II Zjazd Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów - III Ligi Podkarpackiej w Sędziszowie Małopolskim (25 marzec 2017 r.)
Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek do lat 16 i 18 - Ustroń (11-19 marzec 2017 r.)
Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek do lat 16 i 18 - Ustroń (11-19 marzec 2017 r.)
Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek do lat 16 i 18 - Ustroń (11-19 marzec 2017 r.)
XVI Turniej o Puchar Dyrektora GOKSiT - Polańczyk (19 marzec 2017)
VII Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego - Sędziszów Małopolski (18 marzec 2017 r.)
Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 10 - Karpacz (25 luty - 5 marzec 2017 r.). Brązowy medal Izabela TOKARZ KSz Gambit Przeworsk
XVIII Międzynarodowy Turniej Szachowy "PODKARPACKA SZACHOWNICA" - Mistrzostwa Woj. Podkarpackiego - Wysoka k/Łańcuta (25-26 luty 2017 r.)
II Zjazd Drużynowych Mistrzostw Polski Seniorów - V Ligi Podkarpackiej w Leżajsku (19 luty 2017 r.)
II Turniej Szachowy o Puchar Ziemi Podkarpackiej - Sędziszów Małopolski (10-12 luty 2017 r.)
I Zjazd Drużynowych Mistrzostw Polski Seniorów - V Ligi Podkarpackiej w Leżajsku (5 luty 2017 r.)
I Zjazd Drużynowych Mistrzostw Polski Seniorów - V Ligi Podkarpackiej w Leżajsku (5 luty 2017 r.)
I Zjazd Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów - III Ligi Podkarpackiej w Leżajsku (4 luty 2017 r.)
I Otwarty Turniej Szachowy - Tarnowiec (29 styczeń 2017 r.)
Turniej Kadry Młodzików Podkarpacia w Czudcu (27 - 31 grudzień 2016 r.)
Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkól i Przedszkoli w Katowicach (19 grudzień 2016 r.) - Paweł SOWIŃSKI z Humnisk Mistrzem przedszkolaków
I MTSz o Puchar właściciela Karczmy "Chmielowianka" w Chmielowie (18 grudzień 2016 r.)
Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego w grze błyskawicznej w Przeworsku (11 grudzień 2016 r.)
Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów w Szczyrku (6 - 12 listopad 2016 r.)
Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów w Szczyrku (6 - 12 listopad 2016 r.)
joomla extensions

3 Liga baner 2017


Zlota Wieza Final Woj 2017


Puchar Wojewody Radymno 2017


Mistrzostwa PkZSzach 2017

Zlota Wieza Final Woj 2017
   

Sandomierz Jadwigi 2017


Rogi 2016


Niebylec IV Mistrzostwa 2017


MJ PK 2017


Zlota Wieza Final 2017


Wisniowa VII Turniej 2017

   

Walny Zjazd 2017


Puchar MDK Jaslo 2017

   

NA PODKARPACKICH SZACHOWNICACH

DMP Seniorów - V Liga Podkarpacka 2017

V Liga 2017

Pierwszy i drugi zjazd Drużynowych Mistrzostw Polski Seniorów - V Ligi Podkarpackiej odbył się w Leżajsku, odpowiednio 5 i 19 lutego 2017 roku. Ostatni zjazd, rozegrany został 26 marca w Jarosławiu. Organizatorem był Podkarpacki Związek Szachowy w Rzeszowie. W lidze uczestniczyło 20 drużyn, grających ze sobą systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, tempem 60 minut plus 10 sekund na posunięcie dla zawodnika. Zwyciężyła drużyna LKS Sanovia Lesko przed UKS SP-1 III Leżajsk i SS-T Lubcza Racławówka. Dwie pierwsze drużyny awansowały do IV Ligi Szachowej.

   

NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ

Mistrzostwa Świata Kobiet - Teheran 2017

MS Kobiet Logo 2017Zakończyły się tegoroczne Mistrzostwa Świata Kobiet w szachach, które odbyły się w Teheranie (Iran) w dniach od 10 lutego do 3 marca 2017 roku. W turnieju „drabinkowym” (system pucharowy), udział wzięłó 64 najlepszych zawodniczek świata, aby stoczyć walkę o tytuł Mistrzyni Świata w szachach. Na starcie nie zabrakło byłej mistrzyni Aleksandry Kosteniuk (Rosja), Anny Uszeniny (Ukraina), Antoanety Stefanowej (Bułgaria), Anny Muzyczuk, zwyciężczyni Grand Prix FIDE Ju Wenjun (Chiny). Nie zabrakło też polskiej arcymistrzyni Moniki Soćko. Liczyliśmy, że Polka zaprezentuje swoje nieprzeciętne umiejętności, i nie zakończy udział już w rundzie pierwszej. Niestety tak się stało. Mistrzynią Świata została Chinka Zhongyi Tan.

Czytaj więcej ...

   

W KRAJU

Indywidualne Mistrzostwa Polski mężczyzn i kobiet - 2017

IMP 2017

Po dwóch latach mistrzostwa Polski powróciły do stolicy. Pod koniec marca w Sali Notowań Centrum Giełdowego toczyły się zmagania 10 najlepszych zawodników i zawodniczek w Polsce. Codziennie od 21 do 29 marca od godziny 15:00 mieliśmy okazję oglądać zacięte pojedynki o tytuł mistrza i mistrzyni kraju. Sponsorami mistrzostw były firmy Lotto i Budimex, które nieprzerwanie już od kilku lat wspierają szachy na najwyższym poziomie. Współorganizatorem mistrzostw została Giełda Papierów Wartościowych SA. W Lotto Indywidualnych Mistrzostwach Polski wystąpiło 10 pretendentów do tytułu mistrza kraju, a w Budimex Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kobiet wystąpiła prawie cała drużyna olimpijska.

Czytaj więcej ...

   

OGŁOSZENIA I KOMUNIKATY

VII Otwarty Turniej Szachowy - Wiśniowa 2017

Wisniowa VII Turniej 2017

Pierwszego dnia kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wiśniowej rozegrany zostanie VII Otwarty Turniej Szachowy - Wisniowa 2017. Zawody podzielone będą na trzy grupy turniejowe (A, B i C) dla wszystkich chętnych, w zalezności od wieku i umiejętności gry w szachy. Zawodnicy zagrają systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, tempem 15 minut dla zawodnika na rozegranie partii. Turniej A i B zgłoszone zostaną do oceny rankingowej FIDE. Patronat medialny nad imprezą przejęła Telewizja Polska Rzeszów. Sędzią zawodów będzie Pan Marian Bysiewicz. Organizatorzy serdecznie zapraszają miłośników gry w szachy, do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Organizatorzy z pewnością przygotują wiele atrakcji i nagród dla zwycięzców.

Czytaj więcej ...

   

DMEJ Rymanow 2017

   

MAT logotyp promo max1280x151px

   

Walny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy PkZSzach

Podkarpacki Związek Szachowy w Rzeszowie informuje, że w dniu 7 maja 2017 roku o godz. 9.30 w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Małopolskim, ul. 3 Maja 36 odbędzie się "Walny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Podkarpackiego Związku Szachowego".

Zarząd Związku zwraca się z prośbą do wszystkich klubów o dokonanie wyboru delegata (delegatów) na Zjazd i pisemne zgłoszenie delegata (delegatów) w terminie do 22 kwietnia 2017 roku.

Czytaj więcej ...

   

Partia tygodnia

Obrona sycylijska: Radżabow Tejmur (Azerbejdżan) - Griszczuk Aleksander (Rosja); Grand Prix FIDE, Tibilisi 2015

Więcej partii komentowanych...

   

 

MS Kobiet Logo 2017Tegoroczne Mistrzostwa Świata Kobiet w szachach odbędą się w Teheranie (Iran) w dniach od 10 lutego do 5 marca 2017 roku. W turnieju „drabinkowym” (system pucharowy), udział weźmie 64 najlepszych zawodniczek świata, aby stoczyć walkę o tytuł Mistrzyni Świata w szachach. Na starcie nie zabraknie byłej mistrzyni Aleksandry Kosteniuk (Rosja), Anny Uszeniny (Ukraina), Antoanety Stefanowej (Bułgaria), obecnej mistrzyni świata w grze szybkiej i błyskawicznej Anny Muzyczuk, zwyciężczyni serii Grand Prix FIDE 2015-2016 Ju Wenjun (Chiny), trzykrotnej rosyjskiej mistrzyni i dwukrotnej mistrzyni Europy Walentiny Guniny. Nie zabraknie też polskiej arcymistrzyni Moniki Soćko. Liczymy, że Polka zaprezentuje swoje nieprzeciętne umiejętności, i nie zakończy udział już w rundzie pierwszej. Stać Ją przecież nawet na ćwierćfinały.

W zawodach nie uczestniczy aktualnie najlepsza na świecie Yifan Hou (aktualna mistrzyni świata), która nie zgadza się z filozofią FIDE, że Mistrzyni Świata nie ma specjalnych praw i musi startować od samego początku. A przypomnijmy, że w 2012 roku to właśnie nasza Monika Soćko wyeliminowała ją właśnie z tych zawodów. Dodatkowo wycofało się jeszcze kilka innych zawodniczek protestując przeciwko dyskryminacji kobiet w Iranie, a konkretnie podczas tych zawodów.

Pierwszych pięć rund składać się będzie z mini-meczów, po dwie partie, natomiast mecz finałowy z czterech partii. Jeśli wynik meczu będzie remisowy, to zwyciężczyni wyłoniona zostanie w „Tiebreacku” z dwóch gier szybkich, następnie dwóch tempem przyśpieszonym, dwóch „Blitz-ów”. W ostateczności, gdy nadal będzie remis, zadecyduje partia „Armageddon”. Łączna pula nagród w Mistrzostwach wynosi 450.000 dolarów. Każda z zawodniczek za udział otrzyma kwotę 3750 $. Każdy awans oznaczał będzie zwielokrotnienie tej kwoty. Ceremonia otwarcia odbędzie się wieczorem 10 lutego w hotelu Espinas Palace. Uroczystość tę swoja obecnością zaszczycą Prezydent Iranu, Prezydent Republiki Mołdowy, Prezydent FIDE i wielu innych gości.

Pierwsza runda rozegrana będzie 11-13 lutego, druga 14-16 lutego, trzecia 17-19 lutego, ćwierćfinały 20-22 lutego, półfinały 23-25 lutego, a finał 27 lutego – 3 marca. Zakończenie nastąpi 4 marca.

 

Punktor   Oficjalna strona mistrzostw
Punktor   Zawodniczki
Punktor   Transmisja partii na żywo
Punktor   Galeria zdjęć

 

Runda 1 (1/32 finału) - 11-13 luty 2017 r.

Zawodniczka Kraj R1 R2 D1 D2 D3 D4 D5 D6 D7 Wynik
 Monika, SOĆKO POL ½ ½ ½ 0 - - - - -
 Anastasia, SAVINA RUS ½ ½ ½ 1 - - - - -

 

Tylko brak umiejętności w końcówkach wieżowych Anastazji Saviny pozwolił Monice Soćko zakończyć pierwszą partię remisem. Choć zapowiadało się po debiucie, że to reprezentantka Polki będzie tą, która prowadzić będzie grę. Jednak seria niedokładnych posunięć spowodowała, że zamiast walczyć o zwycięstwo, musiała bronić końcówkę bez pionka. W rewanżu Monika zagra czarnymi, ale w kobiecych szachach kolor nie zawsze ma znaczenie, więc cały czas można mieć nadzieję, że jednak okaże się lepsza od rywalki.

W drugiej partii żadna z zawodniczek nie uzyskała decydującej przewagi i po raz drugi padł remis, co oznacza, że w poniedziałek zagrają dogrywkę. Partia przebiegała pod znakiem przeciwnych roszad i aktywniej gry obydwu rywalek, jednak chyba pozycja powoli się uproszczała nie dając szansy na uzyskanie decydującej przewagi żadnej ze stron.

Mamy już pierwsze niespodzianki. Do domu jadą takie zawodniczki, jak Danielian, Żukowa, czy Mkrtchian.

Niestety nie udało się przejść do drugiej rundy naszej zawodniczce, która przegrała pierwszą dogrywkę 0,5:1,5. Niestety za wiele jeszcze o niej nie wiemy, gdyż organizatorzy nie poradzili sobie z transmisją. Za to dużo więcej działo się w kraju, gdzie przez media przetoczył się pojedynek „internetowych hejterów” z prawdziwymi szachistami. Ci pierwsi potępiali Monikę Soćko za wyjazd do Teheranu, natomiast wierni kibice murem stanęli za naszą najlepszą zawodniczką. Nie opadł jeszcze bitewny kurz, a w mediach rozpętała się burza po tym, jak zaczęły krążyć zdjęcia Moniki Soćko w hidżabie.

 

MSK 2017 R1

 

Runda 2 (1/16 finału) - 14-16 luty 2017 r.

Już bez Polki, ale całkiem ciekawie przebiegały pierwsze partie drugiej rundy. Mieliśmy okazję zobaczyć „siostrobójcze” pojedynku Chinek i Rosjanek. Najwyżej rozstawiona Ju okazała się lepsza od Zhu, a Girya od Bodnaruk. My przyglądaliśmy się partii żony Radka Wojtaszka Alinie Kaszlińskiej, jednak dziś lepsza okazała się Anna Muzychuk. Niespodzianką dnia jest porażka Guniny z dużo niżej notowaną Ni.  swoje partie wygrały jeszcze Dzagnidze, Ushenina, Shen oraz Guramishvili.

Drugiego dnia niestety odpadła Kaszlińska, której nie udało się pokonać Muzychuk. Pewnie zremisowała Ju i też jest w drugiej rundzie, tak samo jak Girya, która wygrała również drugą partię. Rywalka Moniki Savina uznała wyższość Shen, a Goryachkina została wyeliminowana przez niżej notowaną Pham. Także drugą partię przegrała Gunina z teoretycznie dużo słabszą Ni.

Dogrywki uzupełniły szesnastkę, w której znajdują się cztery reprezentantki Chin, po trzy Rosjanki i Gruzinki, dwie zawodniczki z Indii oraz po jednej reprezentantce Ukrainy, Wietnamu, Bułgarii i Szwecji. W III rundzie najciekawiej zapowiada się pojedynek Ju z Giryą.

 

Runda 3 (1/8 finału) - 17-19 luty 2017 r.

Stefanova, Dzagnidze oraz Muzychuk wygrały swoje pierwsze partie i są blisko awansu do ćwierćfinału. Pozostałe partie zakończyły się remisami.

Po partiach rewanżowych cztery zawodniczki są już w kolejnej rundzie. Są to Muzychuk, Stefanowa, Dzagnidze oraz niespodziewanie Chinka Ni, która okazała się lepsza od Pogoniny. Pozostałe 4 pary spotkają się w niedzielę w rundzie dogrywek.

Dogrywki uzupełniły brakujące cztery ćwierćfinalistki, a zostały nimi Ju, Tan i Ni z Chin, Harika z Indii oraz Rosjanka Kosteniuk.

 

Zawodniczka Kraj R1 R2 D1 D2 D3 D4 D5 D6 D7 Wynik
 Wenjun, JU CHN ½ ½ 1 0 ½ 1 - - -
 Olga, GIRYA RUS ½ ½ 0 1 ½ 0 - - -

 

Zawodniczka Kraj R1 R2 D1 D2 D3 D4 D5 D6 D7 Wynik
 Zhongyi, TAN CHN ½ ½ 0 1 1 ½ - - -
 Rout, PADMINI IND ½ ½ 1 0 0 ½ - - -

 

Zawodniczka Kraj R1 R2 D1 D2 D3 D4 D5 D6 D7 Wynik
 Sopiko, GURAMISHVILI GEO ½ ½ ½ ½ 0 ½ - - -
 Dronovalli, HARIKA IND ½ ½ ½ ½ 1 ½ - - -

 

Zawodniczka Kraj R1 R2 D1 D2 D3 D4 D5 D6 D7 Wynik
 Nana, DZAGNIDZE GEO 1 ½ - - - - - - -
 Yang, ZHEN CHN 0 ½ - - - - - - - ½

 

Zawodniczka Kraj R1 R2 D1 D2 D3 D4 D5 D6 D7 Wynik
 Le Thao Nguyen, PHAM VIE 0 0 - - - - - - - 0
 Anna, MUZYCHUK UKR 1 1 - - - - - - - 2

 

Zawodniczka Kraj R1 R2 D1 D2 D3 D4 D5 D6 D7 Wynik
 Antoaneta, STEFANOVA BUL 1 ½ - - - - - - -
 Nino, KHURTSIDZE GEO 0 ½ - - - - - - - ½

 

Zawodniczka Kraj R1 R2 D1 D2 D3 D4 D5 D6 D7 Wynik
 Alexandra, KOSTENIUK RUS ½ ½ ½ ½ 1 1 - - - 4
 Pia, CRAMLING SWE ½ ½ ½ ½ 0 0 - - - 2

 

Zawodniczka Kraj R1 R2 D1 D2 D3 D4 D5 D6 D7 Wynik
 Natalija, POGONINA RUS ½ 0 - - - - - - - ½
 Shiqun, NI CHN ½ 1 - - - - - - -

 

 

Runda 4 (ćwierćfinały) - 20-22 luty 2017 r.

W najciekawszym pojedynku Muzychuk pokonała Stefanową i jest o krok od awansu do półfinały. W podobnej sytuacje znajduje się Harika, która dziś okazała się lepsza od Dzagnidze. Dwie pozostałe partie zakończyły się remisami.

Niespodziewanie pojedynek dwóch Chinek wygrała ta słabsza, czyli Tan i to ona zmierzy się z półfinale ze zwyciężczynią rywalizacji Hariki z Dzagnidze. Gruzinka odegrała się i doprowadziła do dogrywki. Muzychuk nie dała się Stefanowej i spotka się z Kosteniuk, która wyeliminowała największą do tej pory niespodziankę – Chinkę Ni.

Jedyny pojedynek w dniu dogrywek nie trwał długo i po wygranej w pierwszej partii i remisie w drugiej czwartą półfinalistką została Harika.

 

Zawodniczka Kraj R1 R2 D1 D2 D3 D4 D5 D6 D7 Wynik
 Wenjun, JU CHN ½ 0 - - - - - - - ½
 Zhongyi, TAN CHN ½ 1 - - - - - - -

 

Zawodniczka Kraj R1 R2 D1 D2 D3 D4 D5 D6 D7 Wynik
 Nana, DZAGNIDZE GEO 0 1 0 ½ - - - - -
 Dronovalli, HARIKA IND 1 0 1 ½ - - - - -

 

Zawodniczka Kraj R1 R2 D1 D2 D3 D4 D5 D6 D7 Wynik
 Antoaneta, STEFANOVA BUL 0 ½ - - - - - - - ½
 Anna, MUZYCHUK UKR 1 ½ - - - - - - -

 

Zawodniczka Kraj R1 R2 D1 D2 D3 D4 D5 D6 D7 Wynik
 Alexandra, KOSTENIUK RUS ½ 1 - - - - - - -
 Shiqun, NI CHN ½ 0 - - - - - - - ½

 

 

Runda 5 (półfinały) - 23-25 luty 2017 r.

Emocje decydowały o wyniku pierwszych partii półfinału. Pojedynek europejskiej części zakończył się zwycięstwem Muzychuk, która jednak wróciła z dalekiej podróży w partii z Kosteniuk. W partii azjatyckiej Harika, mająca obiecującą pozycję, oddała inicjatywę Tan i to Chinka zdobyła cały punkt.

Bez historii przebiegał rewanżowy pojedynek Muzychuk z Kosteniuk, a dał on pewne zwycięstwo reprezentantce Ukrainy. Za to druga partia była bardziej emocjonująca i Harika odegrała się Tan. Tak więc te dwie zawodniczki w sobotę zmierzą się w dogrywce.

Dopiero Armageddon rozstrzygnął o awansie do finału Tan. Pierwsze dwie partie zakończyły się zwycięstwami obydwu zawodniczek, podobnie, jak dwie kolejne. Następnie padły dwa remisy i wreszcie w ostatniej partii grająca czarnymi Chinka finalnie osiągnęła pozycję remisową, ale wcześniej to Hinduska mogła tą partię gładko wygrać. Niestety popełniła błąd i wpadła w remisowe zakończenie.

Tak więc czeka nas finał Ukraińsko – Chiński, z większymi szansami Anny Muzychuk.

 

Zawodniczka Kraj R1 R2 D1 D2 D3 D4 D5 D6 D7 Wynik
 Zhongyi, TAN CHN 1 0 0 1 1 0 ½ ½ 1 5
 Dronovalli, HARIKA IND 0 1 1 0 0 1 ½ ½ 0 4

 

Zawodniczka Kraj R1 R2 D1 D2 D3 D4 D5 D6 D7 Wynik
 Alexandra, KOSTENIUK RUS 0 0 0
 Anna, MUZYCHUK UKR 1 1 2

 

 

Runda 6 (finał) - 27 luty - 3 marzec 2017 r.

Pierwsza partia finału przebiegała bez historii. Widać, że obydwie zawodniczki bardzo spokojnie postanowiły w niego wejść i żadna nie starała się ryzykować. Po szybkich wymianach prawie całego materiału zawodniczki przeszły do końcówki hetmańsko-lekkofigurowej, gdzie żadna z nich nie była w stanie zagrozić rywalce.

W drugiej partii Chinka pokazała, że jej sukces na Olimpiadzie w Baku, skąd przywiozła dwa złote medale, nie był przypadkowy. Świetnie wyszła z debiutu, zdobyła pionka, a końcówkę realizowała niczym Akiba Rubinstein. Zwycięstwo odniosła w pełni zasłużenie i dwie kolejne partie zapowiadają się niezwykle atrakcyjnie.

Błyskawicznie odegrała się na swojej rywalce Muzychuk w III partii meczu. Zagrała piękną, kombinacyjną partię wykorzystując błąd debiutowy Tan. Teraz mecz zaczyna się od nowa, choć niewielką przewagę ma Chinka, która zagra ostatnią partię białymi.

Czwarta partia przebiegła bez historii i widać było, że po emocjonujących i energetycznie wyczerpujących dwóch dniach zawodniczki podjęły decyzję, aby sprawę tytułu wyjaśnić w piątek w dogrywkach. Remis po szybkiej serii wymian po 24 posunięciach dał im tylko więcej czasu na odpoczynek i przygotowanie się do nowych zawodów w szachach szybkich i błyskawicznych.

 

Zawodniczka Kraj R1 R2 R3 R4 D1 D2 D3 D4 D5 D6 D7 Wynik
 Zhongyi, TAN CHN ½ 1 0 ½ ½ 1 3½
 Anna, MUZYCHUK UKR ½ 0 1 ½ ½ 0 2½

 

Dogrywka bardzo szybko się zakończyła niespodziewanym jednak, ale zasłużonym, zwycięstwem reprezentantki Chin. W pierwszej partii Muzychuk nic nie wymyśliła białym kolorem, natomiast w rewanżu w gorszej pozycji podstawiła mata i w ten sposób poznaliśmy nową Mistrzynię Świata Zhongyi Tan.

   

Wiadomości  

   

Kalendarz wydarzeń  

Marzec 2017
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
   

Licznik odwiedzin  

   

Statystyki stat4u

   

Statystyka strony  

Użytkowników:
1
Artykułów:
295
Odsłon artykułów:
500891
   

Zadanie 1

Zadanie01

Posunięcie czarnych

Rozwiązanie

   

Zadanie 2

Zadanie02

Posunięcie czarnych

Rozwiązanie

   

Zadanie 3

Zadanie03

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   
© 2017 Podkarpacki Związek Szachowy