Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików (Małopolska-Podkarpacie) - Czudec
Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików (Małopolska-Podkarpacie) - Czudec
59 Ogólnopolski Turniej Szachowy o "ZŁOTĄ WIEŻĘ" - finał centralny - Chotowa (28 maj - 2 czerwiec 2017 r.)
Grand-Prix KU AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego - Turniej nr 6 - Rzeszów (25 maj 2017 r.)
XIII Międzynarodowy Turniej Szachowy - Rogi (21 maj 2017 r.)
Drużynowe Mistrzostwa Polski Seniorów - III Liga Podkarpacka - Kolbuszowa (28 kwiecień - 3 maj 2017 r.)
Mistrzostwa Świata Szkół - Rumunia (23-30 kwiecień 2017 r.)
Turniej Szachowy o "SZACHY KRÓLOWEJ JADWIGI" - Sandomierz (23 kwiecień 2017 r.)
II Turniej Szachowy o Puchar Wojewody Podkarpackiego - Radymno (22 kwiecień 2017 r.)
V Podkarpacka Liga Seniorów - dekoracja zwycięskich drużyn - Jarosław (26 marzec 2017 r.)
Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek do lat 16 i 18 - Ustroń (11-19 marzec 2017 r.)
Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek do lat 16 i 18 - Ustroń (11-19 marzec 2017 r.)
Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek do lat 16 i 18 - Ustroń (11-19 marzec 2017 r.)
XVI Turniej o Puchar Dyrektora GOKSiT - Polańczyk (19 marzec 2017)
VII Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego - Sędziszów Małopolski (18 marzec 2017 r.)
Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 10 - Karpacz (25 luty - 5 marzec 2017 r.). Brązowy medal Izabela TOKARZ KSz Gambit Przeworsk
XVIII Międzynarodowy Turniej Szachowy "PODKARPACKA SZACHOWNICA" - Mistrzostwa Woj. Podkarpackiego - Wysoka k/Łańcuta (25-26 luty 2017 r.)
II Zjazd Drużynowych Mistrzostw Polski Seniorów - V Ligi Podkarpackiej w Leżajsku (19 luty 2017 r.)
II Turniej Szachowy o Puchar Ziemi Podkarpackiej - Sędziszów Małopolski (10-12 luty 2017 r.)
Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego w grze błyskawicznej w Przeworsku (11 grudzień 2016 r.)
joomla extensions

NA PODKARPACKICH SZACHOWNICACH

Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego w szachach na 2017 rok

Mistrzostwa PkZSzach 2017

Podkarpacki Związek Szachowy, przy współudziale Rzeszowskiego Klubu Szachowego w Rzeszowie oraz Towarzysztwa Szachowego "Skoczek" w Sędziszowie Małopolskim, zorganizował Indywidualne Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego w szachach na 2017 rok. Mistrzostwa odbywają się w Sędziszowie Małopolskim w dniach 7 - 9 lipiec; oraz w Rzeszowie 15 - 16 lipiec 2017 rok. W mistrzostwa biorą udział szachiści posiadającyh przynajmniej III kat. szachową, są zawodnikami klubów woj. podkarpackiego lub mieszkają na terenie województwa.

Czytaj więcej ...

   

NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ

Drużynowe Mistrzostwa Świata - 2017

DMS 2017 Logo

W dniach od 17 do 26 czerwca 2017 roku w Chanty-Mansyjsku (Rosja) odbywają się Drużynowe Mistrzostwa Świata w kategorii open oraz kobiet. W mistrzostwach grają obie reprezentacje Polski. Turniej rozgrywany jest systemem kołowym, z udziałem 10 zespołów. W turnieju oprócz Polek zagrają: Chiny, Rosja, Gruzja, Indie, Ukraina, Wietman, Stany Zjednoczone, Azerbejdżan i Egipt. Polacy rywalizować będą z: Chinami, Rosją, Ukrainą, Indiami, USA, Białorusią, Turcją, Norwegią i Egiptem.

Czytaj więcej ...

   

W KRAJU

Drużynowe Mistrzostwa Szkół - Igrzyska Młodzieży Szkolnej 2017

Druzynowe Igrzyska Mlodziezy Szkolnej 2017

Na zlecenie Zarządu Głównego Związku Sportowego, Szkolny Związek Sportowy "Opolskie" i Opolski Związek Szachowy rozganizował w Pokrzywnej Drużynowe Mistrzostwa Polski Szkół w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawody rozegrane zostały w kategorii szkół podnadgimnazjalnych (22-24 maj), szkół gimnazjalnych (25-27 maj) i szkół podstawowych (29-31 maj). W Mistrzostwch grały też szkoły z Podkarpacia - z Krosna, Pilzna, Rudnika nad Sanem i Starej Wsi.

Czytaj więcej ...

   

OGŁOSZENIA I KOMUNIKATY

VII Turniej Szachowy o Puchar Prezesa LGD "Siedlisko"

Kolbuszowa VII Puchar Siedlisko

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Siedlisko oraz Towarzystwo Szachowe "Skoczek" w Sędziszowie Małpopolskim, organizuje w kolbuszowej w dniu 16 lipca 2017 roku VII Turniej Szachowy o Puchar Prezesa LGD "Siedlisko". Turniej rozgrywany będzie systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund tempem 15 minut na partię. Organizatorzy zapewniają posiłek regenacyjny oraz napoje chłodzące.

Czytaj więcej ...

   

 

 

Tata Steel 2017

 

W dniach 14-29 stycznia 2017 roku w holenderskiej miejscowości Wijk Aan Zee odbył się 79. Festiwal Szachowy. W turnieju głównym wystąpił Polak Radosław WOJTASZEK.

Zapewne bohaterami byli Magnus CARLSEN (Norwegia) oraz Sergey KARJAKIN (Rosja), którzy niedawno grali pasjonujący mecz o tytuł Mistrza Świata. Ale nie tylko ich pojedynki przykuwały uwagę kibiców, gdyż zobaczylismy też jednego z ulubionych superarcymistrzów świata Levona ARONIANA (Armenia), czy reprezentującego amerykański szachowy „Dream Team” Wesleya SO.

Jednak w Polsce kibicowaliśmy Radkowi Wojtaszkowi, który po raz drugi zmierzył się ze światową czołówką. Poprzedni występ co prawda nie był zbyt udany, jednak jego zwycięstwa nad Carlsenem i Caruaną zostały zauważone w kraju i na świecie.

Gospodarzy reprezentowali Anish GIRI oraz Loek VAN WELY, natomiast kraj głównego sponsora (Indie) Pentala HARIKRISHNA oraz Basharan ADHIBAN. Najmłodszym zawodnikiem turnieju była chińska gwiazda Yi WEI, a drugim reprezentantem Rosji Ian NEPOMNIACHTCHI. Stawkę uzupełnił najlepszy na świecie zawodnik do lat 20 Węgier Richard RAPPORT. Pozostali zawodnicy to: Pavel ELJANOV (Ukraina) i Dmitri ANDREIKIN (Rosja).

     
                 
Carlsen   So   Karjakin   Aronian   Giri
Magnus Carlsen Wesley So Sergey Karjakin Levon Aronian Anish Giri
                 
Nepomniachtch   Harikrishna   Eljanov   Wojtaszek   Andreikin
Ian Nepomniachtchi   Pentala Harikrishna   Pavel Eljanov   Radosław Wojtaszek   Dmitri Andreikin
                 
Wei   Rapport   Van Wely   Adhiban    
Yi Wei   Richard Rapport   Loek Van Wely   Baskaran Adhiban    
                 

 

Punktor   Oficjalna strona turnieju
Punktor   Tabela wyników
Punktor   Transmisja partii na żywo
Punktor   Galeria foto

 

foto 001

 

Radek zacznie od pojedynku z Nepomniachtchim, ale już w niedzielę czeka go kolejny sprawdzian z samym Magnusem Carlsenem, kiedy to zagra czarnymi. Na pewno ciekawi jesteśmy też pojedynku z Karjakinem w IX rundzie, pamiętając piękną grę Polaka w pojedynku szachów błyskawicznych na MŚ w Doha. Nieszczęśliwą porażkę Radek pewnie będzie chciał sobie zrekompensować w WAZ. X i XI runda to odpowiednio So oraz Aronian, czyli kolejni rywale z najwyższej półki. To będą chyba najciekawsze pojedynki naszego rodaka, ale liczymy, że w pozostałych będziemy mieć okazję do wielu momentów radości.

 

Runda 1 - 2017.01.14

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  So, Wesley ½ - ½ GM  Carlsen, Magnus
2 GM  Karjakin, Sergey ½ - ½ GM  Giri, Anish
3 GM  Harikrishna, Pentala ½ - ½ GM  Aronian, Levon
4 GM  Adhiban, Basharan ½ - ½ GM  Van Wely, Loek
5 GM  Eljanov, Pavel 1 - 0 GM  Rapport, Richard
6 GM  Wojtaszek, Radosław ½ - ½ GM  Nepomniachtchi, Ian
7 GM  Andreikin, Dmitri ½ - ½ GM  Wei, Yi

foto 002Bezpiecznie rozpoczęła turniej nad Morzem Północnym większość uczestników turnieju Masters. Pojedynek dwóch „ośmiotysięczników„, czyli So z Carlsenem zakończył się pokojowo po bardzo spokojnej grze z obydwu stron. Nasz Wojtaszek białymi osiągnął minimalną przewagę nad Nepomniachtchim, jednak jego rywal grał dobrze i spokojnie wyraźnie zadowalając się remisowym zakończeniem.

Wynik pojedynku Karjakina z Girim można było przewidzieć bez większego ryzyka i oczywiście tak też się stało, że nic wielkiego w tej partii nie zobaczyliśmy. Także foto 003remisowo zakończył się pojedynek Harikrishny z Aronianem, choć Hindus został w końcówce z pionkiem więcej. Jednak Ormianin miał wystarczającą rekompensatę i anie przez chwilę nie musiał się martwić. Najdłużej grali Adhiban z Van Welym, gdzie Hindus miał swoje szanse, ale reprezentant gospodarzy nie dał się przełamać. Ciekawie zapowiadała się partia Andreikina z Wei, jednak i tu bez większych komplikacji podzielono punkt. Jedyną wygraną zanotował Eljanov, który wypunktował Rapporta ofiarując pozycyjnie jakość w zamian za „superskoczka” oraz kilka słabości w obozie rywala. Tak więc prowadzi Ukrainiec, a jutro Radka czeka spotkanie z mistrzem świata.

 

Runda 2 - 2017.01.15

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Aronian, Levon ½ - ½ GM  Wei, Yi
2 GM  Nepomniachtchi, Ian ½ - ½ GM  Andreikin, Dmitri
3 GM  Carlsen, Magnus 1 - 0 GM  Wojtaszek, Radosław
4 GM  Giri, Anish ½ - ½ GM  So, Wesley
5 GM  Rapport, Richard ½ - ½ GM  Karjakin, Sergey
6 GM  Van Wely, Loek 0 - 1 GM  Eljanov, Pavel
7 GM  Harikrishna, Pentala 1 - 0 GM  Adhiban, Basharan

foto 004Z ogromnymi nadziejami przystępowaliśmy do śledzenia pojedynku Wojtaszka z Carlsenem w niedzielne popołudnie. Grający czarnymi Polak postanowił wybrać defensywne podejście do gry, a Mistrz Świata nie zdecydował się na sprawdzanie wiedzy teoretycznej Radka i szybko zboczył na nieznane meandry obrony sycylijskiej. Niestety dla nas, jego strategia okazała się słuszna. Osiągnął niewielką, ale nieprzyjemną dla Wojtaszka pozycję, a do tego lepiej gospodarował czasem i po 44 posunięciu przyjął gratulacje od Polaka.

Eljanov po raz drugi zwyciężył, a tym razem pod jego toporem padł reprezentant gospodarzy Van Wely. Pojedynek o mistrzostwo Indii wygrał Harikrishna, któremu Adhiban podstawił mata w skomplikowanej końcówce wielofigurowej. Pojedynek Giriego z So zakończył się remisem, po partii, w której Holender miał delikatnie lepszą, ale nie na tyle, aby cokolwiek znaleźć. Karjakin w pojedynku z Rapportem szybko przejął inicjatywę czarnymi. Po uproszczeniu pozycja jednak okazała się równa i zawodnicy pogodzili się z remisem. Ciekawostką jest fakt, że Karjakin rozpoczął tę partię posunięciem 1.b3 tłumacząc to brakiem przygotowania, gdyż nie mógł skorzystać z komputera. Najkrócej trwała partia Nepomachtchiego z Andreikinem, która zakończyła się pokojowo już po 21 posunięciach. Także remis padła w rywalizacji Aroniana z Wei. Na czele tabeli z kompletem punktów Eljanov.  

 

Runda 3 - 2017.01.16 

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Adhiban, Basharan ½ - ½ GM  Aronian, Levon
2 GM  Eljanov, Pavel ½ - ½ GM  Harikrishna, Pentala
3 GM  Karjakin, Sergey 1 - 0 GM  Van Wely, Loek
4 GM  So, Wesley 1 - 0 GM  Rapport, Richard
5 GM  Wojtaszek, Radosław ½ - ½ GM  Giri, Anish
6 GM  Andreikin, Dmitri ½ - ½ GM  Carlsen, Magnus
7 GM  Wei, Yi 1 - 0 GM  Nepomniachtchi, Ian

foto 005Po porażce z Carlsenem na Wojtaszka czekał Giri, czyli mogliśmy oczekiwać pojedynku dwóch defensorów. I tak też się stało. Żaden nie chciał zbytnio atakować i po spokojniej grze i wymianie większość figur w partii padł wynik remisowy. Prowadzący Eljanov stracił pierwszą połówkę po równej partii z Harikrishną. Także remisem zakończyła się rywalizacja Andreikina z Carlsenem. Rapport „odwrócił” wynik partii z So, gdzie – mając wygraną, acz skomplikowaną, pozycję wykonał kilka niefrasobliwych ruchów i musiał uznać się za pokonanego. Karjakin od samego początku przeważał w partii z Van Welym i bez problemów odniósł zwycięstwo. Pierwszą swoją partię w turnieju odniósł Wei, który „oszukał” Nepomniachtchiego i zrealizował jakość w końcówce. Remisem zakończyli swoją batalię Adhiban z Aronianem jeszcze przed kontrolą czasu. Na czele dalej znajduje się samodzielnie Eljanov z 2,5 pkt.

foto 006

 

Runda 4 - 2017.01.17

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Aronian, Levon ½ - ½ GM  Nepomniachtchi, Ian
2 GM  Carlsen, Magnus 1 - 0 GM  Wei, Yi
3 GM  Giri, Anish ½ - ½ GM  Andreikin, Dmitri
4 GM  Rapport, Richard ½ - ½ GM  Wojtaszek, Radosław
5 GM  Van Wely, Loek 0 - 1 GM  So, Wesley
6 GM  Harikrishna, Pentala ½ - ½ GM  Karjakin, Sergey
7 GM  Adhiban, Basharan 0 - 1 GM  Eljanov, Pavel

 

foto 008

Rapport postanowił nie szaleć w swoim stylu w pojedynku z Wojtaszkiem i po 52 posunięciach partia zakończyła się remisem. Choć w pewnym momencie aktywne wieże i skoczek Radka zapowiadały ciekawą partię. Eljanov rozgrywa foto 010świetny turniej i tym razem okazał się lepszy od Adhibana. Mimo pionka mniej w końcówce w jednakowopolowymi gońcami pokazał, że wolny pionek wart jest całego punktu. Prestiżowy pojedynek Carlsena z Wei okazał się szczęśliwy dla Norwega, który wykorzystał błąd reprezentanta Chin. Także drugi „ośmiotysięcznik” So wygrał swoja partię, a Van Wely wygląda na etatowego dostarczyciela punktów w tym turnieju. Czwarty remis zanotował Giri, tym razem z Andreikinem. Jak widać ten wynik cały czas pasuje mu najbardziej. ? Także ten sam wynik padł w pojedynkach Harikrishny z Karjakinem oraz Aroniana z Nepomniachtchim. W tabeli cały czas prowadzi Eljanov, przed Carlsenem i So. 

 

Runda 5 - 2017.01.19

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Eljanov, Pavel 0 - 1 GM  Aronian, Levon
2 GM  Karjakin, Sergey 0 - 1 GM  Adhiban, Basharan
3 GM  So, Wesley 1 - 0 GM  Harikrishna, Pentala
4 GM  Wojtaszek, Radosław 1 - 0 GM  Van Wely, Loek
5 GM  Andreikin, Dmitri ½ - ½ GM  Rapport, Richard
6 GM  Wei, Yi ½ - ½ GM  Giri, Anish
7 GM  Nepomniachtchi, Ian ½ - ½ GM  Carlsen, Magnus

foto 009Dziś Radek pokazał, że jednak do „outsiderów” nie należy i pokonał najsłabszego do tej pory Van Wely’ego praktycznie bez historii. Po debiucie dostał pozycję z inicjatywą i przeciwko słabym pionom rywala, a potem dokonał egzekucji. Tak więc stadion w Rotterdamie Wojtaszek będzie wspominał miło. Niestety odwrotne uczucia będzie miał Eljanov, który doznał pierwszej porażki. Aronian czarnymi przechwycił inicjatywę, a potem wykorzystał pierwszy błąd Ukraińca. Wykorzystał to So gromiąc Harikrishnę. Carlsen czarnymi cała partię z Nepomniachtchim był w defensywie i po 28 posunięciach podpisał remis. Karjakin dziś nie przypominał siebie i postanowił zaatakować. Jednak przeliczył się i Adhiban odniósł nieoczekiwane, ale zasłużone, zwycięstwo. Giri po raz piąty zremisował, a tym razem zrobił to z Wei. Taki sam wynik padł w partii Andreikina z Rapportem. W tabeli prowadzi samodzielnie So z 4 pkt. 

 

Runda 6 - 2017.01.20

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Aronian, Levon ½ - ½ GM  Carlsen, Magnus
2 GM  Giri, Anish 1 - 0 GM  Nepomniachtchi, Ian
3 GM  Rapport, Richard 0 - 1 GM  Wei, Yi
4 GM  Van Wely, Loek ½ - ½ GM  Andreikin, Dmitri
5 GM  Harikrishna, Pentala ½ - ½ GM  Wojtaszek, Radosław
6 GM  Adhiban, Basharan ½ - ½ GM  So, Wesley
7 GM  Eljanov, Pavel ½ - ½ GM  Karjakin, Sergey

foto 007Dużo szczęścia miał Wojtaszek w pojedynku z Harikrishną. Postanowił czarnymi zaskoczyć rywala i wybrał partię posunięcie 1…e5, które nie jest zbyt popularne w jego repertuarze. Jednak Hindus nie dał się zaskoczyć i wiedział, co grać, otrzymując w okolicach kontroli czasu pozycję bliską wygranej. Jednak Radek komplikował, ile się da i w sumie partia zakończyła się remisem. Niespodziewanie dla wszystkich wygrał dziś Giri, który złapał w prostą pułapkę Nepomniachtchiego. W pojedynku najmłodszych zawodników Wei okazał się dokładniejszy w szalonej partii z Raportem. Aronian z Carlsenem tylko popatrzyli sobie w oczy, rozegrali 30 posunięć w partii, w której żaden z nich nie chciał ryzykować. Adhiban „zaserwował” So bardzo rzadko spotykany na tym poziomie gambit królewski, jednak Amerykanin wiedział co robić i partia zakończyła się podziałem punktu. Eljanov w partii z Karjakinem nie uzyskał żadnej przewagi i przekazał pałeczkę rywalowi. Jednak ten nie znalazł sposobu na przełamanie Ukraińca i tu również padł remis. Taki sam rezultat padł w pojedynku Van Welego z Andreikinem, ale tylko dlatego, że Rosjanin zapomniał, jak się wygrywa końcówki wieżowe z pionkiem więcej. Liderem jest ciągle So przed Carlsenem i Eljanovem. 

 

Runda 7 - 2017.01.21

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Carlsen, Magnus ½ - ½ GM  Giri, Anish
2 GM  Nepomniachtchi, Ian ½ - ½ GM  Rapport, Richard
3 GM  Wei, Yi 1 - 0 GM  Van Wely, Loek
4 GM  Karjakin, Sergey 1 - 0 GM  Aronian, Levon
5 GM  So, Wesley ½ - ½ GM  Eljanov, Pavel
6 GM  Andreikin, Dmitri ½ - ½ GM  Harikrishna, Pentala
7 GM  Wojtaszek, Radosław 0 - 1 GM  Adhiban, Basharan

foto 011Jak widać zmęczenie dopadło zawodników dokładnie w środku turnieju. Wojtaszek grał bardzo ciekawą z obydwu stron partię z Adhibanem i kiedy wydawało się, że spokojnie zainkasuje punkt, to jakby „skończyło mu się paliwo” i najpierw „wypuścił” wygraną, a potem doprowadził do porażki.  Tak więc z Hindusami wyszedł na „-1„. Szkoda… A co ma powiedzieć Carlsen, który praktycznie matował Giriego, a zamiast tego musiał zgodzić się na remis po 123 posunięciach? Eljanov przebić So, jednak po raz pięćdziesiąty z rzędu Amerykanin nie uznał się za pokonanego. Za to poddać się dziś musiał Aronian, któremu Karjakin pokazał, co to jest „słaby goniec”. Do czołówki doszedł najmłodszy w stawce Wei, który pokonał najsłabszego w stawce Van Wely’ego. Remisami zakończyły się pojedynki Nepomniachtchiego z Rapportem oraz Andreikina z Harikrishną.   W tabeli tylko jedna zmiana – w gronie wiceliderów zobaczyliśmy Chińczyka. 

 

Runda 8 - 2017.01.22 

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Aronian, Levon 1 - 0 GM  Giri, Anish
2 GM  Rapport, Richard 1 - 0 GM  Carlsen, Magnus
3 GM  Van Wely, Loek ½ - ½ GM  Nepomniachtchi, Ian
4 GM  Harikrishna, Pentala ½ - ½ GM  Wei, Yi
5 GM  Adhiban, Basharan 1 - 0 GM  Andreikin, Dmitri
6 GM  Eljanov, Pavel ½ - ½ GM  Wojtaszek, Radosław
7 GM  Karjakin, Sergey ½ - ½ GM  So, Wesley

foto 012Najbardziej szalony chyba obecnie superarcymistrz Rapport sprawił ogromną niespodziankę pokonując Carlsena w partii, która długo będzie się śniła Mistrzowi Świata po nocach. 21-letni Węgier wygrał podobnie, jak Radek dwa lata temu, obnażając „grzech pychy” najlepszego szachisty świata. Wojtaszek zmierzył się z Eljanovem i tym razem to on miał wiele szczęścia w partii, której też miło nie będzie wspominał. Aronian znalazł patent na Giriego i dość gładko zdobył cały punkt, tak samo, jak Adhiban, który pokonał Andreikina. Harikrishna po debiucie stanął odrobinę lepiej, jednak Wei zneutralizował jego przewagę i partia zakończyła się remisem. Taki sam wynik padł w pojedynku Karjakina z So, ale ta partia za długo nie trwała. Za to Van Wely był blisko pokonania Nepomniachtchiego, ale że to nie jest jego turniej, to tylko ją zremisował. W tabeli jedna zmiana w czołówce, wypadł z niej Carlsen.

 

Runda 9 - 2017.01.24 

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  So, Wesley ½ - ½ GM  Aronian, Levon
2 GM  Wojtaszek, Radosław ½ - ½ GM  Karjakin, Sergey
3 GM  Andreikin, Dmitri ½ - ½ GM  Eljanov, Pavel
4 GM  Wei, Yi ½ - ½ GM  Adhiban, Basharan
5 GM  Nepomniachtchi, Ian ½ - ½ GM  Harikrishna, Pentala
6 GM  Carlsen, Magnus 1 - 0 GM  Van Wely, Loek
7 GM  Giri, Anish ½ - ½ GM  Rapport, Richard

foto 014Partia Wojtaszka z Karjakinem przypominała pojedynek tego drugiego z Carlsenem w Nowym Jorku, gdzie Rosjanin praktycznie się nie wychylał, a tylko czekał na okazję. Radek nie jest typem agresora i spokojnie ustawiał swoje figury, wiec remisowe zakończenie nie jest zaskoczeniem. Choć należą się brawa dla Polaka, że w momencie, kiedy Karjakin próbował powtarzać pozycję, nie poszedł na ten scenariusz. Carlsen potwierdził, że „biały kolor z Van Welym jest stratą” i gładko wygrał z Holendrem. Prowadzący w tabeli So nic specjalnego nie osiągnął w partii z Aronianem, natomiast Eljanov „wypuścił” Andrejkina. Wei zatrzymał Adhibana, ale nic więcej niż remis w tej partii nie znalazł. Wynik pojedynku Giriego z Rapportem można było przewidzieć. Nepomniachtchi otrzymał ciekawą końcówkę z Harikrishną z dwoma pionkami więcej, jednakże jednego musiał oddać, a potem Hindus aktywnie się bronił i partię zremisował. W czołówce dalej podobnie, tyle że wrócił do niej Carlsen. 

 

Runda 10 - 2017.01.25

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Aronian, Levon 1 - 0 GM  Rapport, Richard
2 GM  Van Wely, Loek ½ - ½ GM  Giri, Anish
3 GM  Harikrishna, Pentala ½ - ½ GM  Carlsen, Magnus
4 GM  Adhiban, Basharan ½ - ½ GM  Nepomniachtchi, Ian
5 GM  Eljanov, Pavel ½ - ½ GM  Wei, Yi
6 GM  Karjakin, Sergey 1 - 0 GM  Andreikin, Dmitri
7 GM  So, Wesley 1 - 0 GM  Wojtaszek, Radosław

foto 013Wydaje się, że do pojedynku z Weseley So nasz zawodnik (Wojtaszek) podszedł zbyt pasywnie powtarzając błąd z partii z Carlsenem. Pozycja, jaka powstała po debiucie nie wyglądała źle, ale potem Radek po prostu grał zbyt pasywnie i został za to skarcony. Lekcję szachów dał Rapportowi dziś Aronian rozbijając pozycję króla czarnych przez ofiarowanie skoczka. W rosyjskim pojedynku Karjakin okazał się lepszy od Andreikina. Carlsen nic specjalnego nie osiągnął z Harikrishną i podzielił punkt. Taki sam wynik padł w pojedynku dwóch Holendrów, gdzie Giri nie odważył się czarnymi zaatakować Van Wely’ego. Wydawało się, że Adhiban pokona Nepomniachtchiego, jednak dochodzący pion czarnych zadecydował o remisie. Takim samym rezultatem zakończył się pojedynek Eljanova z Wei, choć to gra tego pierwszego zrobiła lepsze wrażenie na kibicach. Runda rozegrana została w przepięknej filharmonii w Harleemie, co pokazuje, że w szachy można grać prawie wszędzie. Wesley So ma już punkt przewagi nad rywalami, a jego ranking cały czas rośnie.

Komentarz do partii: GM Mateusz Bartel

 

Runda 11 - 2017.01.27

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Wojtaszek, Radosław ½ - ½ GM  Aronian, Levon
2 GM  Andreikin, Dmitri ½ - ½ GM  So, Wesley
3 GM  Wei, Yi 1 - 0 GM  Karjakin, Sergey
4 GM  Nepomniachtchi, Ian ½ - ½ GM  Eljanov, Pavel
5 GM  Carlsen, Magnus ½ - ½ GM  Adhiban, Basharan
6 GM  Giri, Anish ½ - ½ GM  Harikrishna, Pentala
7 GM  Rapport, Richard ½ - ½ GM  Van Wely, Loek

Czy nadchodzi moment, że Wei zwycięży w superturnieju? Dziś sprawił sensację „odprawiając z kwitkiem” Karjakina po naprawdę dobrej partii. Jednak do So, który zremisował dziś z Andreikinem, brakuje mu jeszcze połówki, jednak jutro Amerykanin zmierzy się właśnie z reprezentantem Chin i to może być pojedynek całego turnieju. Wojtaszek rozegrał dobry pojedynek z Aronianem przeważając delikatnie, jednak Ormianina nie jest łatwo przebić i partia zakończyła się remisem. Carlsen „nadział” się na kombinację w 34 posunięciu partii z Adhibanem, jednak Hindus ją przeoczył i w sumie padł remis. Wyraźnie zwolnił Eljanov remisując z Napomniachtchim. Giri co prawda zremisował z Harikrishną, jednak w tej partii obydwaj zawodnicy mogli pokusić się o zwycięstwo, głównie dzięki błędom popełnianym przez rywala. Van Wely nie doliczył się w obronie po nieprawidłowej kombinacji w pojedynku z Rapportem i Węgier szczęśliwie osiągnął upragniony remis. XII runda zapewne zadecyduje o losach tego turnieju, a pojedynek dwóch liderów zapowiada się naprawdę interesująco. 

 

Runda 12 - 2017.01.28

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Eljanov, Pavel 0 - 1 GM  Carlsen, Magnus
2 GM  Adhiban, Basharan ½ - ½ GM  Giri, Anish
3 GM  Wojtaszek, Radosław ½ - ½ GM  Andreikin, Dmitri
4 GM  Aronian, Levon 1 - 0 GM  Van Wely, Loek
5 GM  So, Wesley ½ - ½ GM  Wei, Yi
6 GM  Karjakin, Sergey ½ - ½ GM  Nepomniachtchi, Ian
7 GM  Harikrishna, Pentala ½ - ½ GM  Rapport, Richard

Pojedynek So z Wei wyglądał, jak walka bokserska wagi ciężkiej. Niewielką przewagę po debiucie osiągnął Amerykanin, jednak Chińczyk spokojnie wymieniał bierki i doprowadził do remisu, który go chyba czarnymi zadowalał. Carlsen po raz kolejny zwyciężył dzięki mocniejszym nerwom i w końcówce, którą normalny zawodnik by bronił, pokazał Eljanovowi, że jest lepszy. Aronian zrobił to, co większość uczestników tego turnieju i ograł Van Wely’ego dołączając do ścisłej czołówki.  Wojtaszek rozegrał dobrą partię z Andreikinem, ale na nic więcej niż remis nie starczyło mu inwencji. Giri konsekwentnie robi swoje i dziś zremisował z Adhibanem. W rosyjskim pojedynku Karjakina z Nepomniachtchim padł szybki remis. Taki sam wynik padł w pojedynku Harikrishny z Rapportem. Najciekawiej zapowiada się pojedynek Carlsena z Karjakinem, ale największe szanse na wygranie turnieju ma jednak So, który zmierzy się z Nepo. Nasz Radek będzie próbował zepsuć święto Wei.

 

Runda 13 - 2017.01.29

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Carlsen, Magnus ½ - ½  GM  Karjakin, Sergey
2 GM  Nepomniachtchi, Ian 0 - 1 GM  So, Wesley
3 GM  Andreikin, Dmitri 1 - 0 GM  Aronian, Levon
4 GM  Wei, Yi 0 - 1 GM  Wojtaszek, Radosław
5 GM  Van Wely, Loek 1 - 0 GM  Harikrishna, Pentala
6 GM  Rapport, Richard 0 - 1 GM  Adhiban, Basharan
7 GM  Giri, Anish ½ - ½ GM  Eljanov, Pavel

Ostatnia runda w każdym turnieju rządzi się swoimi prawami. I tak było tym razem, a przekonał się o tym m. in. Nepomniachtchi, który ufundował So samodzielne zwycięstwo w tym turnieju już po 9 posunięciach. Co prawda grali ich jeszcze dwadzieścia, ale była to tylko formalność.

 

Na zakończenie też mogliśmy zobaczyć kolejną odsłonę rywalizacji Carlsena z Karjakinem i to w przyjemnym wykonaniu po obydwu stronach. Mistrz Świata w debiucie poświęcił figurę i sporo się podziało, ale w sumie padł ich ulubiony wynik, czyli remis. Pierwsze zwycięstwo i to praktycznie bez wysiłku odniósł Van Wely pokonując Harikrishnę. Za niespodziankę można także uznać wygraną Andreikina nad Aronianem, ale już nie wygraną Adhibanan nad wyżej notowanym Rapportem. Nasz Wojtaszek na pożegnanie „po profesorsku” odprawił „z kwitkiem” Wei i tylko szkoda, że tak nie grał cały turniej. Giri, jak to Giri, po raz kolejny zremisował. Tym razem z Eljanovem.

I w ten sposób dobrnęliśmy do końca tego – najdłuższego w roku – turnieju, który zakończył się zwycięstwem obiektywnie najlepszego zawodnika, czyli Wesleya So. Carlsen, jak to on, mimo różnych partii dojechał na drugim miejscu, ale trzecie miejsce zwycięzcy turnieju Challengers sprzed roku Adhibana jest dużą niespodzianką.  Radek z 6 punktami wylądował finalnie na jedenastej pozycji, co na pewno było poniżej jego możliwości, a o wyniku zaważył środek turnieju, który grał zbyt pasywnie. A może to rywale na więcej nie pozwolili?

 

foto 015

 

Tabela końcowa

M-ce   Zawodnik ELO Kraj 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Pkt.
1  So, Wesley 2808 USA ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 1 1 9
2  Carlsen, Magnus 2840 NOR ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ ½ ½  1 ½ 0 1 8
3  Adhiban, Basharan 2653 IND ½ ½ ½ 1 0 ½ ½ 0 1 1 ½ 1 ½
4  Aronian, Levon 2780 ARM ½ ½ ½ ½ 0 1 1 ½ 0 ½ ½ 1 1
5  Wei, Yi 2704 CHN ½ 0 ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 0 1 1 1
6  Karjakin, Sergey 2785 RUS ½ ½ 0 1 0 ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 7
7  Eljanov, Pavel 2755 UKR ½ 0 1 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 1 7
8  Giri, Anish 2773 NED ½ ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½
9  Harikrishna, Pentala 2766 IND 0 ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 6
10  Andreikin, Dmitri 2736 RUS ½ ½ 0 1 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 6
11  Wojtaszek, Radosław 2750 POL 0 0 0 ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 6
12  Nepomniachtchi, Ian 2767 RUS 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 5
13  Rapport, Richard 2702 HUN 0 1 0 0 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½
14  Van Wely, Loek 2695 NED 0 0 ½ 0 0 0 0 ½ 1 ½ 0 ½ ½

 

   

Wiadomości  

   

Kalendarz wydarzeń  

Czerwiec 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
   

Licznik odwiedzin  

   

Statystyki stat4u

   

Statystyka strony  

Użytkowników:
2
Artykułów:
338
Odsłon artykułów:
1067503
   

Zadanie 1

Zadanie01

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   

Zadanie 2

Zadanie02

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   

Zadanie 3

Zadanie03

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   
© 2017 Podkarpacki Związek Szachowy