Magnus Carlsen Mistrzem Świata!
Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych - Wrocław 2018
Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych - Wrocław 2018
Dumni z Polski - Wadowice Górne
DMP Ekstraliga Juniorów - Kudowa Zdrój 2018
II Liga Juniorów - Szczyrk 2018
II Liga Juniorów - Szczyrk 2018
II Liga Seniorów - Jastrzębia Góra 2018
II Liga Seniorów - Jastrzębia Góra 2018
III TSz o Puchar Prezesa Fundacji na Rzecz Kultury Fizycznej i Sportu - Kolbuszowa 2018
Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów - Szczyrk 2018
Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów - Szczyrk 2018
Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek do lat 16 i 18 - Ustroń (11-19 marzec 2017 r.)
VII Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego - Sędziszów Małopolski (18 marzec 2017 r.)
Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 10 - Karpacz (25 luty - 5 marzec 2017 r.). Brązowy medal Izabela TOKARZ KSz Gambit Przeworsk
joomla extensions

NA PODKARPACKICH SZACHOWNICACH

RUsza Podkarpacka Akademia Szachowa

Clipboard01

Zapraszamy do udziału w Podkarpackiej Akademii Szachowej Online! Akademia przeznaczona jest dla juniorów do 18 roku życia reprezentujących Podkarpacie
Termin zgłoszeń do niedzieli 24maja, start w poniedziałek 1 czerwca!

 Podkarpacka Akademia Szachowa to przede wszystkim:
36 godzin szkoleń, spotkania 2 razy w tygodniu po 2 godziny,
4 grupy szkoleniowe dopasowane do poziomu uczestników,
4 doświadczonych wykładowców,
Dodatkowe materiały i zadania domowe,
Cotygodniowe turnieje dla członków Akademii, liczone do Grand Prix PASz z nagrodami dla najlepszych,
Przede wszystkim miła atmosfera i spora dawka szachów,
Jak się zarejestrować? Szczegóły na www.pkzszach.pl
Do zobaczenia 

   

W KRAJU

Izabela Tokarz - Wicemistrzynią Polski Juniorek do lat 16 w szachach klasycznych


W dniach 11-19 marca w Jastrzębiej Górze (woj. pomorskie) odbyły się Finały MistrzIMG 20230319 145512 scaledostw Polski Juniorów do lat 16 i 18 w szachach klasycznych.

16-letnia Izabela Tokarz reprezentująca barwy KSz Gambit Przeworsk, zdobyła Wicemistrzostwo Polski Juniorek do lat 16.  To kolejny medal zawodniczki KSz Gambit Przeworsk w Finałach Mistrzostw Polski Juniorek.

Czytaj więcej ...

   

OGŁOSZENIA I KOMUNIKATY

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Podkarpacie-Małopolska

Serdecznie zapraszamy młodych zawodników z Województwa Podkarpackiego i Małopolskiego do zgłaszania udziału w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, które odbędą się w dniach 22-24.05.2023 w Centrum Wypoczynku Bystre w Bystrym (Bieszczady). Prawo udziału w Mistrzostwach mają zawodnicy z rocznika 2013-2015 z klubów reprezentujących Województwo Podkarpackie i Małopolskie.

mmm2023
 
 
   

Clipboard01

   

 

 

Sinquefield Cup 2016 logo

 

W dniach 5-16 sierpnia 2016 w Saint Louis odbywa się trzecia sesja nowej odsłony Grand Chess Tour, która jest całkowicie inna od poprzednich. Tym razem zawodnicy zagrają turniej szachów klasycznych zamiast szybkich i błyskawicznych, jak to było w Leuven (Belgia) i Paryżu (Francja). Ostatni turniej rozegrany zostanie w dniach 8-19 grudnia w Londynie, i też grany będzie tempem klasycznym. W 9-rundowym turnieju kołowym zobaczymy wybitnych superarcymistrzów. Co prawda nie zobaczymy w grze Carlsena i Karjakina, ale dalej będziemy mieć okazję kibicować dziesiątce wybitnych szachistów. Najwyżej rozstawiony jest Maxime Vachier-Lagrave z rekordowym dla niego rankingiem 2819 ELO, a powyżej 2800 ma – mieszkający obecnie w Saint Louis – Fabiano Caruana (2807).  Najniżej notowanym zawodnikiem jest Peter Svidler, który ma „tylko” 2751 ELO.

Strona Grand Chess Tour
Tabela turniejowa i wyniki

Transmisja partii na żywo

Galeria zdjęć

 

Uczestnicy Grand Chess Tour w Saint Louis

Zawodnik Tytuł Kraj Ranking
Vachier-Lagrave, Maxime GM FRA 2819
Caruana, Fabiano GM USA 2807
Aronian, Levon GM ARM 2792
Nakamura, Hirkaru GM USA 2791
So, Wesley GM USA 2771
Anand, Viswanathan GM IND 2770
Giri, Anish GM NED
2769
Topalov, Veselin GM BUL 2761
Ding, Liren  GM CHN 2755
Svidler, Peter GM RUS 2751

 

Lagrave   Caruana   Aronian   Nakamura   So
                 
Anand   Giri   Tppalov   Liren   Svidler

 

 

Runda 1 - 2016.08.06

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Ding, Liren ½ - ½ GM  Aronian Levon
2 GM  So Wesley ½ - ½ GM  Nakamura Hikaru
3 GM  Giri Anish 1 - 0 GM  Vachier-Lagrave Maxime
4 GM  Anand Viswanathan ½ - ½ GM  Caruana Fabiano
5 GM  Topalov Veselin 1 - 0 GM  Svidler Peter

Turniej rozpoczął się bardzo ciekawie i mimo trzech remisów było co oglądać. Najważniejsza partią był pojedynek dwóch reprezentantów USA, z którego wygranym wyszedł dość niespodziewanie So. Grający w roli głównego faworyta MVL nie miał łatwej przeprawy z Girim i tylko niedokładna gra rywala pozwoliła mu uratować remis. Svidler nie dostroił się jeszcze do poziomu zawodów i zagrał jeden ruch,  o którym szybko powinien zapomnieć. Niestety kosztowało go to porażkę z Topalovem. Anand z Caruana zremisowali po bardzo ciekawej partii i takim samym wynikiem zakończała się rywalizacja Dinga z Aronianem.

 

Runda 2 - 2016.08.07

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Aronian Levon 1 - 0 GM  Svidler Peter
2 GM  Caruana Fabiano ½ - ½ GM  Topalov Veselin
3 GM  Vachier-Lagrave Maxime 0 - 1 GM  Anand Viswanathan
4 GM  Nakamura Hikaru 1 - 0 GM  Giri Anish
5 GM  Ding, Liren ½ - ½ GM  So Wesley

Niepoprawna kombinacja doprowadziła do pierwszej od 70 partii porażki MVL w prestiżowym pojedynku z Anandem. A po debicie wyglądało na to, że jednak to Francuz będzie walczył o zwycięstwo. Mimo że Giri całkiem nieźle stanął po debiucie w pojedynku z Nakamurą, to w grze środkowej został przez Amerykanina ograny i musiał uznać się za pokonanego. Drugiej porażki doznał Svidler, który w lekkofigurowej końcówce z Aronianem musiał uznać wyższość aktywniejszych figur rywala. Topalov rozegrał w pierwszej części świetną partię z Caruaną, jednak sam sobie musi odpowiedzieć, dlaczego „wypuścił” rywala i partia zakończyła się remisem. Niewielka przewaga osiągnięta po debiucie nie wystarczyła Dingowi do niczego więcej niż remis z So. Na czele tabeli znajduje się czterech zawodników z dorobkiem 1,5 pkt.

 

Runda 3 - 2016.08.08

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  So Wesley ½ - ½ GM  Aronian Levon
2 GM  Giri Anish ½ - ½ GM  Ding, Liren
3 GM  Anand Viswanathan ½ - ½ GM  Nakamura Hikaru
4 GM  Topalov Veselin ½ - ½ GM  Vachier-Lagrave Maxime
5 GM  Svidler Peter ½ - ½ GM  Caruana Fabiano

Pięć remisów padło trzeciego dnia rozgrywek. Najbliżej zwycięstwa był Ding w pojedynku z Girim, jednak nie odważył się na marsz po centrum swojego króla i za chwilę trzykrotnie powtórzył pozycję. Aronian próbował zaatakować So czarnym kolorem, jednak rywal wykorzystał otwarcie pozycji w okolicach króla Ormianina i znalazł wiecznego szacha. Anand wdarł się skoczkiem do obozu Nakamury, jednak po wymianach powstała remisowa czterowieżowka. MVL otrzymał końcówkę skoczek na gońca z pionkiem więcej, ale wolny pion połączony ze wspierającym go gońcem pozwolił Topalovowi spokojnie osiągnąć pokojowe rozstrzygnięcie. Pierwszą zdobycz punktową osiągnął Svidler otrzymując nawet pionka więcej z Caruaną, jednak powstała wieżówka nie dała nic więcej niż remis.W tabeli bez zmian prowadzi czwórka zawodników z 2 pkt.

 

Runda 4 - 2016.08.09

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Aronian Levon ½ - ½ GM  Caruana Fabiano
2 GM  Vachier-Lagrave Maxime ½ - ½ GM  Svidler Peter
3 GM  Nakamura Hikaru ½ - ½ GM  Topalov Veselin
4 GM  Ding, Liren ½ - ½ GM  Anand Viswanathan
5 GM  So Wesley ½ - ½ GM  Giri Anish

Kolejna remisowa runda, choć nie w każdej partii zawodnicy zachowywali się pokojowo. Topalov w debiucie poświęcił hetmana za solidna pozycję. Nakamura dwoił się i troił, jednak nie przebił się przez mur Bułgara. Giri, co prawda, przejął inicjatywę, w pojedynku z So, ale nic z tego nie wyszło i końcówka okazała się remisowa. Aronian z Caruaną ustawili symetryczną pozycję i po wymianie figur pozostali z różnopolowymi gońcami. Ding z Anandem także się powymieniali, ale u nich w końcówce pojawiły się hetmany, które nic nie zwojowały. Wreszcie MVL nie dał rady wykorzystać słabości pola d5 u Svidlera i jeszcze przed kontrolą zaproponował remis. W tabeli nic się nie zmienia – prowadzi czwórka zawodników – Aronian, So, Anand i Topalov.

 

Runda 5 - 2016.08.10

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Giri Anish ½ - ½ GM  Aronian Levon
2 GM  Anand Viswanathan ½ - ½ GM  So Wesley
3 GM  Topalov Veselin 1 - 0 GM  Ding, Liren
4 GM  Svidler Peter ½ - ½ GM  Nakamura Hikaru
5 GM  Caruana Fabiano ½ - ½ GM  Vachier-Lagrave Maxime

Wreszcie ktoś wygrał. Co prawda tylko jedna partia zakończyła się wygraną, ale po dwóch dniach remisów powiało świeżością. A stało się to za sprawdą Topalova, który wykorzystał podstawkę Dinga w remisowej końcówce. Anand z So szybko powymieniali figury i zostali z różnopolakami, więc wynik był oczywisty. Giri z Aronianem „wylądowali” w wieżówce,w której też nic ciekawego się nie znalazło. W pojedynku dwóch zawodników z klubu „2800+” lepiej wyglądał Caruana, jednak aktywna gra MVL-a pozwoliła mu obronić pozycję. Svidler po debiucie stanął obiecująco, ale Nakamura wytrzymał nacisk i finalnie wyrównał. Na prowadzeniu mamy samodzielnie Topalova z 3,5 pkt, a przed zawodnikami dzień przerwy. 

 

Runda 6 - 2016.08.11

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Aronian Levon 0 - 1 GM  Vachier-Lagrave Maxime
2 GM  Nakamura Hikaru ½ - ½ GM  Caruana Fabiano
3 GM  Ding, Liren 1 - 0 GM  Svidler Peter
4 GM  So Wesley 1 - 0 GM  Topalov Veselin
5 GM  Giri Anish ½ - ½ GM  Anand Viswanathan

Młodość okazała się lepsza od doświadczenia w pojedynku So z Topalovem. Młody Amerykanin wykorzystał niedopatrzenie Bułgara i wyrobił sobie wolnego piona, który rozstrzygnął losy spotkania. Pierwszą wygraną partię „zaliczył” MVL, który wykorzystał niedokładną grę w debiucie Aroniana. Siłę pary gońców za to wykazał Ding pokonując białymi Svidlera. Prestiżowy pojedynek dwóch najsilniejszych reprezentantów USA Nakamury z Caruaną zakończył się podziałem punktu. Taki sam wynik padł w rywalizacji Giriego z Anandem. Na czele tabeli nastąpiła zmiana i samodzielnie prowadzi So z 4 pkt.

 

Runda 7 - 2016.08.12

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Anand Viswanathan ½ - ½ GM  Aronian Levon
2 GM  Topalov Veselin ½ - ½ GM  Giri Anish
3 GM  Svidler Peter ½ - ½ GM  So Wesley
4 GM  Caruana Fabiano ½ - ½ GM  Ding, Liren
5 GM  Vachier-Lagrave Maxime ½ - ½ GM  Nakamura Hikaru

I znowu mięliśmy rundę samych remisów. Najciekawiej ze wszystkich partii wyglądał pojedynek Caruany z Dingiem, w którym Amerykanin przez 95 posunięć próbował przełamać reprezentanta Chin. Prowadzący So osiągnął niewielka przewagę nad Svidlerem jednak po wymianach części figur powstała pozycją, którą obaj zawodnicy uznali za równą. Anand delikatnie lepiej wyszedł z debiutu i próbował znaleźć pomysł na Aroniana, ale Ormianin grał spokojnie i nie udało się znaleźć 5-krotnemu Mistrzowi Świata  w jego pozycji żadnej słabości. Giri co prawda wyrobił sobie wolnego pionka w partii z Topalvem, ale i to było za mało, aby osiągnąć zwycięstwo. Wreszcie MVL z Nakamura zagrali „berlinkę” i pokazali, że wiedzą o niej wystarczająco dużo, aby nie zrobić sobie krzywdy. Także dalej prowadzi samodzielnie So, który ma 4,5 pkt.

 

Runda 8 - 2016.08.13

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Aronian Levon 1 - 0 GM  Nakamura Hikaru
2 GM  Ding, Liren ½ - ½ GM  Vachier-Lagrave Maxime
3 GM  So Wesley ½ - ½ GM  Caruana Fabiano
4 GM  Giri Anish 0 - 1 GM  Svidler Peter
5 GM  Anand Viswanathan ½ - ½ GM  Topalov Veselin

Aronian pokazał, że ciągle należy do najlepszych szachistów świata i pokonał lidera szachów amerykańskich Nakamurę. Pierwsze zwycięstwo odniósł Svidler okazując się lepszy od równie słabo grającego Giriego. Prowadzący So nie pograł za długo i zremisował po 34 posunięciach z Caruaną. Anand stworzył w obozie Topalova tzw. „tramwajarskie piony” na linii „c„, jednak powstała końcówka wieżowa okazała się remisowa. Także remisem zakończył się pojedynek Dinga z MVL-em, a to oznacza, że na rundę przed końcem turnieju dalej samodzielnie prowadzi So. 

 

Runda 9 - 2016.08.14

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Topalov Veselin ½ - ½ GM  Aronian Levon
2 GM  Svidler Peter ½ - ½ GM  Anand Viswanathan
3 GM  Caruana Fabiano 1 - 0 GM  Giri Anish
4 GM  Vachier-Lagrave Maxime ½ - ½ GM  So Wesley
5 GM  Nakamura Hikaru 1 - 0 GM  Ding, Liren

So wytrzymał presję i gładko zremisował czarnymi z MVL-em, co dało mu w sumie samodzielne zwycięstwo w turnieju. Nie najlepiej grający w tych zawodach Nakamura „podstawił” Dingowi „zatrutego” pionka i po serii dokładnych ruchów otrzymał pozycję, którą gładko zrealizował. Caruana poszedł na pozycję, w której miał hetmana za dwie wieżę i pokazał Giriemu, że brak koordynacji wież jest wystarczający do przegrania powstałej pozycji. Topalov był bliski pokonania Aroniana, jednak Ormianin dobrze się bronił i partia zakończyła się remisem. Takim samym rezultatem zakończył się również pojedynek Svidlera z Anandem. Zwycięstwo So jest jego największym sukcesem w karierze i powoduje, że trener reprezentacji na Olimpiadę będzie miał duży „orzech do zgryzienia” ustalając kolejność szachownic. 

 

Tabela końcowa

Tabela SaintLouis

 

 

   

Kalendarz wydarzeń  

Kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
   

Licznik odwiedzin  

   

Statystyki stat4u

   

Statystyka strony  

Użytkowników:
6
Artykułów:
437
Odsłon artykułów:
3249007
   

Zadanie 1

Zadanie01

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   

Zadanie 2

Zadanie02

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   

Zadanie 3

Zadanie03

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   
© 2017 Podkarpacki Związek Szachowy