bartel Mateusz
6 GM  Schroeder Jan-Christian ½ - ½ WGM  Bartel Marta

 

Partie Polaków

 

 

Runda 2  -  21 grudzień 2015 r.

foto 004Kacper Piorun (2637) zremisował na pierwszym stole z Władimirem Kramnikiem (2796)! Polski arcymistrz odważnie rozegrał partię z utytułowanym rywalem. Po pierwszych komplikacjach powstała pozycja z izolowanym pionkiem w centrum, ale za to parą gońców u naszego zawodnika. Kacper bezkompromisowo zabrał ofiarowanego pionka, po czym po silnym 25...Kf7 zdawało się wręcz, że przejmie inicjatywę. Być może należało nie odbijać tak szybko figury, tylko zostawić białym wyjątkowo niekorzystny układ Sg7-Gh6. W dalszej części partii Kramnik opanował grę i przeszedł do końcówki wieża ze skoczkiem i czterema pionkami na wieżę z gońcem i trzema pionkami. Dzięki dokładnej obronie Polaka końcówka zakończyła się jednak remisem.

Na pierwszych stołach nie przegrał żaden z wyżej rozstawionych graczy. Oprócz Kramnika swoje partie zremisowali m. in. Sergiej Karjakin, Shakhriyar Mamedżarow i Jewgienij Tomaszewski. Po remisie w pierwszej rundzie wygrał Magnus Carlsen, chociaż trzeba przyznać, że jego gra sprawiała niepewne wrażenie. Jego przeciwnik, szesnastoletni hinduski arcymistrz Aravindh Chithambaram grał bardzo podejrzane szachy, a pomimo tego w wyniku niedokładności mistrza świata uzyskał w pewnym momencie lepszą pozycję.

foto 005Spośród polskich zawodników komplet punktów utrzymali Radosław Wojtaszek (2723) i Dariusz Świercz (2646). Przeciwnik pierwszego z nich, Lin Chen (2532), przyjął mocno defensywną postawę. Strategia taka początkowo przynosiła skutek, gdyż powstała końcówka była wyłącznie symbolicznie lepsza dla naszego zawodnika. Chińczyk w pewnym momencie pozwolił jednak na zamknięcie swojej wieży, co skrzętnie wykorzystał polski arcymistrz i łatwo zamienił powstałą przewagę na punkt. Gładko rozprawił się ze swoim przeciwnikiem Dariusz Świercz. Dzięki dobrej technice Polak przez długi czas utrudniał dokończenie rozwoju swojemu przeciwnikowi. W końcu dwunastoletni Irańczyk Alireza Firouzja (2372) wyprowadził skoczka, ale odbyło się to kosztem jego izolacji w obozie białych (w pewnym momencie trafił on aż na a1). Czarne praktycznie grały więc bez figury, co pozwoliło naszemu arcymistrzowi awansować swojego pionka e blisko pola przemiany, co wymusiło kapitulację przeciwnika.

Remisem zakończył się pojedynek Kidambi Sundararajan (2513) – Jan-Krzysztof Duda (2663). Trzeba przyznać jednak, że tym razem to nasz zawodnik miał nieco szczęścia. Hindus grał bardzo dobre szachy i krok za krokiem powiększał swoją przewagę. Ostatecznie przeszło do końcówki wieża z dwoma figurami na dwie wieże. foto 006Tutaj jednak rywal Polaka przestraszył się wolnych pionków Jana-Krzysztofa Dudy i zagrał remisową kombinację. Wszystko wskazuje jednak na to, że pomimo obustronnego charakteru pozycji, Hindus miał duże szanse na wygraną przy normalnym dalszym przebiegu partii. Po raz drugi remis stał się udziałem Mateusza Bartla (2620). Również tym razem na jego drodze stanęła zawodniczka. Wprawdzie początkowo wydawała się, że Polak złapał małą przewagę i stopniowo ją powiększał, to zbyt ambitne 27.Gc4 pozwoliło Sarasadat Khademalsharieh (2380) na dynamiczne utrzymanie pozycji. Nie powiodło się Marcie Bartel (2271), która przegrała z Xu Jun (2526). Powstała końcówka bez pionka wydawało się, że daje pewne szanse na utrzymanie się. W pewnym momencie zdawało się, że naszej zawodniczce uda się przejść do remisowej końcówki wieża na wieżę z gońcem, ale Chińczyk dokładnymi manewrami utrzymał jednego pionka, co oznaczało jego zwycięstwo.

W trzeciej rundzie Radosław Wojtaszek zmierzy się na pierwszym stole z Anishem Giri, z którym przegrał w pucharze świata. Polscy kibice z pewnością czekają na rewanż! Dariusz Świercz zagra za to z ubiegłorocznym triumfatorem, Chińczykiem Yu Yangyi.

 

Wyniki Polaków:

Galeria zdjęć z rundy 2
Video z rundy 2

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Kramnik Vladimir ½ - ½ GM  Piorun Kacper
2 GM  Wojtaszek Radosław 1 - 0 IM  Lin Chen
3 GM  Sundararajan Kidambi ½ - ½ GM  Duda Jan Krzysztof
4 GM  Świercz Dariusz 1 - 0    Firouzja Alireza
5 GM  Bartel Mateusz ½ - ½ IM  Khademalsharieh Sarasadat
6 WGM  Bartel Marta 0 - 1 GM  Xu Jun

 

Partie Polaków

 

 

Runda 3  -  22 grudzień 2015 r. 

foto 007Radosław Wojtaszek (2723) niestety nie sprostał jednej z nowych gwiazd światowych szachów. Anish Giri (2784) wybrał spokojną kontynuację 6.g3 na Wariant Najdorfa w Obronie sycylijskiej. Następnie spokojnie wzmacniał nacisk na pole d5, na co polski arcymistrz nie znalazł wystarczającej recepty. Ostatecznie przeszło do końcówki po wieży i gońcu, ale tylko Holender miał szanse na grę na wygraną. W pewnym momencie zdecydował się na wymianę pionków, co stworzyło obustronne „wolniaki”. Zdawało się, że Radosław Wojtaszek miał pewne szanse na utrzymanie się, ale zamiast tego wpadł w motyw podobny do tego, na którym wygrał wczoraj ze swoim przeciwnikiem – Anish Giri niespodziewanie złapał wieżę naszego zawodnika na środku szachownicy. Spośród zawodników mających komplet punktów zwyciężył jeszcze tylko Li Chao, który łatwo poradził sobie z Sethuramanem. Pechowcem rundy okazała się Hinduska Harika Dronawalli, która podstawiła mata w jednym ruchu.

Bez historii okazał się pojedynek pomiędzy Yu Yangyi (2736), a Dariuszem Świerczem (2646). Chińczyk wybrał „miękkie” ustawienie na Partię hiszpańską, po czym nie znalazł możliwości wzmocnienia swojej sytuacji. Partia zakończyła się kuriozalnym remisem, gdy obu zawodnikom zostało po osiem pionków, a wymieniły się wszystkie figury! Dobrą passę utrzymuje Kacper Piorun (2744). Dzisiaj ponownie zremisował z zawodnikiem z czołówki światowej – Jewgienijem Tomaszewskim (2744). Polski arcymistrz wybrał spokojny debiut, który nie pozwolił klasowemu przeciwnikowi rozwinąć skrzydeł. Po kilku wymianach stało się jasne, że partia może zakończyć się tylko podziałem punktu. Z dobrej strony pokazał się Jan-Krzysztof Duda (2663). Po debiucie dostał lepszą pozycję i szybko wzmacniał przewagę. Mohammed Al-Sayed (2520) próbował zmienić przebieg pojedynku gwałtownym atakiem, ale w ten sposób tylko przyspieszył swoją porażkę. W momencie, kiedy okazało się, że lider reprezentacji Kataru nie dobierze się do białego króla, praktycznie było już po partii.

foto 008Trzeciej rundy nie może zaliczyć do udanych małżeństwo polskich arcymistrzów. Mateusz Bartel (2620) przegrał z N R Vignesh (2422). Pozycja była bardzo spokojna, ale nasz arcymistrz spróbował zamieszać poprzez 19…Hb7 z dalszym b5. Komplikacje okazały się jednak korzystne dla siedemnastoletniego Hindusa, który wyszedł z nich z pionkiem więcej, którego pewnie zrealizował. Porażki doznała również Marta Bartel (2271). Burak Firat (2446) zdecydował się na niestandardowy wariant na Obronę Gruenfelda. Wybrana przez Polkę kontynuacja utrudniała przyszłościowe zrobienie roszady. W momencie, gdy król naszej arcymistrzyni schował się jednak za pionkami, to Turek zabrał już jednego pionka, co w połączeniu z przewagą pary gońców pozwoliło na proste zrealizowanie przewagi.

Jutro na pierwszej szachownicy zmierzą się jedyni zawodnicy posiadający komplet punktów – Anish Giri i Li Chao. Oczy polskich zawodników zwrócone będą jednak głównie na drugą deskę, gdzie mistrz świata, Magnus Carlsen, zmierzy się z coraz silniej grającym Janem-Krzysztofem Dudą. Trzymamy kciuki za polskiego reprezentanta! Dariusz Świercz zagra z Anglikiem, Davidem Howellem. Przeciwnikiem Kacpra Pioruna będzie kolejny zawodnik ze ścisłej czołówki światowej – Sergiej Karjakin. Radosław Wojtaszek podejmie niżej rozstawionego Daniele Vocaturo.

 

Wyniki Polaków:

Galeria zdjęć z rundy 3
Video z rundy 3

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Anish Giri 1 - 0 GM  Wojtaszek Radosław
2 GM  Yu Yangyi ½ - ½ GM  Świercz Dariusz
3 GM  Piorun Kacper ½ - ½ GM  Tomashevsky Evgeny
4 GM  Duda Jan Krzysztof 1 - 0 GM  Al-Sayed Mohammed
5 IM  Vignesh N R 1 - 0 GM  Bartel Mateusz
6 IM  Firat BuraK 1 - 0 GM  Bartel Marta

 

Partie Polaków

 

Runda 4  -  23 grudzień 2015 r.

foto 009Magnus Carlsen (2834) okazał się wciąż zbyt silny dla Jana-Krzysztoa Dudy (2663). Mistrz świata zdecydował się dość zaskakująco na agresywny Wariant Najdorfa w Obronie sycylijskiej, który nie jest spotykany często w jego praktyce, a grywa go również czarnym kolorem nasz zawodnik. Partia szybko przeszła do pozycji z roszadami w przeciwne strony, co sprzyjało dalszej dynamizacji gry. Atak Norwega okazał się jednak szybszy i to on przejął inicjatywę. Dalsze otwarcie pozycji poprzez polskiego arcymistrza uaktywniło jego figury, ale i parę gońców Carlsena. Ostatecznie mistrz świata w niezwykle ostrym stylu, dzięki świetnej serii ofiar, przeprowadził zwycięskie natarcie. Pojedynek liderów na pierwszej szachownicy zakończył się remisem. Wprawdzie grający białymi Li Chao zdawał się nieco przeważać przez większość partii, ale Anish Giri bronił się dokładnie i partia zakończyła się podziałem punktu. Spośród zawodników mających pół oczka straty, swoje partie wygrali Wesley So (z Władimirem Akopianem) i Maksym Matlakow (z Aleksandrą Kosteniuk).

foto 010Dariusz Świercz (2646) zanotował drugi remis z wyżej rozstawionym zawodnikiem. W symetrycznej strukturze Polak nieco przeważał nad Davidem Howellem (2688). Dzięki taktycznej sztuczce Anglikowi udało się jednak przejść do wyrównanej końcówki. Przegrał niestety Kacper Piorun (2637), którego pokonał Sergiej Karjakin (2766) – trzeci z rzędu przeciwnik Polaka należący do czołówki światowej. Mistrz świata w solvingu powtórzył debiut, który przyniósł mu remis w poprzedniej rundzie, tym razem otwarcie okazało się jednak bardziej pechowe. Wystarczył tylko jeden błąd (21.b4), aby Rosjanin przejął inicjatywę i nie wypuścił jej aż do końca partii. Zwycięstwo przypadło za to Radosławowi Wojtaszkowi (2723). Lider polskiej listy rankingowej zmierzył się z Danielem Vocaturo (2597). Polak wybrał agresywny plan na ustawienie struktury karlsbadzkiej, powiązany ze zrobieniem przez białe długiej roszady. Włoch próbował zdynamizować grę, ale w powstających komplikacjach lepiej radził sobie nasz arcymistrz. Po wielu taktycznych sztuczkach okazało się, że zwycięstwo przypadnie Radosławowi Wojtaszkowi, dzięki wyśmienitej pozycji Sf6.

Pierwsze zwycięstwo zanotował Mateusz Bartel (2620). Po raz kolejny jego przeciwnikiem był młody zawodnik, tym razem jedenastoletni Nodirbek Abdusattorow (2429). Przeciwnik próbował ominąć fazę debiutową poprzez pasywne ustawienie swoich figur, co bezwzględnie wykorzystał wielokrotny mistrz Polski. Nasz arcymistrz szybko zabrał reprezentantowi Uzbekistanu pionka, którego nie wypuścił już do końca partii. Złą passę kontynuuje Marta Bartel (2271). Ponownie trudny do odparcia stał się motyw związany z posunięciem h4 jako reakcja na Obronę Gruenfelda. W pewnym momencie atak grającego białymi Niemca utknął i była szansa na przejęcie inicjatywy. Partia przeszła jednako do końcówki lepszej dla rywala Polki, który miał parę gońców i ostatecznie ze zwycięstwa cieszył się Roven Vogel (2439).

Po czterech rundach prowadzi pięciu zawodników, którzy posiadają 3,5 punktu – Anish Giri, Li Chao, Wesley So, Magnus Carlsen i Maksym Matlakow. Na pierwszej szachownicy mistrz świata zmierzy się z Li Chao, gdy Anish Giri podejmie Wesleya So. W grupie pościgowej, która posiada 3 punkty, znajduje się dwóch Polaków – Radosław Wojtaszek i Dariusz Świercz. Lider polskich szachów będzie mógł zrewanżować się za listopadową porażkę Wiktorowi Bologanowi. Dariusz Świercz zmierzy się za to z Ukraińcem, Antonem Korobowem.

 

Wyniki Polaków:

Galeria zdjęć z rundy 4
Video z rundy 4

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Duda Jan Krzysztof 0 - 1 GM  Carlsen Magnus
2 GM  Świercz Dariusz ½ - ½ GM  Howell David W L
3 GM  Piorun Kacper 0 - 1 GM  Karjakin Sergey
4 GM  Wojtaszek Radosław 1 - 0 GM  Vocaturo Daniele
5 IM  Bartel Mateusz 1 - 0 FM  Abdusattorov Nodirbek
6 IM  Vogel Roven 1 - 0 GM  Bartel Marta

 

Partie Polaków

 

 

Runda 5  -  24 grudzień 2015 r.

foto 011Magnus Carlsen po wpadce w pierwszej rundzie wygrał czwartą partię z rzędu. Po Janie-Krzysztofie Dudzie, następnym szachistą, który doznał goryczy porażki z rąk mistrza świata, został Li Chao. Norweg kolejny raz zagrał niezwykle agresywną partię i prędko okazało się, że jego atak jest szybszy niż analogiczna akcja Chińczyka. Marsz pionka h Carlsena oczyścił tę linię i pozwolił białym figurom wejść do obozu czarnych. Końcowym akordem było posunięcie 24.d5, po którym cała pozycja Li Chao się rozpadła. Znakomita partia mistrza świata! Na drugiej szachownicy padł remis. Zarówno Anish Giri, jak i So Wesley nie stworzyli swojemu przeciwnikowi wystarczających kłopotów. Oznacza to że przy technicznej wygranej Władimira Kramnika nad Maksymem Matlakowem, samodzielnym liderem został Magnus Carlsen.

Szachiści z polskiej ekipy nie przegrali podczas wigilijnej rundy żadnej partii, notując cztery wygrane i dwa remisy. Szczególną uwagę zwraca znakomite zwycięstwo Dariusza Świercza (2646) nad wyżej rozstawionym Antonem Korobowem (2713). Partia rozgrywana była w tym samym wariancie, w którym Carlsen wygrał białymi z Li Chao. Tym razem jednak nasz arcymistrz pokazał, w jaki sposób powinny czarne wykazać dynamikę. Frontalny atak na białego króla okazał się dobrym pomysłem, a silne i mało widoczne 19…Sb3 prowadziło do dużej przewagi czarnych, co bez dalszych przygód zrealizował Polak.

foto 012Radosław Wojtaszek (2723) zremisował z Wiktorem Bologanem (2654). W powstałej, charakterystycznej strukturze, Polak stał nieco pasywniej, ale z nadzieją na trochę lepszą końcówkę. Rzeczywiście kolejne wymiany promowały naszego zawodnika, ale w momencie, gdy wydawało się, że czarne rozpoczną nacisk na pionka d4, reprezentantowi Mołdawii klasycznym uderzeniem 28.d5 udało się uprościć pozycję i partia skończyła się podziałem punktu. „Do gołych króli” grał Jan-Krzysztof Duda (2663) z Wang Yiye (2438). Przeciwnik Polaka dobrze radził sobie w technicznej pozycji, która powstała po debiucie. W pewnym momencie nasz arcymistrz zdecydował się na ofiarę jakości, ale w ten sposób nie rozwiązał wszystkich swoich kłopotów. Dzięki silnemu 23…c3 udało mu się jednak przejąć inicjatywę i zdawało się, że może rozstrzygać oddalony wolny pionek a. Kiedy zaczynało być już niezwykle groźnie dla Chińczyka, zdecydował się on na przejście do gorszej, ale remisowej końcówki i tak właśnie zakończyła się partia.

foto 013Stan punktowy znacząco poprawiła pozostała trójka naszych zawodników. Po przegranej z Karjakinem błyskawicznie podniósł się Kacper Piorun (2637), który wygrał z Janem-Christianem Schroderem (2511). Niemiec dość szybko przeszedł do końcówki, ale w długiej grze manewrowej lepiej radził sobie polski arcymistrz i to on cieszył się ze zwycięstwa po inwazji swoich wież po linii h i skutecznym polowaniu na białego króla. Mateusz Bartel (2620), po nieco słabszym początku, wygrał drugą partię z rzędu. Tym razem jego ofiarą stał się Samy Shoker (2489). Egipcjanin w pewnym momencie prawidłowo rozpoczął grę na skrzydle królewskim. Naszemu zawodnikowi udało się jednak zorganizować kontratak na drugim skrzydle. Od tego momentu nie wypuścił już przewagi i rywal musiał uznać się za pokonanego. Pierwszą partię wygrała Marta Bartel (2271), pokonując wyżej rozstawionego Mahadevana Sivę (2400). W symetrycznej strukturze Polka umiejętnie wykorzystała siłę pary gońców i sprytnie rozciągnęła grę na dwa skrzydła.

25 grudnia jest dla wszystkich zawodników dniem wolnym. Po świątecznym odpoczynku na pierwszej szachownicy zmierzy się Wesley So z Magnusem Carlsenem. Dariusz Świercz, który znajduje się w grupie pościgowej z 4 punktami, podejmie Sergieja Karjakina, a Radosław Wojtaszek (3,5/5) zagra z Sananem Sjugirowem.

 

 

Wyniki Polaków:

Galeria zdjęć z rundy 5
Video z rundy 5

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Bologan Viktor ½ - ½ GM  Wojtaszek Radosław
2 GM  Korobov Anton 0 - 1 GM  Świercz Dariusz
3 GM  Wang Yiye ½ - ½ GM  Duda Jan Krzysztof
4 GM  Schroeder Jan-Christian 0 - 1 GM  Piorun Kacper
5 GM  Shoker Samy 0 - 1 GM  Bartel Mateusz
6 WGM  Bartel Marta 1 - 0    Siva Mahadevan

 

Partie Polaków

 

Runda 6  -  26 grudzień 2015 r.

foto 014Prowadzący samodzielnie Magnus Carlsen zremisował na pierwszej szachownicy z Wesleyem So. Partia przebiegała pod znakiem kompleksowej gry strategiczno-taktycznej, charakterystycznej dla głównego wariantu Partii hiszpańskiej. Reprezentujący od niedawna Stany Zjednoczone So grał aktywnie, ale bezpiecznie, próbując stworzyć problemy urzędującemu mistrzowi świata. Norweg grał jednak dokładnie i utrzymał spokojnie pozycję – partia po niespełna 40 ruchach skończyła się powtórzeniem posunięć. Podziałem punktu skończyły się zresztą wszystkie partie zawodników będących krok za Carlsenem, więc Norwegowi udało się utrzymać samodzielne prowadzenie. Najciekawszy z nich był pojedynek pomiędzy Suryą Shekharem Gangulym, a Anishem Girim. Holender powstrzymał gwałtowny atak Hindusa i w momencie, gdy wydawało się, że wszystko już się niedługo zakończy, zawodnikowi grającemu białymi udało złapać się wiecznego szacha.

foto 015Oczy polskich kibiców było zwrócone jednak na inny pojedynek z tej samej grupy punktowej. Dariusz Świercz (2646) grał z Sergiejem Karjakinem (2766). Polski zawodnik rozpoczął spokojnie, ale pozycja szybko się zaostrzyła. Rosjanin nie poradził sobie z ambitnym 14.Sc3 i Polak po serii niestandardowych posunięć osiągnął małego plusa. Powstała końcówka wieżowa mimo drobnej przewagi nie była jednak możliwa do realizacji i zawodnicy zgodzili się w końcu na remis.

Gorzej powiodło się reszcie polskiej ekipy. Przegrał Radosław Wojtaszek (2723). Przyczyną powstałych kłopotów zdaje się posunięcie 15.ba4, po którym Sanan Sjugirow (2646) zaczął niepodzielnie panować na skrzydle hetmańskim. Po silnym 19…c5 inicjatywa przeszła już całkowicie w ręce Rosjanina, a po dalszych kilku błędach Polak musiał się poddać. Mateusz Bartel (2620) zremisował z Davidem Howellem (2688), który na tym turnieju takim samym wynikiem zakończył już pojedynek z Dariuszem Świerczem. Anglik szybko zaczął zdobywać przewagę na skrzydle królewskim. Polak próbował zmienić losy pojedynku fantazyjnym 21.Ge5, ale szybko okazało się, że sprowadza to tylko na niego większe problemy. Polski arcymistrz ponownie spróbował zamieszać w przebiegu partii poprzez 37.Gc6. foto 016Powstała niezwykle interesująca końcówka wieża z gońcem i pionkiem na wieżę z dwoma pionkami, jednakże David Howell nie mógł swojego pionka awansować, jak i zdobyć pionka Mateusza Bartla. Anglikowi nie udało się przebić postawionej twierdzy i partia zakończyła się remisem w końcówce wieża z gońcem na wieżę. Podziałem punktu zakończył się również pojedynek Jana-Krzysztofa Dudy (2663) z Hichamem Hamdouchim (2597). Doświadczony francuski arcymistrz nastawił się na pozycyjny przebieg partii, ale szybko utracił kontrolę nad grą i Polak przejął inicjatywę. Słabe 18…Wad8 pozbawiło jednak naszego arcymistrza przewagi i musiał zacząć obronę w pozycji z niepełną rekompensatą za pionka. Sprawdziła się jednak żartobliwa maksyma, że „wszystkie wieżówki są remisowe” i obaj zawodnicy musieli zadowolić się połową punktu.

Porażką polskiego zawodnika zakończyła się partia Xu Yinglun (2470) z Kacprem Piorunem (2637). Po kilku niedokładnościach nasz arcymistrz próbował nieco zamieszać poprzez ofiarę pionka, ale wyłącznie utrudniło mu to obronę. Chińczyk bez problemu sprowadził swoje figury wokół czarnego króla i zakończył partię zwycięskim atakiem. Nie powiodło się również Marcie Bartel (2271). Po raz kolejny przeciwnik foto 017wykazał się niezwykle niestandardowym debiutem, połączonym dodatkowo z szybkim marszem pionka h. Wszystko zdawało się układać po myśli naszej zawodniczki, która w pozycji z przeciwnymi roszadami zdobyła kontrolę nad otwartym centrum przy pomocy pary gońców. Nieco za mało konkretne posunięcia sprowadziły jednak Polkę pod praktyczny atak M R Venkatesha (2451). W pewnym momencie pękły białe pola w obozie naszej arcymistrzyni i partia zakończyła się zwycięstwem Hindusa.

W siódmej rundzie zmierzy się turniejowa jedynka z dwójką, tzn. Magnus Carlsen zagra z Anishem Giri. Spośród sześciu pojedynków wśród zawodników mających po 4,5 punktu, interesująco zapowiada się partia ubiegłorocznego zwycięzcy, Yu Yangyi, z byłym mistrzem świata, Władimirem Kramnikiem. Dariusz Świercz, który posiada najwięcej punktów spośród polskiej ekipy, został tym razem skojarzony z hinduskim arcymistrzem Pentalą Harikrishną.

 

Wyniki Polaków:

Galeria zdjęć z rundy 6
Video z rundy 6

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Świercz Dariusz ½ - ½ GM  Karjakin Sergey
2 GM  Wojtaszek Radosław 0 - 1 GM  Sjugirov Sanan
3 GM  Bartel Mateusz ½ - ½ GM  Howell David W L
4 GM  Hamdouchi Hicham ½ - ½ GM  Duda Jan Krzysztof
5    Xu Yinglun 1 - 0 GM  Piorun Kacper
6 GM  Venkatesh M.R. 1 - 0 WGM  Bartel Marta

 

Partie Polaków

 

Runda 7  -  27 grudzień 2015 r.

W pojedynku mistrza świata z najmłodszym zawodnikiem z pierwszej dziesiątki rankingowej, Anishem Girim, padł remis. Magnus Carlsen zdecydował się na pozycyjne podejście do Wariantu Najdorfa w Obronie sycylijskiej. Lekkie figury Norwega nie potrafiły jednak skontrolować kluczowego pola d5. W pewnym momencie Carlsen musiał wręcz powściągnąć nadmierne ambicje i przejść do równej końcówki. Kiedy wszystko zmierzało już do remisowej przystani to Holender ofiarował jakość w zamian za mobilne wolne pionki, ale mistrz świata za chwilę zwrócił materiał i partia zakończyła się podziałem punktu. Spośród sześciu pojedynków z grupy pościgowej wygrali Shakhriyar Mamedżarow i Sanan Sjugirow. Ofiarą pierwszego z nich stał się Surya Shekhar Ganguly. Partia szybko zeszła na bardzo niestandardowe tory. Jednakże to figury Hindusa były aktywniejsze i zdawało się, że jego inicjatywa przekracza poświęconego pionka. Wykazał on jednak nadmierne ambicje i Azer podporządkował sobie grę. Król Mamedżarowa musiał jednak udać się na „spacer”, a takie sytuacje prowokują błędy. Rzeczywiście, Ganguly był w stanie skutecznie zapolować na białego króla, ale zaprzepaścił szansę i od tego czasu białe nie wypuściły przewagi. W mniej zwrotów akcji obfitował pojedynek Sjugirowa z Dimitrim Jakowienko. Pogromca Radosława Wojtaszka z poprzedniej rundy szybko chwycił przewagę i stopniowo ją powiększał. Jego przeciwnik nie był w stanie się wydostać z gorszej pozycji i białe bardzo pewnie wygrały.

Lepiej niż w szóstej rundzie spisała się polska ekipa, wygrywając dwie partie i cztery remisując. Pół punktu przypadło m.in. Dariuszowi Świerczowi (2646) w pojedynku z Pentalą Harikrishną (2743). Hindus wybrał spokojny wariant i Polak nie miał problemów z debiutowym wyrównaniem. Po kilku wymianach prędko powstała wieżowa końcówka i mimo nieco aktywniejszej wieży Harikrishny, nasz arcymistrz bez problemu utrzymał remis.

Remisami zakończyły się również partie polskich zawodników, którzy posiadali 3,5 punktu. Mateusz Bartel (2620)zremisował z nadzieją chińskich szachów, szesnastoletnim Wei Yi (2730). Zawodnicy rozgrywali ostry wariant Obrony Gruenfelda. Chińczyk nie potrafił udowodnić ofiary pionka i Polak po debiucie stanął lepiej. Wei Yi próbował jednak ciągle na nowo rozniecać rekompensatę za pionka. Ostatecznie przeszło do końcówki z różnobarwnymi gońcami i zawodnicy podpisali remis. Bez historii przeszedł pojedynek Radosława Wojtaszka (2723) z Alexandrem Ipatowem (2619). Turek powtórzył wariant, który nasz arcymistrz grał już z Grzegorzem Gajewskim na Mistrzostwach Polski w 2012 roku, po czym wziął wiecznego szacha. Powtórzeniem posunięć zakończyła się również partia Jana-Krzysztofa Dudy (2663) z Benjaminem Bokiem (2594). Holendrowi udało się wykazać typową dla Obrony Gruenfelda dynamikę i polski zawodnik wpadł po debiucie w kłopoty. Końcowa pozycja wyglądała nieco lepiej dla Boka, ale wolał on nie ryzykować i wziąć remis.

Swoją partię wygrał Kacper Piorun (2637). Pojedynek rozpoczął się od 1.e4 e5, ale po kilku posunięciach struktura zaczęła przypominać Obronę królewsko-indyjską. Ambitne 15.f4 całkowicie zmieniło charakter gry i w powstającym chaosie o wiele lepiej poradził sobie mistrz świata w rozwiązywaniu zadań. Wprawdzie Abhimanyu Puranik (2442) zabrał sporo materiału za ofiarowanego hetmana, to jego król cały czas znajdował się w niebezpieczeństwie. W końcówce hetman Polaka udowodnił swoją wyższość związaną z mobilnością i to Kacper Piorun cieszył się z punktu. Wygrała również Marta Bartel (2271) z Aryanem Gholamim (2422). Nasza zawodniczka zagrała ciekawą ofiarę jakości i młody Irańczyk pogubił się w powstających komplikacjach. Para gońców Polki okazała się niesamowicie silna, a przeprowadzony atak skuteczny.

Po wygranych Mamedżarowa i Sjugirowa dołączyli oni do liderującego Magnusa Carlsena. Pierwszy z nich zmierzy się z mistrzem świata, gdy Sjugirow podejmie Kramnika. Dariusz Świercz trafił na kolejnego zawodnika z klubu 2700+, Nikitę Witiugowa. Polskich kibiców zainteresuje z pewnością również „derbowa” partia, Radosław Wojtaszek-Mateusz Bartel.

 

Wyniki Polaków:

Galeria zdjęć z rundy 7
Video z rundy 7

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Harikrishna P. ½ - ½ GM  Świercz Dariusz
2 GM  Bartel Mateusz ½ - ½ GM  Wei Yi
3 GM  Ipatov Alexander ½ - ½ GM  Wojtaszek Radosław
4 GM  Duda Jan Krzysztof ½ - ½ GM  Bok Benjamin
5 GM  Piorun Kacper 1 - 0 IM  Puranik Abhimanyu
6 WGM  Bartel Marta 1 - 0 FM  Gholami Aryan

 

Runda 8  -  28 grudzień 2015 r.

Magnus Carlsen gładko rozprawił się z Shakhriyarem Mamedżarowem. Grający białymi Azer szybko dostał izolowanego pionka w centrum, po czym słusznie rozpoczął walkę o aktywność. Kilka nietrafionych decyzji, w tym typowe, ale zagrane w niefortunnym momencie 20.d5 sprawiło, że po 22...f5 stało się jasne, że wygrać może tylko mistrz świata i nic nie zmieniła również podejrzana ofiara figury Mamedżarowa. Pojedynek na drugiej szachownicy także zakończył się rezultatywnie. W odwróconej strukturze karlsbadzkiej Władimir Kramnik zdecydował się na bardzo ambitne 13.0-0-0. Oznaczało to wprawdzie, że może znaleźć się pod atakiem, ale za to nie było widać, na które skrzydło powinien udać się król Sanana Sjugirowa. Czarne wybrały raczej źle, gdyż po 19...0-0-0 atak białych był łatwiejszy i ofensywa Kramnika na tym skrzydle ostatecznie zadecydowała. Podobnie jak w partii na pierwszej szachownicy nie pomogło również naciągane poświęcenie Sjugirowa. Spośród zawodników mających pół punktu mniej niż liderująca trójka wygrał jeszcze Yu Yangyi z Nilsem Grandeliusem. Szwed szybko podstawił figurę i ubiegłoroczny triumfator nie wypuścił już zwycięstwa z rąk.

Trzeci remis z rzędu przypadł Dariuszowi Świerczowi (2646). Dość szybko doszło do uproszczeń i partia przybrała końcówkowy charakter. Nikita Witiugow (2724) być może mógł jeszcze walczyć, pokładając swoje nadzieje w pewnej słabości białych pionków skrzydła hetmańskiego, ale powtórzył posunięcia, zmuszając naszego zawodnika do podpisania remisu. Po długiej walce Radosław Wojtaszek (2723) zwyciężył w bratobójczym pojedynku z Mateuszem Bartlem (2620). Wydawało się, że po typowym 15...d5 czarne w pełni wyrównują, ale lider polskiej listy rankingowej nie złożył broni i spróbował wykazać zalety centralnego ustawienia swoich figur. Po kilku ruchach okazało się, że odpowiedź na klasyczne pytanie: „pionek d5 – słabość czy siła?” jest korzystna dla Radosława Wojtaszka i zaawansowanie wolnego pionka d zadecydowało o wygranej białych.

Swoją partię wygrał Jan-Krzysztof Duda (2663). Pojedynek z Pawlem Tregubowem (2589) rozpoczął się bardzo ostro, aby szybko przejść do obustronnej końcówki, w której Polak posiadał pionka za jakość. Słaba struktura Rosjanina utrudniała mu prowadzenie praktycznej gry i nasz arcymistrz prędko stworzył sobie większe szanse od przeciwnika. Niedokładna obrona rywala sprawiła, że Jan-Krzysztof Duda zrealizował ostatecznie przewagę. Zwyciężył również Kacper Piorun (2637) z Daniłem Yuffą (2504). Kluczowym momentem pojedynku było silne uderzenie 12...e4, po którym Polak w pełni przejął inicjatywę. Mimo pewnych szans Rosjanin nie wytrzymał stałego naporu naszego arcymistrza, który po serii dynamicznych posunięć przeciągnął pojedynek na swoją korzyść. Przegrała niestety Marta Bartel (2271) z Vahapem Sanalem (2487). Turek silnym marszem b6-b5-b4 przejął inicjatywę przy parze gońców. Polka próbowała odmienić losy pojedynku niespodziewanym atakiem, ale dokładna obrona jej rywala sprawiła, że została bez kilku pionków i ostatecznie musiała uznać się za pokonaną.

Przed ostatnią rundą samodzielnie prowadzi Magnus Carlsen przed Władimirem Kramnikiem i Yu Yangyi. Rozgrywany na pierwszej szachownicy pojedynek aktualnego mistrza świata z byłym zdobywcą tego tytułu z pewnością zainteresuje szachowych kibiców. W tym czasie ubiegłoroczny zwycięzca Qatar Masters Open zagra z Wesleyem So. Polscy fani z pewnością liczą na końcowy akord Dariusza Świercza, który został dobrany do Wasilija Iwańczuka. Radosława Wojtaszka czeka kolejny polski pojedynek, gdyż jego przeciwnikiem jest Kacper Piorun. Jan-Krzysztof Duda zagra z Aleksandrem Lendermanem.

 

Wyniki Polaków:

Galeria zdjęć z rundy 8
Video z rundy 8

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Świercz Dariusz ½ - ½ GM  Vitiugov Nikita
2 GM  Wojtaszek Radosław 1 - 0 GM  Bartel Mateusz
3 GM  Tregubov Pavel V. 0 - 1 GM  Duda Jan Krzysztof
4 IM  Yuffa Daniil 0 - 1 GM  Piorun Kacper
5 WGM  Bartel Marta 0 - 1 IM  Sanal Vahap

 

Runda 9  -  29 grudzień 2015 r.

Spokojny przebieg miał pojedynek pomiędzy aktualnym a byłym mistrzem świata. Magnus Carlsen wybrał bardzo bezpieczne odgałęzienie na Obronę berlińską zastosowaną przez Władimira Kramnika i partia po krótkim przebiegu została zakończona remisem w symetrycznej strukturze. O wiele większe emocje zafundowali zawodnikom Yu Yangyi i Wesley So. Chińczyk, który posiadał przed ostatnią rundą pół punktu mniej od Carlsena, potrzebował wygranej, aby przy remisie mistrza świata zrównać się z nim punktami. I tak właśnie się stało, gdyż ubiegłoroczny zwycięzca Qatar Masters Open wzniósł się na wyżyny swoich umiejętności i po długiej batalii pokonał reprezentanta Stanów Zjednoczonych. Początkowo wydawało się, że partia może mieć jednostronny przebieg, gdyż gońce Chińczyka dominowały w pozycji, ale Wesleyowi So udało się wykazać aktywność i to on przejął inicjatywę. Niedokładności Amerykanina spowodowały jednak, że Yu Yangyi dostał aż cztery pionki za skoczka w końcówce i krok po kroku prowadził je do pola przemiany, ostatecznie zamieniając przewagę w punkt. Oznaczało to według regulaminu konieczność rozegrania dogrywki w szachach błyskawicznych. Zdecydowanie lepszy okazał się w tym Carlsen, który wygrał 2-0 z Yu Yangyi. W pierwszej partii Norweg przeprowadził śmiały atak, którego ukoronowaniem była zwycięska ofiara wieży. Drugiej partii Chińczyk nie wytrzymał nerwowo i zaraz po debiucie podstawił figurę.

Niestety, trzymający się przez większość turnieju w czołówce Dariusz Świercz (2646) przegrał w ostatniej rundzie z legendarnym Wasilijem Iwańczukiem (2710). Po debiucie przeszło do symetrycznej struktury, a niedokładne 17.Se5, otwierające czarnego gońca, dało lekką przewagę Ukraińcowi. Polak został postawiony w nieprzyjemnej, obronnej pozycji, w której goniec czarnych przeważał nad białym skoczkiem. Wymiana wież przypieczętowała przewagę Iwańczuka, który dowiózł zwycięstwo do końca partii. Remisem zakończył się „derbowy” pojedynek Kacper Piorun (2637) – Radosław Wojtaszek (2723). Zawodnicy wykazali się głęboką znajomością teorii i znakomicie radzili sobie w dżungli wariantów i chaosie powstałym na szachownicy. Po wielu wzajemnych trickach (m.in. 19...Wfd8 20.Sd4) przeszło do końcówki z pionkiem w zamian za jakość dla mistrza świata w rozwiązywaniu zadań. Radosław Wojtaszek słusznie ocenił, że mimo materialnej przewagi pozycja jest dla niego niebezpieczna i przeszedł do wyrównanej wieżówki. Zwyciężył Jan-Krzysztof Duda (2663). Partia prędko doszła do równej końcówki, ale polski zawodnik próbował skomplikować grę. Taktyka taka przyniosła skutek, gdyż Aleksandr Lenderman (2626) popełniał coraz więcej błędów i ostatecznie został z bardzo złym Gb7, co wykorzystał nasz arcymistrz.

 Wygrał Mateusz Bartel (2620), mszcząc się na pogromcy swojej żony, M R Venkateshu (2451). Polski arcymistrz prawidłowo zareagował na rzadziej grane 3...g6 w Partii hiszpańskiej i dzięki aktywnej grze przeważał przez całą partię, tworząc zwycięski atak. Przegrała Marta Bartel (2271) z Rout Padmini (2437). Polka próbowała powstrzymać atak Hinduski poprzez wymianę hetmanów, ale przez to przeszło do nieco gorszej dla naszej zawodniczki końcówki. Marta Bartel nie znalazła remedium na maszerujące pionki b i c i punkt zainkasowała rywalka.

 

Wyniki Polaków:

Galeria zdjęć z rundy 9
Video z rundy 9

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Świercz Dariusz 0 - 1 GM  Ivanchuk Vassily
2 GM  Piorun Kacper ½ - ½ GM  Wojtaszek Radosław
3 GM  Duda Jan Krzysztof 1 - 0 GM  Lenderman Aleksandr
4 GM  Bartel Mateusz 1 - 0 GM  Venkatesh M.R.
5 IM  Padmini Rout 1 - 0 WGM  Bartel Marta

 

Podsumowanie

Magnus Carlsen po dogrywce z Yu Yangyi wygrywa Qatar Masters Open 2015

Mistrz świata Magnus Carlsen po remisowym falstarcie w pierwszej rundzie z Gruzinką Niną Batsiaszwili wygrał cztery kolejne rundy (w tym z Janem-Krzysztofem Dudą i Li Chao) i w ósmej partii dołożył zwycięstwo z Shakhriyarem Mamedżarowem, co pozwoliło mu zdobyć 7 punktów z 9 partii. Z takim samym dorobkiem pięciu plusów turniej zakończył ubiegłoroczny triumfator, Yu Yangyi. Chińczyk dołączył do Carlsena rzutem na taśmę wygrywając dwie ostatnie rundy, w tym z Wesleyem So. Według regulaminu oznaczało to konieczność rozegrania dogrywki w szachach błyskawicznych, którą gładko wygrał Norweg, pokonując Yu Yangyi 2-0. Pół punktu mniej niż pierwsza dwójka zgromadziło pięciu zawodników. Dzięki najlepszemu uzyskanemu rankingowi miejsce na podium przypadło byłemu mistrzowi świata, Władimirowi Kramnikowi. Dalsze miejsca zajęli Sergiej Karjakin, Sanan Sjugirow, Ni Hua i Wasilij Iwańczuk.

 Na najwyższym miejscu wśród Polaków uplasował się Jan-Krzysztof Duda, który po zwycięstwach w dwóch ostatnich rundach zgromadził 6 punktów i uplasował się na 14 miejscu. Polak przegrał ze zwycięzcą, Magnusem Carlsenem, a w partiach z zawodnikami o niższych rankingach odnotował cztery zwycięstwa i cztery remisy, co pozwoliło mu zarobić cztery punkty do rankingu elo.

 5,5 punktu zdobyło trzech Polaków: Dariusz Świercz, Radosław Wojtaszek i Kacper Piorun. Pierwszy z nich był z pewnością największym pechowcem wśród Polaków, gdyż przez większość turnieju plasował się na czołowych miejscach. Dopiero porażka w ostatniej rundzie z Iwańczukiem, zamiast walki o miejsca w pierwszej dziesiątce, wyrzuciła Dariusza Świercza na 21 miejsce. Jednakże dzięki aż sześciu partiom z zawodnikami z rankingiem powyżej 2700 (Yu Yangyi, Korobow, Karjakin, Harikrishna, Witiugow i Iwańczuk) zarobił najwięcej punktów elo spośród członków polskiej ekipy – 15. 23 miejsce i 3 punkty straty do rankingu zaliczył Radosław Wojtaszek. Lider polskiej listy rankingowej poniósł dwie porażki (w trzeciej rundzie z Giri i w szóstej partii Sjugirowem), co nie pozwoliło włączyć się do walki o czołowe miejsca. 6 punktów elo zarobił Kacper Piorun, kończąc turniej na 24 miejscu. Po świetnym początku (remisy z Kramnikiem i Tomaszewskim) przegrał z Karjakinem. Jednak dopiero porażka z niżej rozstawionym Xu Yinglun nie pozwoliła powrócić mistrzowi świata w solvingu do walki o pierwszą dziesiątkę.

Niezbyt udany turniej zaliczył Mateusz Bartel, który z 5 punktami znalazł się na 48 miejscu, tracąc 6 oczek elo. Po słabym początku (dwa remisy i porażka z niżej rozstawionymi zawodnikami) udało mu się podnieść, po czym zanotował dwa cenne remisy z Howellem i Wei Yi. Porażka w bratobójczej walce z Radosławem Wojtaszkiem na powrót odrzuciła wielokrotnego mistrza Polski na dalszą lokatę. Marta Bartel skończyła na 124 miejscu i zgromadziła 2,5 punktu. Należy jednak pamiętać, że rozpoczynała od przedostatniego miejsca na liście startowej i dwie wygrane i remis dały jej 3 punkty rankingowe zysku.

 

Tabela końcowa turnieju

M-ce Tytuł Zawodnik Kraj ELO Pkt. TB1 TB2 TB3
1 GM Carlsen Magnus NOR 2834 7 2887 44,5 48
2 GM Yu Yangyi CHN 2736 7 2863 45 48,5
3 GM Kramnik Vladimir RUS 2796 6,5 2833 47,5 51,5
4 GM Karjakin Sergey RUS 2766 6,5 2793 44,5 46,5
5 GM Sjugirov   Sanan RUS 2646 6,5 2791 45,5 49,5
6 GM Ni Hua CHN 2693 6,5 2762 42,5 45
7 GM Ivanchuk Vassily UKR 2710 6,5 2700 39 42,5
8 GM Giri Anish NED 2784 6 2815 47 51,5
9   Xu Yinglun CHN 2470 6 2800 48 52
10 GM Ganguly   Surya Shekhar IND 2648 6 2743 42,5 45,5
11 GM Harikrishna   P. IND 2743 6 2736 44,5 48
12 GM Ponomariov   Ruslan UKR 2710 6 2720 42,5 46,5
13 GM Akopian   Vladimir ARM 2648 6 2713 38,5 42
14 GM Duda   Jan-Krzysztof POL 2663 6 2697 38 42
15 GM Nguyen Ngoc Truong Son VIE 2642 6 2691 40,5 43,5
16 GM Vitiugov   Nikita RUS 2724 6 2687 43 47
17 GM Sethuraman   S.P. IND 2639 6 2634 38 40
18 GM So Wesley USA 2775 5,5 2753 48,5 53
19 GM Li Chao B CHN 2750 5,5 2750 48 53
20 GM Mamedyarov   Shakhriyar AZE 2748 5,5 2743 47 51
21 GM Swiercz   Dariusz POL 2646 5,5 2733 47,5 50,5
22 GM Zhang Zhong   SIN 2619 5,5 2730 43,5 45,5
23 GM Wojtaszek   Radoslaw POL 2723 5,5 2697 43,5 47,5
24 GM Piorun   Kacper POL 2637 5,5 2677 42,5 46,5
25 GM Howell   David W L ENG 2688 5,5 2676 42 46
26 GM Ipatov   Alexander TUR 2619 5,5 2675 40 43,5
27 GM Naroditsky   Daniel USA 2628 5,5 2670 40 41,5
28 GM Matlakov   Maxim RUS 2684 5,5 2666 40,5 45
29 GM Jakovenko   Dmitry RUS 2737 5,5 2663 42 45,5
30 GM Grandelius   Nils SWE 2632 5,5 2661 42 45,5
31 GM Korobov   Anton UKR 2713 5,5 2661 40 44
32 GM Bologan   Viktor MDA 2654 5,5 2649 40 44,5
33 IM Lin Chen CHN 2532 5,5 2632 40,5 44
34 GM Lu Shanglei   CHN 2618 5,5 2617 36,5 39
35 GM Vidit   Santosh Gujrathi IND 2644 5,5 2615 40,5 44
36 GM Fedoseev   Vladimir RUS 2664 5,5 2614 39 41,5
37 GM Khismatullin   Denis RUS 2654 5,5 2605 38 41
38 GM Hou Yifan CHN 2683 5,5 2591 39,5 43,5
39 GM Sasikiran   Krishnan IND 2638 5,5 2571 39 42
40 IM Gagare   Shardul IND 2470 5 2706 42 46
41 GM Salem A.R.   Saleh UAE 2622 5 2658 44 47,5
42 GM Bluebaum   Matthias GER 2590 5 2654 42 45
43 GM Tomashevsky   Evgeny RUS 2744 5 2626 41 45,5
44 GM Aravindh   Chithambaram Vr. IND 2486 5 2612 37,5 39,5
45 GM Al-Sayed   Mohammed QAT 2520 5 2606 41,5 45,5
46 GM Lenderman   Aleksandr USA 2626 5 2570 37 39,5
47 IM Ly Moulthun   AUS 2462 5 2569 38 40,5
48 GM Bartel   Mateusz POL 2620 5 2565 36,5 39,5
49 GM Dubov   Daniil RUS 2655 5 2562 40 43
50 GM Moiseenko   Alexander UKR 2689 5 2551 34,5 38
51 GM Adhiban B. IND 2669 5 2536 36,5 40
52 GM Xu Jun CHN 2526 5 2531 39 41,5
53 IM Kashlinskaya   Alina RUS 2448 5 2500 33,5 35,5
54 GM Khotenashvili   Bela GEO 2496 5 2491 31 33
55 GM Shoker Samy   EGY 2489 5 2489 34 35,5
56 IM Vignesh N R   IND 2422 4,5 2655 43,5 48
57 IM Yuffa   Daniil RUS 2504 4,5 2606 43 46
58 GM Kosteniuk   Alexandra RUS 2542 4,5 2604 40 43
59 FM Li Di CHN 2389 4,5 2568 39,5 43,5
60 GM Bok   Benjamin NED 2594 4,5 2561 42 44,5
61 IM Karavade   Eesha IND 2379 4,5 2559 37 40,5
62 FM Rohan Ahuja   IND 2426 4,5 2546 37,5 39,5
63 WGM Saduakassova   Dinara KAZ 2407 4,5 2538 36 38
64 IM Saiyn   Zhanat KAZ 2394 4,5 2537 37,5 41,5
65   Firouzja   Alireza IRI 2372 4,5 2534 35,5 39
66 IM Aryan   Chopra IND 2436 4,5 2533 37,5 40,5
67 GM Tregubov   Pavel V. RUS 2589 4,5 2526 38,5 41,5
68 FM Basso Pier   Luigi ITA 2438 4,5 2523 36,5 40,5
69 GM Wei Yi CHN 2730 4,5 2516 39 43
70 WGM Goryachkina   Aleksandra RUS 2493 4,5 2513 36 37,5
71   Roy Prantik   IND 2370 4,5 2509 38 42
72 GM Stefanova   Antoaneta BUL 2521 4,5 2492 35 37
73 GM Harika   Dronavalli IND 2513 4,5 2479 40,5 43,5
74 IM Sunilduth   Lyna Narayanan IND 2494 4,5 2473 35,5 38,5
75 GM Rambaldi   Francesco ITA 2560 4,5 2471 36,5 39,5
76 GM Bromberger   Stefan GER 2521 4,5 2459 33 35,5
77 IM Sanal Vahap   TUR 2487 4,5 2414 30 32
78 GM Schroeder Jan-Christian   GER 2511 4,5 2404 33,5 36
79 IM Wang Yiye CHN 2438 4 2532 39,5 42,5
80 IM Puranik   Abhimanyu IND 2442 4 2532 38,5 41,5
81   Raja   Harshit IND 2325 4 2503 40 44
82 GM Hamdouchi   Hicham FRA 2597 4 2492 40 42,5
83 IM Tissir   Mohamed MAR 2346 4 2491 40 44
84 IM Khademalsharieh   Sarasadat IRI 2380 4 2482 35,5 39
85   Mohammad Nubairshah Shaikh IND 2414 4 2481 40 42,5
86 FM Moroni Luca   Jr ITA 2466 4 2468 34,5 37
87 GM Sundararajan   Kidambi IND 2513 4 2465 37 39
88 GM Zhukova   Natalia UKR 2488 4 2460 34 36,5
89 IM Tabatabaei   M.Amin IRI 2482 4 2455 37,5 40,5
90 GM Vocaturo   Daniele ITA 2597 4 2447 39 41,5
91   Dai   Changren CHN 2328 4 2432 32 34
92 GM Khairullin   Ildar RUS 2647 4 2427 36,5 40
93 GM Esen Baris TUR 2562 4 2416 38,5 42
94 WFM Vaishali R IND 2313 4 2391 33 35
95 IM Firat Burak   TUR 2446 4 2387 32 34
96 IM Lorparizangeneh   Shahin IRI 2454 4 2387 31 33
97 GM Krush Irina   USA 2468 4 2387 30,5 32,5
98 GM Venkatesh   M.R. IND 2451 4 2387 30 32
99 IM Vogel Roven   GER 2439 4 2377 29,5 31,5
100 GM Dzagnidze   Nana GEO 2559 4 2357 28,5 30,5
101 IM Svane   Rasmus GER 2529 4 2347 31 33
102 IM Ma Zhonghan   CHN 2463 3,5 2501 39 41,5
103 IM Pham Le   Thao Nguyen VIE 2319 3,5 2477 37,5 41
104 IM Abhishek   Kelkar IND 2393 3,5 2465 38,5 42,5
105 FM Abdusattorov   Nodirbek UZB 2429 3,5 2440 37 39,5
106 IM Ali Marandi   Cemil Can TUR 2454 3,5 2430 39,5 43
107 GM Carlsson   Pontus SWE 2433 3,5 2424 34,5 37,5
108 IM Seyb   Alexander GER 2425 3,5 2422 34,5 36,5
109 IM Batsiashvili   Nino GEO 2498 3,5 2398 34,5 37
110 WGM Pourkashiyan   Atousa IRI 2322 3,5 2393 31,5 33
111 IM Padmini   Rout IND 2437 3,5 2361 34 36
112 GM Neelotpal   Das IND 2475 3,5 2336 31 33
113 WGM Abdumalik   Zhansaya KAZ 2390 3 2430 38,5 42,5
114   Fang   Yuxiang CHN 2438 3 2417 38,5 41,5
115 IM Nezad   Husein Aziz QAT 2425 3 2397 35 37
116 IM Guramishvili   Sopiko GEO 2368 3 2353 34 36
117 WIM Pratyusha   Bodda IND 2260 3 2350 32 34
118 FM Haria Ravi ENG 2416 3 2335 32 34
119 WIM Bivol Alina   RUS 2344 3 2332 30 31,5
120 IM Li Ruofan SIN 2372 3 2325 29 31
121 WIM Derakhshani   Dorsa IRI 2307 3 2308 29 30,5
122 IM Sagar Shah IND 2441 2,5 2356 38 40
123 IM Christiansen   Johan-Sebastian NOR 2385 2,5 2294 32,5 34,5
124 WGM Bartel   Marta POL 2271 2,5 2292 31,5 33
125 IM Konguvel   Ponnuswamy IND 2377 2,5 2292 30,5 32
126 FM Gholami   Aryan IRI 2422 2,5 2218 31,5 33
127 IM Slavin   Alexey RUS 2388 2,5 2193 29 30,5
128 IM Piasetski   Leon CAN 2287 2,5 2165 29 31
129 GM Shankland   Samuel L USA 2646 2 2387 32 35
130 FM Goriatchkin   Jouri RUS 2318 2 2235 29,5 32
131 IM Ezat   Mohamed EGY 2490 2 2186 29,5 31,5
132   Siva   Mahadevan IND 2400 2 2082 29,5 31

 

 

   

Kalendarz wydarzeń  

Grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
   

Licznik odwiedzin  

   

Zadanie 1

Zadanie01

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   

Zadanie 2

Zadanie02

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   

Zadanie 3

Zadanie03

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   
© 2017 Podkarpacki Związek Szachowy