Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików (Małopolska-Podkarpacie) - Czudec
Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików (Małopolska-Podkarpacie) - Czudec
59 Ogólnopolski Turniej Szachowy o "ZŁOTĄ WIEŻĘ" - finał centralny - Chotowa (28 maj - 2 czerwiec 2017 r.)
Grand-Prix KU AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego - Turniej nr 6 - Rzeszów (25 maj 2017 r.)
XIII Międzynarodowy Turniej Szachowy - Rogi (21 maj 2017 r.)
Drużynowe Mistrzostwa Polski Seniorów - III Liga Podkarpacka - Kolbuszowa (28 kwiecień - 3 maj 2017 r.)
Mistrzostwa Świata Szkół - Rumunia (23-30 kwiecień 2017 r.)
Turniej Szachowy o "SZACHY KRÓLOWEJ JADWIGI" - Sandomierz (23 kwiecień 2017 r.)
II Turniej Szachowy o Puchar Wojewody Podkarpackiego - Radymno (22 kwiecień 2017 r.)
V Podkarpacka Liga Seniorów - dekoracja zwycięskich drużyn - Jarosław (26 marzec 2017 r.)
Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek do lat 16 i 18 - Ustroń (11-19 marzec 2017 r.)
Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek do lat 16 i 18 - Ustroń (11-19 marzec 2017 r.)
Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek do lat 16 i 18 - Ustroń (11-19 marzec 2017 r.)
XVI Turniej o Puchar Dyrektora GOKSiT - Polańczyk (19 marzec 2017)
VII Ogólnopolski Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego - Sędziszów Małopolski (18 marzec 2017 r.)
Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 10 - Karpacz (25 luty - 5 marzec 2017 r.). Brązowy medal Izabela TOKARZ KSz Gambit Przeworsk
XVIII Międzynarodowy Turniej Szachowy "PODKARPACKA SZACHOWNICA" - Mistrzostwa Woj. Podkarpackiego - Wysoka k/Łańcuta (25-26 luty 2017 r.)
II Zjazd Drużynowych Mistrzostw Polski Seniorów - V Ligi Podkarpackiej w Leżajsku (19 luty 2017 r.)
II Turniej Szachowy o Puchar Ziemi Podkarpackiej - Sędziszów Małopolski (10-12 luty 2017 r.)
Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego w grze błyskawicznej w Przeworsku (11 grudzień 2016 r.)
joomla extensions

NA PODKARPACKICH SZACHOWNICACH

Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego w szachach na 2017 rok

Mistrzostwa PkZSzach 2017

Podkarpacki Związek Szachowy, przy współudziale Rzeszowskiego Klubu Szachowego w Rzeszowie oraz Towarzysztwa Szachowego "Skoczek" w Sędziszowie Małopolskim, zorganizował Indywidualne Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego w szachach na 2017 rok. Mistrzostwa odbywają się w Sędziszowie Małopolskim w dniach 7 - 9 lipiec; oraz w Rzeszowie 15 - 16 lipiec 2017 rok. W mistrzostwa biorą udział szachiści posiadającyh przynajmniej III kat. szachową, są zawodnikami klubów woj. podkarpackiego lub mieszkają na terenie województwa.

Czytaj więcej ...

   

NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ

Drużynowe Mistrzostwa Świata - 2017

DMS 2017 Logo

W dniach od 17 do 26 czerwca 2017 roku w Chanty-Mansyjsku (Rosja) odbywają się Drużynowe Mistrzostwa Świata w kategorii open oraz kobiet. W mistrzostwach grają obie reprezentacje Polski. Turniej rozgrywany jest systemem kołowym, z udziałem 10 zespołów. W turnieju oprócz Polek zagrają: Chiny, Rosja, Gruzja, Indie, Ukraina, Wietman, Stany Zjednoczone, Azerbejdżan i Egipt. Polacy rywalizować będą z: Chinami, Rosją, Ukrainą, Indiami, USA, Białorusią, Turcją, Norwegią i Egiptem.

Czytaj więcej ...

   

W KRAJU

Drużynowe Mistrzostwa Szkół - Igrzyska Młodzieży Szkolnej 2017

Druzynowe Igrzyska Mlodziezy Szkolnej 2017

Na zlecenie Zarządu Głównego Związku Sportowego, Szkolny Związek Sportowy "Opolskie" i Opolski Związek Szachowy rozganizował w Pokrzywnej Drużynowe Mistrzostwa Polski Szkół w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawody rozegrane zostały w kategorii szkół podnadgimnazjalnych (22-24 maj), szkół gimnazjalnych (25-27 maj) i szkół podstawowych (29-31 maj). W Mistrzostwch grały też szkoły z Podkarpacia - z Krosna, Pilzna, Rudnika nad Sanem i Starej Wsi.

Czytaj więcej ...

   

OGŁOSZENIA I KOMUNIKATY

VII Turniej Szachowy o Puchar Prezesa LGD "Siedlisko"

Kolbuszowa VII Puchar Siedlisko

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Siedlisko oraz Towarzystwo Szachowe "Skoczek" w Sędziszowie Małpopolskim, organizuje w kolbuszowej w dniu 16 lipca 2017 roku VII Turniej Szachowy o Puchar Prezesa LGD "Siedlisko". Turniej rozgrywany będzie systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund tempem 15 minut na partię. Organizatorzy zapewniają posiłek regenacyjny oraz napoje chłodzące.

Czytaj więcej ...

   

 

 

Shamkir 2017 logo

 

Po raz czwarty spotkają się superarcymistrzowie w Azerbejdżanie w mieście Shamkir, aby w dniach 20 kwietnia – 1 maja 2017 r. uczcić swojego kolegę Vugara Gashimova, który zmarł w wieku 27 lat na raka mózgu. Po raz drugi w tym roku zobaczymy Radosława Wojtaszka grającego w tzw. „superturnieju” z udziałem czołowych arcymistrzów świata.

W zawodach zobaczymy dwóch zawodników z "Klubu 2800+", czyli Wesley’a So oraz Władymira Kraminka oraz ośmiu z "Klubu 2700+": Sergeja Karjakina, reprezentantów gospodarzy Shakhriyara Mamedyarova i Teimoura Radjabova, Michaela Adamsa, Pentalę Harikrishnę, Pawła Eljanova i Veselina Topalova. W sumie doborowe towarzystwo, w którym Wojtaszek ma dopiero ósmy numer startowy.

 

Pierwsza runda rozegrana zostanie 21 kwietnia, a ostatnia 30 kwietnia. Dzień wolny zaplanowany jest na 26 kwietnia. Do podziału zawodnicy mają 100.000 Euro, z czego zwycięzca otrzyma 25.000 Euro.

W turnieju głównym zagrają:

 

             
so   kramnik   sergey   mamedyarov
Weselin So 
(USA)
  Vladimir Kramnik
(Rosja)
  Sergei Karjakin
(Rosja)
  Shakhrijar Mammadyarov 
(Azerbejdżan)
             
adams   harikrishna   eljanov   wojtaszek
Michael Adams 
(Anglia)
  Pentala Harikrishna 
(Indie)
  Pavel Eljanov
(Ukraina)
  Radosław Wojtaszek 
(Polska)
             
topalov       radjabov

Veselin Topalov 
(Bułgaria) 

    Teimour Radjabov
(Azerbejdżan)

 

 

Logo2Vugar Gashimov - był utalentowanym Azerskim szachistą młodego pokolenia. W wieku 16 lat został arcymistrzem. W 2009 roku zajmował 6 pozycję na świecie. Najwyższy ranking osiągnął w 2012 roku (2761 punktów ELO). To On najbardziej przyczynił się do zdobycia złotego medalu na Drużynowych Mistrzostwach Europy w 2009 roku dla drużyny Azerbejdżanu. W 2008 roku zdobył srebrny medal na szachowej Olimpiadzie. Po ciężkiej chorobie zmarł 10 stycznia 2014 roku, w wieku 27 lat.

 

Punktor   Oficjalna strona Memoriału
Punktor   Tabela wyników
Punktor   Transmisja partii na żywo
Punktor   Galeria zdjęć

 

foto 000

 

 

Runda 1 - 2017.04.21

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Wojtaszek Radosław  ¼ - ½ GM  Kramnik Vladimir
2 GM  Topalov Veselin  ½ - ½ GM  Adams Michael
3 GM  So Wesley  0 - 1 GM  Mammadyarov Shakhrijar
4 GM  Karjakin Sergei  ½ - ½ GM  Harikrishna Pentala
5 GM  Eljanov Pavel  1 - 0 GM  Radjabov Teimour

foto 001Już po pierwszym pojedynku białymi z Mistrzem Świata Władymirem Kramnikiem widać, że będzie to bardzo trudna przeprawa dla naszego jedynego superarcymistrza. Wydawało się, że niby Radek gra poprawnie i to on powinien naciskać, jednak to jego rywal zdobył minimalna przewagę wykorzystując niezauważalny, ale jednak błąd Wojtaszka – wymianę hetmanów. Jednak było to za mało, aby wyciągnąć z partii więcej, niż niewielką inicjatywę i panowie, jako ostatni, zakończyli partię remisem. Także remisy padły w rywalizacji Karjakina z Harikrishną oraz Topalova z Adamsem. Pierwszy zakończył swój pojedynek reprezentant gospodarzy Mamedyarov, który pokonał So po podstawce mata. Amerykanin wcześniej nie przegrał aż 67 pojedynków! Drugi z reprezentantów Azerbejdżanu Radjabov przegrał gorszą końcówkę z Eljanowem. 

 

foto 003

 

Runda 2 - 2017.04.22

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Adams Michael ½ - ½ GM  So Wesley
2 GM  Wojtaszek Radosław 0 - 1 GM  Topalov Veselin
3 GM  Mammadyarov Shakhrijar ½ - ½
GM  Karjakin Sergei
4 GM  Kramnik Vladimir ½ - ½
GM  Radjabov Teimour
5 GM  Harikrishna Pentala 0 - 1
GM  Eljanov Pavel

foto 002Cztery lata tamu Wojtaszek zagrał z Topałowem TAKĄ partię. Dziś jednak nie pokazał zbyt wiele z tamtej klasy i niestety białym kolorem w ostrej, ale chyba jednak teoretycznej, pozycji pomylił się i musiał uznać się za pokonanego. Harikrishna, podobnie, jak wczoraj Radek, zbyt pochopnie wymienił hetmany i poszedł na gorszą pozycję, w której Eljanov nie miał problemów z egzekucją. Mamedyarov z Karjakinem nie pograli sobie i poszli na wariant, który szybko zakończył się remisem. Adams z So grali do kontroli czasu i zaraz potem podzielili się punktem. Kramnik, podobnie jak wczoraj z Polakiem, męczył długo Radjabova, ale ta partia także zakończyła się remisem. 

 

Runda 3 - 2017.04.23

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Topalov Veselin ½ - ½ GM  Kramnik Vladimir
2 GM  So Wesley ½ - ½ GM  Wojtaszek Radosław
3 GM  Karjakin Sergei 0 - 1 GM  Adams Michael
4 GM  Eljanov Pavel 0 - 1 GM  Mammadyarov Shakhrijar
5 GM  Radjabov Teimour ½ - ½ GM  Harikrishna Pentala

foto 004Dzisiejsza partia może być spokojnie uznana za najlepszą w wykonaniu Wojtaszka. W debiucie spokojnie zneutralizował zapędy So, a potem to nawet jego pozycja wyglądała przyjemniej. I dokładnie w 40 posunięciu obaj zawodnicy doprowadzili do pozycje, gdzie jedynym wynikiem mógł być tylko remis. Po „rollercoaster-ze” drugie zwycięstwo odniósł Mamedyarov, któremu partię „odwrócił” Eljanov. Zamiast w 44 posunięciu pójść na wariant z przejściową ofiarą hetmana, zagrał inaczej, a potem jeszcze nie doliczył i musiał poddać grę. Karjakinowi chyba dawno nie zdarzyła się tak prosta podstawka, jak w partii z Adamsem i dziś on też musiał poddać pojedynek. Radjabov z Harikrishną rozegrali krótką, ale ciekawa partię zakończoną remisem. Takim samym rezultatem zakończył się pojedynek dwóch poprzednich rywali Radka Topalova z Kramnikiem. W tabeli samodzielnie prowadzi Mamedyarov z 2,5 pkt. Radek jest na razie w "ogonie". 

 

Runda 4 - 2017.04.24 

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Kramnik Vladimir 1 - 0 GM  Harikrishna Pentala
2 GM  Mammadyarov Shakhrijar ½ - ½ GM  Radjabov Teimour
3 GM  Adams Michael ½ - ½ GM  Eljanov Pavel
4 GM  Wojtaszek Radosław ½ - ½ GM  Karjakin Sergei
5 GM  Topalov Veselin ½ - ½ GM  So Wesley

foto 005Pojedynek Wojtaszka z Karjakinem przebiegał pod znakiem wymian i uproszczeń i w sumie zakończył się remisem. Żaden z zawodników nie odważył się na kontratak i partia nie przejdzie do szachowej historii. Jedyne zwycięstwo odnióśł Kramnik, który odwrócił wynik pojedynku z Harikrishną i wykorzystał niedokładną grę rywala. Prowadzący Mamedyarov zremisował w pojedynku gospodarzy z Radjabovem. Adams mógł pocisnąć Eljanova, jednak pogubił się w lepszej końcówce i w sumie padł remis. Wreszcie Topalov wytrzymał naciski So i w tym pojedynku również podzielono punkt. Cały czas prowadzi Mamedyarov, który jako jedyny ma 3 pkt. 

 

Runda 5 - 2017.04.25

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  So Wesley 1 - 0 GM  Kramnik Vladimir
2 GM  Karjakin Sergei 1 - 0 GM  Topalov Veselin
3 GM  Eljanov Pavel ½ - ½ GM  Wojtaszek Radosław
4 GM  Radjabov Teimour ½ - ½ GM  Adams Michael
5 GM  Harikrishna Pentala ½ - ½ GM  Mammadyarov Shakhrijar

foto 007Pewnie czarnym kolorem zremisował Wojtaszek swój pojedynek z Eljanovem. Wydaje się, że nastąpiła w jego grze stabilizacja i może wreszcie pokusi się o zwyciestwo. So od samego początku lepiej rozumiał powstała w pojedynku z Kramnikiem pozycję i powoli zwiększając przewagę odniósł zwycięstwo. Efektowną kombinacją zakończył zwycięski bój z Topalovem Karjakin. Prowadzący w tabeli Mamedyarov próbował pokonać Harikrishnę, jednak hindusowi udało się utrzymać remis. Taki sam wynik padł w pojedynku Radjabova z Adamsem. Prowadzi ciągle Mamedyarov, a Wojtaszek ma „-1„.

 

Runda 6 - 2017.04.27        (transmisja na żywo o godz. 13.00)

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Kramnik Vladimir 0 - 1 GM  Mammadyarov Shakhrijar
2 GM  Adams Michael ½ - ½ GM  Harikrishna Pentala
3 GM  Wojtaszek Radosław ½ - ½ GM  Radjabov Teimour
4 GM  Topalov Veselin 1 - 0 GM  Eljanov Pavel
5 GM  So Wesley 1 - 0 GM  Karjakin Sergei

foto 008Pojedynek Wojtaszka z Radjabovem przebiegał pod znakiem niewielkiej przewagi Polaka. Kibice zapewne oczekiwali, że może tym razem zaryzykuje ostrzejszą grę, jednak Radek konsekwentnie gra swoje. A że rywal także nie miał ochoty na zaostrzenie gry, to partia zakończyła się sprawiedliwym remisem. Za to świetny turniej rozgrywa Mamedyarov, który tym razem „odprawił z kwitkiem” Kramnika, co nie jest takie łatwe. So odniósł drugie zwycięstwo w turnieju, „oszukując” w końcówce Karjakina. Niepoprawna ofiara jakości Eljanova dała drugie zwycięstwo Topalovowi. Pojedynek  Adamsa z Harikrishną zakończył się po spokojnym przebiegu podziałem punktu. Liderem jest Mamedyarov, który ma cały punkt przewagi nad Topalovem i So.

 

 

Runda 7 - 2017.04.28 

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Karjakin Sergei ½ - ½ GM  Kramnik Vladimir
2 GM  Eljanov Pavel ½ - ½ GM  So Wesley
3 GM  Radjabov Teimour ½ - ½ GM  Topalov Veselin
4 GM  Harikrishna Pentala ½ - ½ GM  Wojtaszek Radosław
5 GM  Mammadyarov Shakhrijar ½ - ½ GM  Adams Michael

foto 009Liczyliśmy po cichu, że Harikrishnę to jednak Wojtaszek pokona, ale czarny kolor nie pozwolił w żadnym momencie Polakowi na przejęcie inicjatywy i partia po spokojnym przebiegu zakończyła się remisem. Zresztą pozostałe także nie różniły się wynikiem. Prowadzący Mamedyarov bezpiecznie osiągnął ten wynik w partii z Adamsem, co zbliża go coraz bardziej do wygranej turnieju. Topalov nie znalazł sposobu na Radjabova, a So tuż po kontroli zgodził się na podział punktu w partii z Eljanovem. No i wreszcie nieoficjalne mistrzostwa Rosji pomiędzy Karjakinem i Kramnkiem nie wyłoniły zwycięzcy.

 

Runda 8 - 2017.04.29 

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Kramnik Vladimir 1 - 0 GM  Adams Michael
2 GM  Wojtaszek Radosław 1 - 0 GM  Mammadyarov Shakhrijar
3 GM  Topalov Veselin ½ - ½ GM  Harikrishna Pentala
4 GM  So Wesley ½ - ½ GM  Radjabov Teimour
5 GM  Karjakin Sergei 1 - 0 GM  Eljanov Pavel

foto 010Czy takiego Radka Wojtaszka chcielibyśmy oglądać? Już nie pierwszą taką partię wygrał dokładnie w ten sam sposób – świetnym przygotowaniem debiutowym. Mamedyarov z niewiadomych powodów wybrał wariant, w którym Radek czuje się świetnie i został za to ukarany. Tak więc kibice doczekali się wreszcie zwycięstwa w tym piekielnie silnym dla Radka turnieju. So oraz Topalov odzyskali pół punktu do lidera remisując odpowiednio z Radjabovem i Harikrishną. Choć można też powiedzieć, że nie wykorzystali szansy. Dziś wygrywali też Rosjanie. Karjakin precyzyjnie zrealizował końcówkę 2G vs. W z Eljanovem, natomiast Kramnik wykorzystał podstawkę Adamsa, choć pozycja Anglika nie nastrajała i tak. Na czele cały czas Mamedyraov, ale w niedzielę zagra z Topalovem i wszystko jest jeszcze możliwe.

 

Komentarz do partii: GM Aleksander Jermolinskij

 

Runda 9 - 2017.04.30

Nr   Zawodnik Wynik   Zawodnik
1 GM  Adams Michael ½ - ½ GM  Wojtaszek Radosław
2 GM  Harikrishna Pentala ½ - ½ GM  So Wesley
3 GM  Mammadyarov Shakhrijar ½ - ½ GM  Topalov Veselin
4 GM  Eljanov Pavel 0 - 1 GM  Kramnik Vladimir
5 GM  Radjabov Teimour ½ - ½ GM  Karjakin Sergei

foto 011Nie udało się czarnym kolorem nic uzyskać Wojtaszkowi w pojedynku z Adamsem, ale też i spokojnie wybronił swoją pozycję, nawet gdy w pewnym momencie zaofiarował rywalowi jakość, której ten nie przyjął. W pojedynku dnia Mamedjarov spokojnie wyremisował Topalova i wiedział już, że to on wygrał ten turniej. A że So w partii z Harikrishną nie uzyskał żadnej przewagi i również podzielił punkt, to nie potrzeba było do rozstrzygnięcia zaglądać do punktacji pomocniczej. Jedyną partię wygrał Kramnik, któremu w skomplikowanej, ale remisowej końcówce Eljanov podstawił manewr taktyczny i cała partię. Pojedynek Radjabova z Karjakinem także zakończył się remisem.

W sumie Wojtaszek skończył zawody z wynikiem 4,5 pkt z 9 partii, co pozwala mu wracać z tarczą z tego arcytrudnego dla niego turnieju. Czy mógł osiągnąć więcej? Z przebiegu partii wygląda na to, że jednak nie. Przy okazji w międzyczasie organizatorzy zawodów w Dortmundzie potwierdzili, że także tam Wojtaszka zobaczymy.

 

Tabela

M-ce Zawodnik ELO Kraj 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pkt. Zw. Rez. SB
1  Mammadyarov Shakhrijar 2772 AZE   1 1 ½ ½ 0 ½ ½ 1 ½ 5½ 3 24,25
2  Kramnik Vladimir 2811 RUS 0   0 ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 5 3 20,50
3  So Wesley 2822 USA 0 1   ½ 1 ½ ½ ½ ½ ½ 5 2 ½ 22,00
4  Topalov Veselin 2741 BUL ½ ½ ½   0 1 ½ ½ ½ 5 2 ½ 21,75
5  Karjakin Sergei 2783 RUS ½ ½ 1   ½ ½ 1 ½ 2 19,75
6  Wojtaszek Radosław 2745 POL 1 ½ ½ 0 ½   ½ ½ ½ ½ 1 ½ 20,50
7  Adams Michael 2761 ENG ½ 0 ½ ½ 1 ½   ½ ½ ½ 1 ½ 20,00
8  Radjabov Teimour 2710 AZE ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½   0 ½ 4 0 18,75
9  Eljanov Pavel 2781 UKR 0 0 ½ 0 0 ½ ½ 1    1 3½ 2 14,50
10  Harikrishna Pentala 2758 IND  ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0   3½ 0 16,50

 

     
foto 012   foto 013
     
foto 014
     

   

Wiadomości  

   

Kalendarz wydarzeń  

Marzec 2018
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
   

Licznik odwiedzin  

   

Statystyki stat4u

   

Statystyka strony  

Użytkowników:
1
Artykułów:
335
Odsłon artykułów:
923255
   

Zadanie 1

Zadanie01

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   

Zadanie 2

Zadanie02

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   

Zadanie 3

Zadanie03

Posunięcie białych

Rozwiązanie

   
© 2017 Podkarpacki Związek Szachowy