Centrum Kultury gminy Łańcut, Zespół Szkół w Wysokiej, Podkarpackie Zrzeszenie LZS w Rzeszowie, Podkarpacki Związek Szachowy i LKS "Orzeł" Wysoka zorganizowały w Wysokiej/Łańcuta w dniach 03-04 marca 2018 roku XVIII Międzynarodowy Turniej Szachowy "PODKARPACKA SZACHOWNICA" - IV Memoriał Tadeusza Szylara - Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego w grze szybkiej. Celem turnieju było wyłonienie mistrza województwa podkarpackiego w grze szybkiej, a także upamiętnienie zasłużonego dla podkarpackich szachów śp. Tadeusza Szylara. W zawodach, które podzielone będą na trzy grupy turniejowe (OPEN, juniorzy 2000-2008, juniorzy 2009 i młodsi), mogli wziąć udział wszyscy chętni. Do Łańcuta przyjechało wielu szachistów z regionu Polski i z zagranicy. Łącznie w zawodach wzięło udział 144 zawodników.
Podkarpacka Szachownica” jest cykliczną imprezą na stałe wpisaną w kalendarz najważniejszych wydarzeń w gminie Łańcut. Rozegrany w dniach 03-04 marca 2018 roku turniej zgromadził 144 szachistów z Polski (województwa: podkarpackie, lubelskie, dolnośląskie, małopolskie) i Ukrainy. Zawodnicy podzieleni zostali na trzy grupy: Grupa A (Open) – zgłoszona do FIDE w szachach szybkich – 57 zawodników, Grupa B (Juniorzy rocznik 2000-2008) również zgłoszona do FIDE –72 zawodników, Grupa C (juniorzy 2009 i młodsi) – 15 zawodników.
Impreza cieszy się niezwykle dużym powodzeniem za sprawą wysokiego poziomu, jaki prezentują zawodnicy, a także wielu atrakcyjnych nagród.
Zawody w takiej postaci nie mogłyby się odbyć, gdyby nie zaangażowanie organizatorów i pomoc sponsorów. Organizatorzy Turnieju, czyli Centrum Kultury Gminy Łańcut, Zespół Szkół w Wysokiej, Podkarpacki Związek Szachowy i LKS „Orzeł” Wysoka wraz ze sponsorami, którymi byli: poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, PGNiG Oddział w Sanoku, Gmina Łańcut, Starostwo Powiatowe w Łańcucie, „Gościniec nad Sawą” w Handzlówce, Podkarpacka Izba Rolnicza Stanisław Bartman, firma „Ankop” Anatol Wrona, firma „Wronkop” Tadeusz Wrona, Bimex-Böllhoff Sp. z o.o. Roman Bijak, LKS „Orzeł” Wysoka” Tadeusz Łotocki, Kazimierz Słonina radny Rady Gminy Łańcut, firma „Budim” z Kraczkowej Ryszard Szpunar, Andrzej Szylar z Albigowej, „HubInvest” z Wysokiej Hubert i Bartłomiej Cyran, Stowarzyszenie „Razem Dla Wsi Łańcuckiej” Jakub Czarnota, „Pan Jabłuszko” Jacek Albigowski, Zakład Masarski „Niem-Pol Niemczak Sp.j.” w Markowej, – przyczynili się do stworzenia tak niezwykłej imprezy.
To dzięki nim laureaci otrzymali okazałe nagrody pieniężne i rzeczowe, każdy mógł zjeść ciepły posiłek, posłuchać solistki Weroniki Wierzbińskiej z Kosiny. Dodatkowo wśród wszystkich uczestników, którzy brali udział w zawodach, zostały rozlosowane wspaniałe nagrody niespodzianki.
Dyrektor CKGŁ Andrzej Łobaza w towarzystwie przybyłych gości: ks. Prałat Edwarda Śnieżka, Zbigniewa Łozy wójta gminy Łańcut, Kazimierza Słoniny radnego Rady Gminy Łańcut, Andrzeja Szylara – przedstawiciela PGNiG Sanok, Doroty Szmuc dyrektor Zespołu Szkół w Wysokiej, Przemysława Tajchmana wiceprezesa LKS „Orzeł” Wysoka oraz Dyrektora Turnieju Marcina Kisały i wicedyrektorów Turnieju Renaty Hadław i Stanisława Cyrana przywitali szachistów i otworzyli dwudniowe zmagania na planszach.
W tegorocznej edycji zawodów najmłodszym zawodnikiem była 6-letna Ewa Szewczyk z Pilzna, a najstarszym Michał Ostrowski z UKS Gambit Łańcut, którzy z tego tytułu również otrzymali upominki. Sędzią głównym turnieju był Marian Bysiewicz z Rzeszowa, pomagał mu Bolesław Ziółkowski.
Zwycięzcy turnieju: w grupie Open: I miejsce – Roman Davymuka z Kołomyji na Ukrainie), II miejsce – Kamil Gierulski z Rzeszowa, III miejsce – Arkadiusz Babiarz z Rzeszowa.
grupa Open ranking do R=1800: I miejsce – Janusz Dyrkacz z Przeworska, II miejsce – Roman Lipka Burza Rogi, III miejsce – Serhii Yakubowski ze Stryja.
najlepsza kobieta w Grupie Open – Oliwia Mirowska z Pilzna.
najlepsza juniorka w grupie Open – Oliwia Mirowska z Pilzna.
najlepszy junior w grupie Open – Arkadiusz Babiarz z Rzeszowa.
najlepszy zawodnik Gminy Łańcut – Wojciech Magoń (LKS Orzeł Wysoka),
najlepszy zawodnik z Wysokiej – Wojciech Magoń z Wysokiej.
Juniorzy rocznik 2000-2002: I miejsce – Hubert Mucha z Leżajska, II miejsce – Konrad Mucha z Leżajska, III miejsce – Karol Wolczyk z Tomaszowa Lubelskiego.
Juniorki rocznik 2000-2002: I miejsce –Barbara Trybowska z Rudnika n. Sanem), II miejsce – Paulina Pędrak z Pilzna, III miejsce Dominika Borek z Tomaszowa Lubelskiego.
Juniorzy rocznik 2003-2005: I miejsce – Adrian Słoniec Rudnik n. Sanem, II miejsce – Kacper Mielniczek Tomaszów Lubelski, III miejsce – Paweł Borek z Tomaszowa Lubelskiego.
Juniorki rocznik 2003-2005: I miejsce – Sara Giefert z Leska, Sylwia Polak z Rzeszowa, III miejsce – Patrycja Zygmunt z Rudnika n. Sanem.
Juniorzy rocznik 2006-2008: I miejsce – Mateusz Kusiak z Czarnej, II miejsce – Vasyl Bilyy ze Stryja, III miejsce – Kamil Koperwas z Tomaszowa Lubelskiego.
Juniorki rocznik 2006-2008: I miejsce – Maja Mazurek z Brzozowa, II miejsce – Magdalena Gaj z Przeworska, III miejsce – Izabela Tokarz z Przeworska.
w grupie Juniorów rocznik 2009 i młodsi: I miejsce Dawid Futyma z Brzozowa, II miejsce – Tomasz Procnal ze Stalowej Woli, III miejsce – Mateusz Kałamarz z Przeworska.
Juniorki rocznik 2009 i młodsze: I miejsce – Urszula Kojder z Przeworska, II miejsce – Gabriela Szewczyk z Pilzna, III miejsce – Otylia Węgrzyn z Tomaszowa Lubelskiego.
Najlepszym juniorem gminy Łańcut został Dawid Chyłek z Albigowej, najlepszym juniorem z Wysokiej został Jakub Cwynar i Dominik Hawro.
W uroczystej dekoracji najlepszych szachistów prowadzonej przez Dyrektora Turnieju Marcina Kisałę udział brali: Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch, Wicestarosta Łańcucki Barbara Pilawa Kraus, przewodniczący Rady Gminy Łańcut Roman Skomra, Wójt Gminy Łańcut Zbigniew Łoza, Radny Gminy Łańcut Jan Borcz, Dyrektor Zespołu Szkół w Wysokiej Dorota Szmuc, Dyrektor Centrum Kultury Gminy Łańcut Andrzej Łobaza, Prezes Stowarzyszenia "Razem Dla Wsi Łańcuckiej" Jakub Czarnota, Prezes LKS "Orzeł" Wysoka Arkadiusz Janeczek, Wicedyrektorzy turnieju Renata Hadław i Stanisław Cyran.
Dziękujemy wszystkim, którzy swą obecnością, pomocą finansową i organizacyjną uświetnili tegoroczne zawody i zapraszamy za rok na XIX edycję „Podkarpackiej Szachownicy”.
Strony turniejowe:
Turniej A: Wyniki końcowe
Turniej B: Wyniki końcowe
Turniej C: Wyniki końcowe